Narządy płciowe mężczyzny

Członek i jądra to bez wątpienia najbardziej rzucające się w oczy z organów płciowych mężczyzny. Ale ukryty wewnątrz ciała, funkcjonuje skomplikowany i wydajny system tworzący jego układ rozrodczy.

Konstrukcja męskich narządów płciowych służy wytwarzaniu spermy i transportowaniu jej do wnętrza kobiecej pochwy. Ponieważ członek zwisa okazale w kroczu i gra tak oczywistą rolę w stosunkach płciowych łatwo jest wierzyć, że na tym kończy się cały męski układ rozrodczy. Ale zasadnicza akcja ma miejsce za kulisami, wewnątrz jąder i ich narządów pomocniczych. Jądra produkują, oprócz spermy, także szereg niezbędnych hormonów płciowych. Umieszczone są w zwisającym z podbrzusza, pod penisem, worku mosznowym i mają rozmiary małych śliwek, z możliwością niewielkich indywidualnych odchyleń i tendencją do zmniejszania się wraz z wiekiem.

Zstępowanie jąder

Zewnętrzne cechy płciowe pozostają w życiu embrionalnym niezróźnicowane do dziewiątego tygodnia. Na tym etapie jądra zajmują miejsce w jamie brzusznej, tam gdzie później znajdą się nerki. Dwa miesiące przed narodzinami zaczynają swą podróż w dół, do woreczka mosznowego ciągnąc za sobą naczynia krwionośne i połączenia nerwowe. Wędrują dwoma kanałami przez otwory w powłokach brzusznych, które pozostają słabym punktem przez całe życie mężczyzny, będąc potencjalnym miejscem przepuklin.

Budowa narządów płciowych męskich

Męski układ płciowy składa się z systemu różnych kanalików umiejscowionych w prąciu i jądrach.

 • Napletek - fałd skórny pokrywający prącie.
 • Żołądź - wrażliwe o kształcie cebuli, zakończenie prącia.
 • Bruzda korony - brzegowa obwódka żołędzi.
 • Wędzidełko - brzeg wrażliwej tkanki po wewnętrznej stronie prącia.
 • Moszna - pofałdowany worek skórny zawierający duże komory z jądrami.
 • Jądra - dwie twarde żołędzie w worku mosznowym. Produkują testosteron i spermę.
 • Najądrze - skręcony przewód połączony z górną częścią jąder.
 • Nasieniowody - wąskie kanaliki prowadzące do najądrza.
 • Pęcherzyki nasienne - dwie torebki nasienne po obu stronach gruczołu krokowego.
 • Przewód wytryskowy - małe kanaliki kończące nasieniowód przy pęcherzyku nasiennym.
 • Gruczoł krokowy - mały gruczoł umieszczony poniżej pęcherza. Od dojrzewania produkuje fluid pomagający spermie w jej rozwoju i przemieszczaniu się.
 • Gruczoł Cowpera - podczas pobudzenia seksualnego te dwa małe gruczoły przemieszczają kilka kropli fluidu do cewki moczowej. Fluid ten pojawia się na koniuszku prącia przed wytryskiem.
 • Cewka moczowa - kanał prowadzący od pęcherza przez gruczoł krokowy i wzdłuż prącia.

Wytwarzanie spermy i hormonów

Wewnątrz jąder znajdują się dwa typy tkanek - cewki nasienne i gruczoły śródmiąższowe. Te pierwsze produkują i transportują spermę, drugie zaś wytwarzają męskie hormony. Cewki nasienne przenoszą spermę siecią kanalików do najądrza i na zewnątrz podczas wytrysku. Zgromadzona w najądrzach, a niewykorzystana, sperma ulega rozkładowi i wchłonięciu. Wspomniane zaś gruczoły śródmiąższowe dostarczają męskiemu organizmowi tzw. androgenów, które kontrolują jego rozwój i funkcjonowanie.

Tematy z forum:

Od każdego najądrza biegnie kanalik zwany nasieniowodem, kierujący spermę do innych organów, gdzie miesza się z wydzielinami pęcherzyków nasiennych i prostaty tworząc ostatecznie nasienie. Pęcherzyki nasienne, zebrane pod pęcherzem moczowym, łączą się z nasieniowodami i uchodzą do moczowodu. Produkują żółtawy, lepki płyn stanowiący 70% nasienia. Oprócz będącej "paliwem" dla spermy fruktozy, zawiera on substancje powodujące między innymi skurcze mięśni macicy i jajowodów ułatwiające przez to wędrówkę plemników do celu - czyli do komórki jajowej.

Wzwód penisa

Ciała jamiste prącia zostają napełnione krwią, co powoduje wzwód.

