Domowe testy ciążowe

Testy ciążowe oferowane obecnie na rynku są nowoczesnymi i dokładnymi testami pozwalającymi w wiarygodny sposób ocenić czy kobieta jest w ciąży już 6 dni po zapłodnieniu (około 2-3 dni przed oczekiwaną miesiączką).

Oparte są na wykrywaniu w moczu podwyższonego stężenia jednego z hormonów, ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie hCG. Hormon hCG jest niezbędny do powstania łożyska, produkowanego przez zapłodnione jajo już we wczesnej ciąży.

Testy mają bardzo wysoką skuteczność, nawet w 99,6% pokrywają się z wynikami badań krwi, zaś ich czułość to 20 - 25 mlU/mL. Mniejsza czułość testu może za ciążę wskazywać naturalne wahania hormonów. Do badania można użyć moczu zebranego o każdej porze dnia, jednak próbka pobrana rano zawiera najwyższą koncentrację hormonu hCG.

Wykonanie testu ciążowego

Wykonanie testu ciążowego jest banalnie proste:

 1. Zdejmujesz kolorową końcówkę testu
 2. Trzymasz przez chwilę pod strumieniem moczu
 3. Po kilku minutach odczytujesz wynik

Często w zestawach testów płytkowych lub paskowych znajduje się oprócz samego testu, pipeta oraz malutki pojemnik na mocz. Wtedy wykonuje się go poprzez wkropienie w odpowiednie okienko określonej na ulotce (najczęściej 2-4) kropli moczu. Po tej czynności test jest gotowy do odczytu od jednej do kilku minut.

Instrukcja

Skrócona instrukcja do tego typu testów jest najczęściej taka:

 1. Za pomocą plastikowej pipety załączonej do testu pobierz próbkę moczu
 2. Poprzez ściśnięcie pipety nanieś na okrągłe pole testu kilka kropli moczu
 3. Poczekaj na wynik 1 do 5 minut i odczytaj wynik zgodnie z instrukcją
Tematy z forum:

Odczyt wyników testów ciążowych może różnić się w zależności od rodzaju i producenta testów, dlatego odczyt każdy powinien zrobić po zapoznaniu się z ulotką informacyjną zawartą w każdym opakowaniu testu.

Odczyt pomiaru

W najpopularniejszych testach informacje dotyczące odczytu wyników będą wyglądały najprawdopodobniej tak:

Wynik pozytywny (ciąża) - pojawienie się dwóch barwnych pasm w okolicy strefy kontrolnej i strefy testowej. W przypadku bardzo bladej linii testowej wynik pozytywny należy potwierdzić po 24 lub 48 godzinach.

Wynik negatywny (brak ciąży) - barwne pasmo tylko w strefie kontrolnej.

Wynik błędny (niemożliwy do zdiagnozowania) - brak jakiegokolwiek barwnego pasma lub barwne pasmo w obszarze testowym, bez linii kontrolnej. Test należy powtórzyć.

Po czym poznać, że zaszłaś w ciążę

Jeżeli przypuszczasz, że zaszłaś w ciążę, zwróć uwagę, czy nie występują następujące objawy:

 • brak miesiączki w planowanym terminie
 • krótkotrwała, skąpa miesiączka
 • nabrzmiałe, bolesne piersi, ciemniejsze brodawki
 • większa ilość wydzieliny z pochwy niż normalnie
 • parcie na mocz częstsze niż normalnie
 • mdłości
 • dziwny smak w ustach
 • uczucie zmęczenia silniejsze niż zazwyczaj
 • nagły apetyt na konkretne pokarmy

Jeżeli wystąpią u Ciebie podobne objawy albo nawet jeden z nich, idź czym prędzej do ginekologa lub do poradni rodzinnej i poproś o wykonanie testu ciążowego. Powinnaś zabrać ze sobą próbkę moczu, najlepiej pobranego zaraz po obudzeniu z rana. Jeżeli nie chciałabyś iść z tym do lekarza, możesz kupić w każdej aptece test ciążowy, który przeprowadza się samemu.

Odpowiedzi:

Chodzę z moją dziewczyną od ponad 6 miesięcy, miesiąc temu postanowiliśmy wspólnie zamieszkać. Problem w tym, że od tego czasu nasze życie seksualne jest nieudane - pora nigdy nie wydaje się odpowiednia, a ponieważ oboje pracujemy, wieczorem dosłownie padamy na łóżko wykończeni. Wciąż dobrze nam się układa, ale ja się martwię. Czy wspólne zamieszkanie ujawniło niedopasowanie?

Mieszkanie ze sobą pod wspólnym dachem niewątpliwie przynosi stresy i napięcia, ale nie ma powodu, dla którego mielibyście pozwolić, żeby was one przytłoczyły. Jest to klasyczny przykład niemożności odnalezienia rytmu w uprawianiu miłości. Kiedy mieszkaliście osobno, seks był czymś nowym i ekscytującym. Teraz widzicie się nawzajem cały czas - zarówno z dobrej jak i złej strony, a powszednie kłopoty sprawiają, że oboje odczuwacie brak zainteresowania seksem.

Rozwiązaniem byłoby zarezerwowanie nieco czasu na uprawianie miłości i praca nad wniesieniem na powrót w wasze życie nieco dawnej tajemniczości. Zrób niespodziankę swojej dziewczynie przełamując codzienną rutynę. Zaaranżuj niespodziewane wspólne wyjście do restauracji albo wyjazd na weekend i staraj się być jak najbardziej tajemniczy i seksowny. Na pewno zauważycie, że seks nie jest czymś, co można wcisnąć między przepierkę a oglądanie telewizji. Po pewnym czasie wasze codzienne życie ustabilizuje się i znajdziecie czas na miłość.

Pokrewne artykuły