W czasie ciąży wszystko ulega zmianie - rodzą się nowe odczucia, emocje, nowe przyjemności. Dotyczy to także seksu.
Ciąża szczególnie wtedy, gdy dziecko jest zaplanowane, może być cudownym okresem dla partnerów. I chociaż wciąż jeszcze wiele ludzi powstrzymuje się w tym czasie od większej aktywności seksualnej - nie oznacza to wcale, że tak być musi.
Czas oczekiwania na dziecko stwarza możliwość czerpania głębszej niż kiedykolwiek radości z seksu, często powodom tego jest brak problemu antykoncepcji. Tylko nieliczne kobiety podczas ciąży mają przyjemniejsze doznania nlż przedtem, każda jednak para może wykorzystać ten okres, by zdobyć nowe doświadczenia w miłości. Często przydają się one także później, w dalszym pożyciu małżeńskim.
Dla lepszego zobrazowania najlepsze jest podzielenie dziewięciu miesięcy ciąży na trzy równe części, zwane trymestrami. Te trzy okresy różnią się ze względu na swoją fizjologię i charakteryzują się zwykle określonymi wzorcami zachowań seksualnych.
Badania seksuologiczne wykazały, że w pierwszych trzech miesiącach ciąży następuje wyraźny spadek zainteresowania seksem, w następnych trzech wzrost i ponowne obniżenie w ostatnim trymestrze. Wyniki badań nie zawsze są zgodne, niektórzy twierdzą, że pożądanie seksualne zmniejsza się stopniowo, w miarę rozwoju ciąży.
Seks podczas ciąży ma wiele zalet. Po pierwsze umacnia więź fizyczną i emocjonalną między partnerami, co procentuje w przyszłości, gdy stają się oni rodzicami. Miłość i wzajemna troska stanowią fundament silnego związku uczuciowego z dzieckiem.
Kolejna sprawa - seks zbliża partnerów, większość mężczyzn odczuwa w tym czasie, a także przed i po porodzie, osamotnienie. Seks zapewnia poczucie wzajemnej miłości, uświadamia partnerom, że są sobie nawzajem potrzebni.
W czasie ciąży małżonkowie powinni być szczególnie uwrażliwieni, otwarci na swoje potrzeby seksualne. Może to wyrażać się w pieszczotach, przytulaniu, zmysłowym masażu, lub nawet wzajemnej masturbacji, jeśli któreś z nich nie ma ochoty na stosunek. Poprzez odkrywanie zmieniających się potrzeb, stają się sobie coraz bardziej bliscy.
W tych wczesnych miesiącach ciąży, szczególnie jeśli jest to pierwsze dziecko, partnerzy dopiero przyzwyczajają się do faktu jego istnienia, a wszystkie te elementy mają wpływ na ich późniejsze pożycie. Jest to czas istotnych zmian, nie tylko w sferze życia seksualnego, lecz także w innych dziedzinach ich związku.
W tym okresie nie trzeba stosować środków antykoncepcyjnych, co dla wielu par jest dużym ułatwieniem. Niektórzy twierdzą, że ta właśnie niczym nieskrępowana wolna miłość otwiera przed nimi nowe tajemnice. Stan ten jest jednak (przynajmniej do pewnego stopnia) równoważony zmianami fizycznymi i emocjonalnymi w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży.
Jedno z najlepszych położeń penisa podczas stosunku w czasie ciąży
Podczas ciąży, nawet gdy jakiekolwiek fizyczne lub psychologiczne jej aspekty są przyczyną niepokoju, pomysłowa para może znaleźć inne sposoby okazywania sobie miłości i uczucia.
Niech twoje pieszczoty będą delikatne - często, zwłaszcza w początkowych tygodniach ciąży, piersi kobiety są bardzo czułe. Przy nadmiernej ich wrażliwości pomocne może być noszenie dobrego biustonosza, zarówno w dzień jak i w nocy.
Niektóre kobiety twierdzą, że uprawiają seks podczas ciąży wyłącznie dlatego, żeby sprawić przyjemność mężowi. Niechęć do zbliżeń pojawia się najczęściej podczas pierwszych trzech miesięcy. Oczywiście nie zawsze jest to problemem, ale o pewnej sprawie warto tu wspomnieć.
W pierwszym trymestrze niektórzy mężczyzni odnoszą wrażenie, że z powodu ciąży żony stali się już niepotrzebni. Jeżeli mężczyzna w to uwierzy (nawet podświadomie), może wywnioskować, że żona przestała go kochać i jest już dla niej nieatrakcyjny seksualnie. Poczucie odrzucenia często skłania go do poszukiwania miłości, uczucia, a nawet doznań seksualnych poza małżeństwem.
Chociaż wiele osób uważa, że seks w ciąży może być przyczyną poronienia - obawy takie są z reguły nieuzasadnione. Nie ma powodu do zmartwienia, jeśli kobieta nie miała w przeszłości poronień i ciąża nie jest patologiczną. Jeśli jednak istnieje jakieś zagrożenie, rzeczywiście rozsądnie jest powstrzymywać się od stosunków i nawet orgazmów od 10 do 14 tygodnia ciąży.
Wprowadzenie penisa do pochwy nie spowoduje poronienia, może jednak być przyczyną nieznacznych krwawień. We wczesnej ciąży szyjka macicy jest bardziej miękka i nawet mały nacisk często powoduje plamienia. Można temu zaradzić, zmieniając pozycję na inną, uniemożliwiającą tak głęboką penetrację.
Powszechne jest przekonanie, że we wczesnym okresie ciąży płód jest szczególnie podatny na urazy i może zostać uszkodzony podczas orgazmu. Nie istnieją na to jednak żadne dowody. I chociaż prawdą jest, że podczas orgazmu skurcze macicy są bardzo silne, nauka nie dowiodła, że mogą one negatywnie wpłynąć na płód.
Pocałunki i inne pieszczoty są nieodzowne, podobnie jak rozmowa o uczuciach do dzieci oraz wzajemne zrozumienie potrzeb zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. To wszystko rozwija i może być podstawą na przyszłość, będzie wzmacniać wasz związek nawet już po urodzeniu dziecka.
Jestem już prawie w szóstym miesiącu ciąży i najlepszą dla mnie pozycją miłosną jest klęczenie na czworakach przy złożeniu głowy na poduszce. W ten sposób mój "brzuszek" nie przeszkadza nam. Mój mąż i ja zawsze lubiliśmy tę pozycję, ale teraz on boi się, że wejdzie za głęboko i w jakiś sposób uszkodzi dziecko. Próbowałam przekonać go, że tak się nie stanie ale moje słowa nie pomagają.
Kiedy już dziecko się urodzi i będziecie mogli kochać się tak jak będzie się wam podobać, możesz wrócić do technik które umożliwiają mężowi głęboką penetrację.
Nauka masażu może być zmysłowym doświadczeniem w każdym okresie, jednak podczas ciąży jest szczególnie pożyteczna i przyjemna. Dwa najważniejsze obszary to piersi i krocze...
Przynajmniej jedna na dziesięć par nie może mieć dziecka, którego pragnie. Lekarze wciąż poszukują nowych metod leczenia bezpłodności, twierdząc, że para może być określona jako "bezpłodna" jeśli po roku odbywania stosunków bez zabezpieczeń nie udało im się począć dziecka...
Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę...
Wytrysk nasienia wprowadza do pochwy około 350 mln plemników, jedynie około 500 plemników zachowuje zdolność do zapłodnienia w momencie zbliżenia się do jaja - ale tylko jeden łączy się z jego jądrem...