Masaż podczas ciąży

Nauka masażu może być zmysłowym doświadczeniem w każdym okresie, jednak podczas ciąży jest szczególnie pożyteczna i przyjemna. Dwa najważniejsze obszary to piersi i krocze.

Piersi

Nie ma żadnych dowodów na to, że jakiekolwiek pieszczoty piersi mają wpływ na hartowanie ich, przygotowujące do karmienia. Warto jednak wspomnieć o tym, że podczas gry miłosnej sutki odbierają bardzo dużo bodźców, przyzwyczajając się w ten sposób do ssania podczas karmienia.

Okres ciąży może zbliżyć partnerów, pojawiają się nowe uczucia, dlatego bardzo istotna jest wzajemna troska i wyrozumiałość

Krocze

W czasie tradycyjnego porodu, prawie zawsze wykonuje się episiotomię (nacięcie krocza), chyba że lekarz i położna uzgodnią, że nie jest to konieczne.

Najlepszym sposobem na uniknięcie episiotomii jest przyjęcie pozycji pionowej w drugim okresie porodu. Może to być pozycja siedząca, kucna, klęcząca lub jakakolwiek inna, wygodna dla rodzącej. Inną skuteczną metodą jest masaż krocza podczas ciąży.

Kobieta leży na podłodze lub na łóżku ze złączonymi spodami stóp, partner masuje jej krocze palcami nawilżonymi żelem lub oliwką. Jeśli taki masaż ma odnieść skutek, powinien być wykonywany trzy razy w tygodniu od około 12-14 tygodnia ciąży.

Od 16 tygodnia ciąży można do masażu włączać także pochwę. Mężczyzna wprowadza do niej dwa lub trzy dobrze naoliwione palce na tyle głęboko, by wywoływało to u kobiety poczucie dyskomfortu. Pochwa większości kobiet nie będących w ciąży może dostosować się do dwóch palców. Od 16-tego tygodnia pochwa kobiety ciężarnej, nawet pierworódki może rozciągnąć się tak żeby zmieścić trzy palce. Nie jest to bolesne, ale niezbyt przyjemne.

Partner palcami umieszczonymi w pochwie masuje krocze od wewnątrz, zachęcając kobietę, do rozluźnienia mięśni. Początkowo najlepiej jest wprowadzać palce położone jeden nad drugim, gdyż wówczas wejście do pochwy jest mniej rozciągane. Po pewnym czasie partner może wkładać palce w opisany sposób, po czym zmieniać ich położenie lekko je obracając.

Partner palcami umieszczonymi w pochwie masuje krocze od wewnątrz, zachęcając kobietę, do rozluźnienia mięśni.

Tematy z forum:

Czasem kobieta odczuwa coś w rodzaju swędzenia, jakby drażnienia szpileczkami, jeżeli staje się to zbyt dokuczliwe, mężczyzna powinien trzymać palce w jednej pozycji przez minutę lub dwie, aż przykre odczucia miną i dopiero po chwili może kontynuować masaż.

Ogólnie rzecz biorąc płeć piękna jest bardziej czuła na dotyk niż mężczyźni, gdyż u kobiet jest więcej podnietliwych rejonów ciała i zajmują one większą powierzchnię. Ale jest pełna zgoda co do jednego: wargi i genitalia są najbardziej seksualnie wrażliwe, a ich stymulacja może doprowadzić do orgazmu.

Inne obszary szczegónej wrażliwości to piersi, pośladki, płatki uszu, wewnętrzna strona ud i ramion oraz kark: dotknięcia tych obszarów zwiększają podniecenie podczas gry miłosnej.

Odpowiedzi

Kilka tygodni temu wróciłam ze szpitala z naszym pierwszym dzieckiem. Początkowo mąż był zachwycony córeczką ale później zmarkotniał. Wieczorami, gdy zabieram się do karmienia, pod byle pretekstem wychodzi z domu. Czuję się tym dotknięta - skąd ta nagła odmiana?

Twój mąż odczuwa zazdrosć i w rzeczywistości sygnalizuje: "A co ze mną?". Weź pod uwagę fakt, że mógł on poczuć się opuszczony - dawaj mu do zrozumienia, że jest tak samo ważny dla ciebie, jak wasze dziecko.

Chociaż mój mąż i ja prowadzimy aktywne życie seksualne, są momenty kiedy chciałabym, żeby był delikatniejszy. Już po kilku sekundach, gdy zaczynamy się kochać, staje się bardzo gwałtowny. Jak mu powiedzieć, że potrzebuję na rozbudzenie więcej czasu? Nie chcę go zaniepokoić ani sprawić, żeby poczuł się złym kochankiem.

Jednym z najlepszych sposobów jest zmysłowy masaż. Znajdź pretekst i zachęć go, by cię delikatnie pieścił i gładził po całym ciele. Gdy będzie to robił, powiedz mu jak bardzo to lubisz, nawet przesadź trochę, jeśli trzeba - tak, żeby nie był w stanie zauważyć, jak bardzo cię to podnieca. Gdy skończycie się kochać, być może skomentuje jakoś twoją reakcję. Będzie to doskonała okazja dla ciebie - powiedz mu, że bardzo cię ekscytuje i podnieca, gdy stopniowo, powoli i delikatnie dąży do stosunku. Może czasem przejmiesz inicjatywę w uprawianiu miłości? To przecież podoba się mężczyznom.

Pokrewne artykuły