Napięcie przedmiesiączkowe (NPM)

Nieporadność? Bóle głowy? Łzy bez wyraźnej przyczyny? Nerwowość? Prawie połowa kobiet w wieku rozrodczym cierpi z powodu jednego lub wszystkich tych objawów, jak można im pomóc?

Dopiero ostatnio lekarze i naukowcy traktują poważnie napięcie przedmiesiączkowe (NPM). Jeszcze nie tak dawno jego różnorodne symptomy uważano za wymyślone - stworzone przez kobiety chcące uchylić się od pracy czy innych obowiązków. Przypisywano je też innym przyczynom, jak np. zbytnie przejęcie się sobą.

Te pozbawione sympatii opinie powiększały niepokój i zagubienie wielu kobiet, które winiły siebie za nie podlegające kontroli reakcje i uczucia. Na szczęście dokonano postępu, rozpoznając jako stan, w którym pomaga zrozumienie i odpowiednie zabiegi. l chociaż nie wynaleziono pojedynczego leku, istnieje cała gama zabiegów pomocnych w wielu przypadkach. Są to pokrzepiające wiadomości dla kobiet z objawami napięcia przedmiesiączkowego.

Miejsca występowania objawów.

 • a - ból głowy
 • b - zawroty głowy
 • c - ucisk i ból okolic czoła
 • d - obrzęk śluzówki nosa
 • e - wrażliwe piersi
 • f - uczucie ciężkości w podbrzuszu
 • g - bolące stawy
 • h - spuchnięte, bolące kostki

Napięcie przedmiesiączkowe (NPM) a miesiączka

Cykl miesiączkowy trwa od pierwszego dnia jednego okresu do pierwszego dnia następnego okresu. Często podaje się 28 dni jako przeciętną długość cyklu, ale całkiem normalne są długości od 21 do 35 dni. U kobiet z regularnymi cyklami rozpoznanie NPM - jeśli ono występuje - stanowi mniejszy problem. Nieraz ból pleców albo uczucie ociężałości przypomina, że miesiączka już za kilka dni. Ale kobietom, które mają nieregularne okresy trudniej jest zdobyć pewność o objawach NPM.

Napięcie przedmiesiączkowe nie ma nic wspólnego z bólami okresowymi, związanymi z początkiem krwawienia. Stanowią zupełnie oddzielny problem wymagający innego traktowania. Czasem można je pomylić z NPM, ponieważ występują niemal w tym samym czasie - bóle i inne związane z okresem objawy zaczynają się przed właściwym krwawieniem, a niektóre objawy NPM trwają jeden lub dwa dni po wystąpieniu krwawienia. Większość bólów okresowych można zwalczać łagodnym środkiem przeciwbólowym, jeśli trzeba rozgrzewając się na leżąco termoforem. Jeśli ból jest ostry, skontaktuj się z lekarzem.

Jednym z powodów, dlaczego tak długo identyfikowano napięcie przedmiesiączkowe jest fakt, że szeroki zakres objawów różni się u poszczególnych kobiet, a większość kobiet cierpi tylko na niektóre z nich. Dzisiaj napięcie przedmiesiączkowe określa się dokładniej jako "zespół napięcia przedmiesiączkowego" (ZNP), gdyż zespół oznacza zbiór objawów.

Zakres objawów

Mogą obejmować ból głowy, pleców, wzrost wagi, pryszcze i krostki, zmęczenie, depresje i nerwowość. Objawy dzielimy na dwa rodzaje - emocjonalne i fizyczne, ale oczywiście zachodzi między nimi wzajemny związek.

Duchowe lub emocjonalne symptomy są trudne do wyodrębnienia, ponieważ często niełatwo je zdefiniować. Jednak wiele kobiet mówi o nagłych przypływach irytacji lub złości podczas dni poprzedzających okres. Uczucia te są nieproporcjonalne do ich przyczyn. Kobiety czasem wybuchają płaczem z powodu drobiazgów, a dużo z nich - zwykle towarzyskich - czuje pesymizm i depresję.

Część objawów fizycznych trudno przeoczyć. Wzrost wagi, problemy skórne i bóle głowy to te najpospolitsze, ale inne symptomy jak uczucie zmęczenia, brak koordynacji ruchów i nieporadność stwarzają trudności w ocenie.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego

 • pola pomarańczowe = miesiączka
 • N = napięcie lub nerwowość
 • Z = zmęczenie
 • D = depresja
 • W = wrażenie wzdęcia

Zapis objawów

Prostą metodą, która pomoże kobiecie w zdecydowaniu, czy jej kłopoty są wywołane przez NPM jest zapisywanie wszelkich objawów występujących przez co najmniej trzy, cztery miesiące. Objawy zwykle wywołane przez NPM pojawią się tylko w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, po owulacji. U niektórych kobiet symptomy zaczynają się już 14 dni przed krwawieniem, u innych pojawiają się na dwa lub trzy dni przedtem. Cechą charakterystyczną objawów jest to, że nie pojawiają się grupowo w innych dniach miesiąca, a prawie nigdy po rozpoczęciu krwawienia.