Prostata

Otaczająca cewkę moczową, leżąca pod pęcherzykami nasiennymi prostata, będąc wielkości kasztana jest oprócz jąder, największym gruczołem. Pod nią znajdują się tzw. gruczoły opuszkowo-cewkowe wytwarzające rodzaj śluzu pojawiającego się przed wytryskiem dla ułatwienia przepływu nasienia - płyn ten często zabiera dosyć plemników aby spowodować zapłodnienie.

Transport spermy

Penis ma dwie wykluczające się role do spełnienia - wydalanie moczu i przenoszenie spermy głęboko do pochwy. Istnieje mechanizm zabezpieczający przed równoczesnym wystąpieniem tych procesów. Podczas wytrysku spermy zwieracz pęcherza moczowego zamyka dla moczu drogę do cewki, a z kolei w czasie jego oddawania zamknięty jest przewód wytryskowy.

Żołądź

Szczyt członka tworzy żołądź, stożkowata część o niezwykłej wrażliwości na bodźce. Naturalnie jest pokryta fałdem skórnym czyli napletkiem, który czasem bywa usuwany przez tzw. obrzezanie - z przyczyn religijnych lub tylko higienicznych. Na styku napletka i brzegu żołądzi znajdują się drobne gruczoły napletkowe wydzielające tzw. łój napletkowy służący natłuszczaniu skóry w tych rejonach. Przy zaniedbaniu higieny rozkłada się on ułatwiając infekcję - dokładne mycie tych okolic zapobiega kłopotom.

Wzwód

Prącie jest zbudowane z dwóch gąbczastych tkanek. Kiedy mężczyzna jest pobudzony, tkanki wypełniają się krwią, prącie staje się większe i nasienie ma możliwość bycia wytryskiwanym.

Erekcja

Penis może znaleźć się w stanie erekcji poprzez bodźce fizyczne lub psychiczne. Może się to stać w ciągu kilku chwil lub po dłuższym czasie. Wielkość erekcji zależy od stopnia pobudzenia a także od czasu, który upłynął od ostatniego wytrysku. System nerwowy przekazuje impulsy uruchamiające mechanizm wzwodu. Rozszerzają się tętnice ślimakowe w prąciu, zwiększając napływ krwi. Skurczowi ulegają żyły wypustowe, co zatrzymuje krew w tworzących członek dwóch ciałach jamistych i ciele gąbczastym powodując ich wypełnienie, zwiększenie i usztywnienie - czyli po prostu wzwód. Specjalna tkanka, tzw. powięź, utrzymuje nabrzmiałość prącia w bezpiecznych granicach.

Temperatura

Termograf pokazuje różnice temperatur. Purpurowy krąg (na prawo) wskazuje temperaturę ciała (32 stopnia C), niebieski jest chłodniejszy a czerwony cieplejszy. Każda zmiana tonacji barwy wskazuje różnicę 0,5 stopnia C.

Ejakulacja

Ukoronowaniem męskiej aktywności seksualnej jest ejakulacja - gwałtowny wyrzut spermy wraz z płynem nasiennym. Impulsy naszych zmysłów powodują reakcję genitaliów - najądrza i ściany nasieniowodów kurczą się, pchając spermę ku przewodowi wytryskowemu a stamtąd do cewki moczowej. Jednocześnie prostata wraz z pęcherzykami nasiennymi wydzielają swoje płyny. Wypełniająca się nasieniem cewka wyrzuca gwałtownie zawartość poprzez rytmiczne skurcze ciał jamistych i gąbczastych - nasienie z plemnikami wydostaje się ze szczytu żołędzi.

Właściwa temperatura

"Fabryka spermy" wymaga właściwej temperatury - niższej o ok. 2-3 stopnie C od temperatury ciała, co wymaga "zawieszenia" jąder na zewnątrz, w woreczku mosznowym. jest on dobrze przystosowany do swojej roli - liczne gruczoły potowe i cienka skóra ułatwiają oddawanie ciepła.

Tematy z forum:
Odpowiedzi:

Stosuję tampony i wydaje mi się, że wchodzą bardzo ciasno. Myślę, że tam w środku muszę być bardzo mała i boję się, że kiedy podejmę współżycie płciowe, członek mojego mężczyzny okaże się za duży. Naprawdę wygląda imponująco, kiedy go masturbuję. Czy będę w stanie go przyjąć?

Pochwa jest bardzo rozciągliwa. Nie zapominaj, że w czasie porodu musi przejść przez nią dziecko, została więc odpowiednio zbudowana. Skoro używasz tamponów, najprawdopodobniej przerwałaś błonę dziewiczą i nie będziesz miała problemów z członkiem swojego partnera. Jednak postępujcie łagodnie. Poświęćcie dużo czasu na pobudzenie się, a jeśli to będzie konieczne, zastosujcie żel nawilżający. Nawet największy penis zmieści się w przeciętnej pochwie, szczególnie kiedy kobieta jest podniecona. Jeśli chcesz się o tym upewnić, podejmij próby onanizowania się z wibratorem bądź sztucznym penisem.

Pokrewne artykuły