Podróż plemnika

Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę.

Schemat podróży plemnika

A - Wytrysk nasienia wprowadza do pochwy okołó 350 mln plemników. Z ilości tej prawie jedna czwarta jest nieprawidłowo zbudowana.

B - Związki chemiczne zawarte w nasieniu neutralizują kwaśny odczyn pochwy, co ułatwia plemnikom kontynuacją ich podróży.

C - Nasienie napotyka czop ze śluzu w szyjce macicy i miesza się z nim. Enzymy muszą rozpuścić tę mieszankę celem uwolnienia uwięzionych plemników. W czasie owulacji śluz ten jest znacznie rzadszy, co ułatwia około 1 milionowi plemników wniknięcie do macicy.

D - Pomimo popychania do przodu przez skurcze macicy, jedynie około 1000 plemników zdoła wytrzymać trudy dotarcia do jajowodu.

E - Około 500 plemników zachowuje zdolność do zapłodnienia w momencie zbiżenia się do jaja - ale tylko jeden łączy się z jego jądrem.

Tematy z forum:
Odpowiedzi:

Co się dzieje, kiedy jajo nie zostaje zapłodnione?

Obumiera, rozpada się i zostaje wchłonięte przez komórki znajdujące się w jajowodzie. Ciałko żółte kurczy się, wyściółka macicy przestaje przygotowywać się do, implantacji, a poziom hormonów obniża się. Pozbawione podtrzymujących jego rozwój hormonów endometrium ulega rozkładowi i zaczyna się miesiączka.

Jak długi jest okres, w którym może dojść do zapłodnienia?

Jajo żyje przez 12 godzin po owulacji. Może je zapłodnić nasienie, które znalazło się w pochwie do 72 godzin wcześniej. Zatem zapłodnienie jest możliwe przez 12 godzin w obrębie trzech dni w środku cyklu miesiączkowego.

Pokrewne artykuły