Jak zachodzi się w ciążę - zapłodnienie

Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę.

Przed owulacją w organizmie kobiety dominują estrogeny, a tuż po owulacji progesteron. Hormony te decydują o zmianach zachodzących w ciele kobiety. Estrogeny przygotowują do zapłodnienia, a progesterony do utrzymania ciąży, czyli zapłodnionej komórki jajowej. Gra hormonów odpowiada nie tylko za sterowanie procesami związanymi z rozrodczością, wpływają również na zmiany psychiki, to z kolei wpływa na zmienność nastrojów.

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest w sytuacji, gdy komórka jajowa wpada do jajowodu, w którym są już oczekujące na nią plemniki - stosunek przed jajeczkowaniem. W ciążę można również zajść, kiedy stosunek odbył się w trakcie lub tuż po owulacji, oczywiście jeśli plemniki dotrą na miejsce odpowiednio szybko. Przeciętnie podróż plemników z pochwy do jajowodu trwa od 6 do 10 godzin. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny, ale plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 5 dni.

W pozostałe dni cyklu miesiączkowego kobieta nie może zajść w ciążę. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko wędruje przez jajowód i macicę, a po 7 - 10 dniach wydostaje się na zewnątrz. W jajniku, w miejscu pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje ciałko żółte, małe skupisko komórek, w którym wytwarzany jest progesteron. Hormon ten odpowiedzialny jest za przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży, a także za dokonujące się przemiany takie jak: obrzęk piersi, wzrost masy ciała, podwyższenie temperatury. Ciałko żółte ulega zanikowi po ok. 2 tygodniach. To powoduje szybki spadek poziomu hormonów, wystąpienie krwawienia i złuszczenie błony śluzowej wyścielającej macicę, czyli miesiączkę. Z chwilą pojawienia się miesiączki zaczyna się nowy cykl przemian.

Tematy z forum:

Dlaczego kobiety miesiączkują?

Co miesiąc organizm dojrzałej płciowo kobiety przygotowuje się do ewentualnej ciąży. Z pęcherzyka jajnikowego jest uwalniana komórka jajowa. Równocześnie macica, przygotowując się na zapewnienie dogodnych warunków rozwoju zarodka, a później płodu, staje się grubsza i lepiej ukrwiona.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się i jest usuwana wraz z krwią przez pochwę. Wszystkie te zmiany są kontrolowane przez określone hormony, których stężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu.

Fazy cyklu miesiączkowego
Odpowiedzi:

Jak długi jest okres, w którym może dojść do zapłodnienia?

Jajo żyje przez 12 godzin po owulacji. Może je zapłodnić nasienie, które znalazło się w pochwie do 72 godzin wcześniej. Zatem zapłodnienie jest możliwe przez 12 godzin w obrębie trzech dni w środku cyklu miesiączkowego.

Co się dzieje, kiedy jajo nie zostaje zapłodnione?

Obumiera, rozpada się i zostaje wchłonięte przez komórki znajdujące się w jajowodzie. Ciałko żółte kurczy się, wyściółka macicy przestaje przygotowywać się do, implantacji, a poziom hormonów obniża się. Pozbawione podtrzymujących jego rozwój hormonów endometrium ulega rozkładowi i zaczyna się miesiączka.

Czy może dojść do zapłodnienia kilku jaj naraz?

Tak. Bliźniaki, które nie są jednojajowymi, rodzą się wtedy, kiedy przy owulacji zostają wyzwolone dwa różne jaja i zapłodnią je dwa różne plemniki. Ciąże mnogie (troje lub więcej dzieci) występują z tych samych przyczyn, lecz chociaż leki przeciwko niepłodności zwiększyły ich liczbę, nadal są one rzadkością.

Trzeba dodać, że bliźniaki niepodobne do siebie także rozwijają się z jednej komórki jajowej. Jeśli zapłodnione jajo podzieli się na dwie odrębne połowy, zamiast po prostu podwoić ilość komórek, wtedy powstaną dwa osobne embriony. Z tego względu bliźnięta jednojajowe są zawsze tej samej płci.

Pokrewne artykuły