Tematy z forum:

Kobieta prowadząc zapiski najwygodniej będzie jeśli wybierze inicjały każdej znaczącej zmiany fizycznej lub emocjonalnej, która może wystąpić w ciągu miesiąca: D - na depresję, N - na napięcie, Z - na zmęczenie. Objawy pojawiające się regularnie w dniach poprzedzających miesiączkę, a nie w innym czasie, mogą być związane z napięciem przedmiesiączkowym.

Uważa się również, że przyczyny NPM są bardzo złożone i nie znalazły pełnego wyjaśnienia. Niektórzy badacze podejrzewają, że zjawisko jest wywołane przez zaburzenia hormonalne w pewnej fazie drugiej połowy cyklu. Czasem ofiary NPM wykazują niższy od normalnego poziom hormonu zwanego progesteronem. Inne osoby mają normalne poziomy hormonów estrogenu i progesteronu, ale za to podwyższony poziom hormonu prolaktyny. Istnieje jednakże wiele kobiet, których hormony utrzymują się na absolutnie normalnych poziomach, a jednak są dotknięte w różnym stopniu przez to zjawisko.

Niektóre kobiety stwierdzają, że intensywne ćwiczenia fizyczne zmniejszają napięcie i ułatwiają zrelaksowanie się.

Właściwa pomoc

Pospolitymi objawami NPM są nastroje niecierpliwego podniecenia lub depresji, nieobecne w innych fazach cyklu. Właśnie gdy otoczenie przyzwyczaiło się do tej zmiany, kobieta z powrotem czuje się nerwowa i rozdrażniona. Szukanie pomocy medycznej może przynieść ulgę, ale nie zawsze środki przeciwbólowe lub uspokajające, są w tym wypadku właściwym lekarstwem. Najlepiej jest samemu uporać się z NPM, czy to sposobami domowymi, czy przy udziale lekarza.

Niektóre kobiety stwierdzają, że intensywne ćwiczenia fizyczne zmniejszają napięcie i ułatwiają zrelaksowanie się. Chociaż rozsądna dieta i regularne ćwiczenia są ważne, raczej nie wystarczą do wyeliminowania objawów NPM. Witamina B6 albo pirydoksyna pomaga w zwalczaniu NPM. Znajduje się w naturalnym pożywieniu, takim jak: pełnoziarnisty chleb, kiełki pszenicy, otręby, zielone warzywa i wątroba wieprzowa.

Jedz mało a często

Jedzenie mało a często, wydaje się być rozwiązaniem, gdyż w tym momencie cyklu ciało jest mniej wytrzymałe na dłuższe przerwy w posiłkach. Rozsądna, zrównoważona dieta, z niską zawartością tłuszczu i cukru, a wysoką zawartością świeżych owoców i jarzyn przynosi zdrowie, a będąc zdrową łatwiej dać sobie radę z objawami NPM. Wiele kobiet dotkniętych NPM cierpi też na zaparcia w drugiej połowie cyklu miesiączkowego - korzystna więc jest dieta bogata w błonnik. Ćwiczenia fizyczne również wywierają dobroczynne skutki na ciało. Polepszają krążenie krwi i ogólną sprawność oraz zwalczają osłabienie. Ilość ćwiczeń oczywiście zależy od samopoczucia.

Metody domowe

Jeśli objawy są szczególnie męczące i nie łagodnieją po kilku miesiącach starań, należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba też upewnić się, że problemu nie komplikują inne choroby. W razie wątpliwości powinno się iść na badanie do lekarza. Planując ciążę, również nie powinno decydować się na zażywanie żadnego środka bez wiedzy lekarza.

Witamina B6

Witamina B6 - lub pirydoksyna - jest dostępna w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Witamina ta znajduje się też w naturalnych źródłach pożywienia, jak: chleb pełnoziarnisty, mleko, jaja, ser i czerwone mięso. Już wiele lat temu odkryto, że większe niż w normalnym pożywieniu dawki witaminy B6 pomagają w zwalczaniu depresji związanej z pigułką antykoncepcyjną. Kilka lat później okazało się, że jest też pomocna w leczeniu NPM. Innym lekiem znajdującym się w sprzedaży, jest ekstrakt z wiesiołka dwuletniego. Ziarna tej rośliny zawierają substancję zwaną kwasem linolenowym gamma, czyli kwas tłuszczowy występujący też w dużych ilościach w ludzkim mleku. Sprzedaje się go jako uzupełnienie pożywienia. Może też skutecznie zwalczać NPM.

Kiedy szukać porady

Jeśli sposoby domowe nie pomogą, albo objawy są ciężkie, należy iść do lekarza. Dlatego też dobrze jest prowadzić zapis objawów i wziąć go ze sobą - lekarz otrzyma wtedy możliwie jasny obraz dolegliwości.

Odpowiedzi:

Przez większość czasu udaje mi się jeść rozsądnie, ale tuż przed miesiączką mam nienasycony apetyl na słodycze. Czy to normalne?

Nie. U wielu kobiet w tym czasie wzmaga się apetyt na słodkie i zawierające skrobię jedzenie, leśii chcesz uniknąć nagłej rozpusty, utrzymuj wysoki poziom cukru we krwi jedząc wystarczające posiłki, przedzielone zdrowymi przekąskami.

Pokrewne artykuły