Seks podczas ciąży (można czy nie)

Na ogól nie ma przeciwwskazań do wspólżycia w czasie ciąży, oczywiście jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń. Kiedy je ma? Wówczas, kiedy u kobiety występuje krwawienie, jest zagrożenie poronieniem, lub przedwczesnym porodem, kobieta ma tzw. niewydolność szyjkową czy stan zapalny narządu rodnego. Może być i tak, że nawet w czasie całej ciąży nie można współżyć. Jeśli wyżej wymienione przeciwwskazania nie występują, nie ma innych fizjologicznych barier dla współżycia z kobietą ciężarną.

Współżyć można, a niektórzy nawet sądzą, że nawet trzeba. Ludzie młodzi mają duże potrzeby seksualne i kiedy współżycie ustanie, może to zakłócić rozwój doboru partnerskiego. Należy jednak przestrzegać pewnych wskazań. Zaleca się unikania seksu w pierwszych sześciu tygodniach ciąży, kiedy to kobiety są na ogół w złym stanie psychofizycznym (np. częste wymioty) i nie mogą uwolnić się od obaw, że współżycie może zaszkodzić płodowi. Jajo płodowe dopiero wrasta, należałoby zostawić macicę w spokoju. Dlatego lepiej unikać zbliżeń w tym czasie, zmniejszyć ich częstotliwość lub też stosować niepełny seks albo tylko petting.

Praktyka wskazuje, że kobieta najlepiej znosi współżycie w drugiej połowie ciąży. Najczęściej jest tak, że im bliżej daty rozwiązania, tym kobieta staje się ostrożniejsza w podejmowaniu zbliżeń. Nie bez znaczenia jest niewygoda spowodowana bardzo powiększonym brzuchem.

Kategorycznym terminem przerwania współżycia jest 6 tygodni przed wyznaczonym porodem (4 tygodni przekroczyć absolutnie nie wolno). Chodzi o to, by w środowisko pochwy nie wprowadzać czynników bakteryjnych z zewnątrz. Współżycie w okresie ciąży, oczywiście jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, powinno przebiegać w sposób szczególny. Przy stale powiększającym się brzuchu nie wskazana jest tzw. pozycja klasyczna. Bardziej odpowiednia jest boczna - nie ma wówczas ucisku na brzuch. Nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o pobudzanie stref erogennych. Nie ma też przeciwwskazań, co do przeżywania orgazmu. Obawy kobiet są tu niepotrzebne. Orgazm nie jest czynnikiem, który mógłby uruchomić skurcze porodowe, nie zagraża płodowi i nie ma potrzeby jego wyhamowywania.

Tematy z forum:

Piszę o tym, bo wiem, że kobiety bardzo się tego boją. Chciałabym wyraźnie zaznaczyć, że ciąża nie może być dla partnerów okresem przerwy w erotycznym zainteresowaniu sobą. Bywa, że mężczyzna jest ostrożniejszy niż kobieta, unika zbliżeń, nie wie, że wywołuje tym skutki odwrotne od zamierzonych.

Kobiety czują się wówczas opuszczone, zagrożone (myślą: jestem gruba, nieefektowna, pewnie ma inną). Nie można unikać erotycznych zachowań wobec kobiety, odwrotnie zresztą też, może to bowiem fatalnie zaważyć na przyszłości związku.

Przypominam, że kontakt erotyczny nie musi ograniczać się do samego seksu, o czym niestety panowie nie zawsze zdają się pamiętać. Przypominam też, że kobiecie ciężarnej trzeba okazywać więcej czułości niż kiedy indziej. W ogóle kontakty erotyczne w czasie ciąży są miarą dojrzałości partnerów, miarą ich kultury.

Odpowiedzi:

Jestem już prawie w szóstym miesiącu ciąży i najlepszą dla mnie pozycją miłosną jest klęczenie na czworakach przy złożeniu głowy na poduszce. W ten sposób mój "brzuszek" nie przeszkadza nam. Mój mąż i ja zawsze lubiliśmy tę pozycję, ale teraz on boi się, że wejdzie za głęboko i w jakiś sposób uszkodzi dziecko. Próbowałam przekonać go, że tak się nie stanie ale moje słowa nie pomagają.

Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia. Najważniejszą sprawą na tym etapie jest znalezienie pozycji wygodnej i relaksującej dla kobiety. Często zdarza się, że mężczyźni martwią się tym. Pomóc może wspólna rozmowa z waszym lekarzem. Jeśli to nie wpłynie na zmianę jego nastawienia, jedynym wyjściem będzie wypróbowanie innych pozycji, wygodnych dla ciebie, które nie pozwolą na zbyt głęboką penetrację nawet wtedy, kiedy mąż będzie bardzo podniecony.

Kiedy już dziecko się urodzi i będziecie mogli kochać się tak jak będzie się wam podobać, możesz wrócić do technik które umożliwiają mężowi głęboką penetrację.

Czy są jakieś bezpieczne i pożyteczne formy masażu do stosowania w czasie ciąży?

W czasie ciąży brzuch wymaga najlżejszego dotyku, ale umiejętny masaż może zapobiec powiększaniu się rozstępów, daje skórze ulgę, rozluźnia napięte mięśnie - a także dostarcza przyszłemu ojcu niepowtarzalne doświadczenie jednoczesnego kontaktu z dwiema osobami naraz!

Popularną techniką jest okrężne masowanie brzucha jedną ręką, podczas gdy druga wykonuje półkoliste pociągnięcia wokół. Zgranie tych ruchów bywa zaskakująco trudne (wymaga uprzedniego ćwiczenia), ale jest bardzo przyjemne w odbiorze!

Gdy urodziło się nasze dziecko, moja żona zupełnie przestała się interesować seksem. Niechętnie poruszam tę sprawę, bo boję się ją zranić po tym, jak widziałem jej szwy. Co zrobić żebyśmy oboje mieli satysfakcję z seksu?

To normalne, że przez jakiś czas po porodzie kobieta nie jest zainteresowana współżyciem z powodu złego samopoczucia, zmęczenia i braku energii. Jeśli uczestniczyłeś w porodzie, możesz przesadnie obawiać się, że zrobisz jej krzywdę. Badanie lekarskie po upływie sześciu tygodni od porodu powinno cię uspokoić i przekonać, że nie będzie już przeszkód w podjęciu współżycia.

Jednak jeśli jesteście niepewni - nie spieszcie się - jest wiele sposobów na okazanie uczucia. Jeśli nie odpowiadają wam pieszczoty zakończone zbliżeniem, nie musicie zrezygnować z bliskości seksualnej i odmawiać sobie źródła przyjemności, dobrego samopoczucia, odprężenia i szacunku w okresie, w którym mają one dla was obojga znaczenie podstawowe.

Pokrewne artykuły