Seks bez obaw czyli poradnik antykoncepcji

Zawarte w tym poradniku artykuły dotyczą problemu fizjologii zapłodnienia oraz metod zapobiegania ciąży.

Informacje tu zamieszczone są adresowane głównie do młodych mężczyzn i kobiet, rozpoczynających współżycie płciowe, którym zagadnienia dotyczące ciąży i jej zapobiegania są nieznane, bądź znane w niewystarczającym stopniu. Niniejsze artykuły nie mają charakteru naukowego, mają za zadanie przedstawić zawarte tu problemy w sposób jasny i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, nie traktując równocześnie tematu nazbyt ogólnikowo.

Można tu również znaleźć opis różnych metod i środków antykoncepcyjnych oraz ich podstawowe wady i zalety.

Odpowiedzi:

Jak długi jest okres, w którym może dojść do zapłodnienia?

Jajo żyje przez 12 godzin po owulacji. Może je zapłodnić nasienie, które znalazło się w pochwie do 72 godzin wcześniej. Zatem zapłodnienie jest możliwe przez 12 godzin w obrębie trzech dni w środku cyklu miesiączkowego.

Kiedy zaczyna się dojrzewanie płciowe? Po czym mogę to rozpoznać u siebie?

Dojrzewanie płciowe u dziewcząt zaczyna się około 10 roku życia, a kończy się między 14 a 17 rokiem życia.

Objawami dojrzewania u dziewcząt są: pojawienie się cyklu miesiączkowego, wzrost i rozwój piersi, pojawienie się owłosienia łonowego i włosów pod pachami, szybki wzrost całego ciała i zaokrąglenie sylwetki. Najważniejszymi etapami cyklu miesiączkowego są miesiączka i owulacja. Miesiączki pojawiają się w wieku 11−16 lat, a ustają w wieku 45−55 lat.

Podczas dojrzewania dziewczynki stają się bardziej niż dotychczas zainteresowane swoim wyglądem, niezależne i skłonne do buntu.

Co dzieje się z komórkami jajowymi, które nie zostaną wykorzystane?

Z około 400 000 komórek jajowych obecnych w jajnikach już przy urodzeniu, tylko około 400 dojrzewa i zostaje uwolnionych w trakcie jajeczkowania. Pozostałym nie udaje się dojrzeć i są wchłonięte przez ciało. Kiedy nie ma już żadnych komórek jajowych do uwolnienia, rozpoczyna się menopauza.

Pokrewne artykuły