Zapłodnienie - pierwsze 10 dni

Wytrysk nasienia wprowadza do pochwy około 350 mln plemników, jedynie około 500 plemników zachowuje zdolność do zapłodnienia w momencie zbliżenia się do jaja - ale tylko jeden łączy się z jego jądrem.

Jeśli plemniki w jajowodzie napotkają komórkę jajową, starają się wniknąć do niej przez osłonki, tak żeby doprowadzić do zapłodnienia. Udaje się to tylko jednemu plemnikowi. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem nazywane jest zapłodnieniem. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, osłona komórki jajowej staje się nieprzepuszczalne dla innych plemników. Od tej chwili w ciele kobiety zaczyna się rozwijać nowy organizm i rozpoczyna się ciąża.

1. Zapłodniona komórka jajowa w chwili wniknięcia plemnika do jej wnętrza.

2. W wyniku podziału komórki jajowej powstają dwie komórki, później cztery komórki, osiem komórek i tak dalej.

3. Po trzech dniach od zapłodnienia zarodek składa się już z ośmiu komórek.

4. Po około 10 dniach zarodek zagłębia się w ścianie macicy. Nowy organizm czyli dziecko pozostaje w macicy matki aż do chwili porodu.

Odpowiedzi:

Czy może dojść do zapłodnienia kilku jaj naraz?

Tak. Bliźniaki, które nie są jednojajowymi, rodzą się wtedy, kiedy przy owulacji zostają wyzwolone dwa różne jaja i zapłodnią je dwa różne plemniki. Ciąże mnogie (troje lub więcej dzieci) występują z tych samych przyczyn, lecz chociaż leki przeciwko niepłodności zwiększyły ich liczbę, nadal są one rzadkością.

Trzeba dodać, że bliźniaki niepodobne do siebie także rozwijają się z jednej komórki jajowej. Jeśli zapłodnione jajo podzieli się na dwie odrębne połowy, zamiast po prostu podwoić ilość komórek, wtedy powstaną dwa osobne embriony. Z tego względu bliźnięta jednojajowe są zawsze tej samej płci.

Pokrewne artykuły