Ból podczas stosunku - przy seksie

Odczuwanie bólu podczas zbliżeń seksualnych stanowi poważny problem, który może zakłócić harmonię związku. Ustalenie przyczyn pomoże rozwiązać trudną sytuację.

Niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu doświadcza bólu podczas stosunku - jest to sygnałem, że coś nie jest w porządku. Przyczyna pojawiającego się nieprzyjemnego odczucia może mieć związek z budową ciała, jakąś infekcją albo przeżyciami psychicznymi danej osoby.

W podręcznikach medycznych istnieje podział przyczyn bólu na emocjonalne i fizyczne, ale takie zróżnicowanie często prowadzi do nieporozumień - obie grupy są niejednokrotnie ściśle ze sobą związane. Wiele pań odczuwających bolesne albo trudne stosunki, nie ma ochoty nawet na próby współżycia, niektóre z nich tracą też zdolność do przeżywania orgazmów. Nawet dość lekka bolesność wywołuje niepokój, co z kolei zmniejsza zdolność do podniecania się, a wynikający z tego brak nawilżenia powoduje jeszcze większy ból.

Ból powierzchowny

Pierwszemu stosunkowi seksualnemu kobiety często towarzyszy pewien powierzchowny ból. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli dziewczyna nigdy wcześniej nie wkładała palców ani tamponów do pochwy i błona dziewicza została nienaruszona.

Bolesne podrażnienia

Najczęstszą przyczyną bólu pochwy jest infekcja. Jej obecność nie zawsze jest sygnalizowana przez wydzielinę. Kobietom w wieku rozrodczym najczęściej zagrażają infekcje takie, jak grzybica i rzęsistkowica. Objawem grzybicy jest gęsta, biała, serowata wydzielina, która niekiedy wywołuje tak intensywne swędzenie, że nawet myśl o seksie przeraża kobietę. Rzęsistkowica wywołuje drażniącą bąbelkowatą wydzielinę koloru żółtawozielonego. W przypadku obu dolegliwości srom jest spuchnięty i podrażniony, a współżycie seksualne sprawia ból.

Powyższe typy infekcji pochwy powinny zostać prawidłowo rozpoznane i leczone przez lekarza. Dobrze jest także poddać równocześnie leczeniu partnera pacjentki, ponieważ para może przekazywać sobie nawzajem chorobę, która potrwa tygodnie, a nawet miesiące.

Inne podrażnienia pochwy, których efektem bywa bolesność w czasie seksu, mogą zostać wywołane przez pewne rodzaje gumy w środkach antykoncepcyjnych, a także przez różne pianki, żele, mydła i dezodoranty.

Pozycje erotyczne sugerowane przy tyłozgięciu macicy

Crawl

(na pieska)

Cross

(na krzyż)

Spoons

(łyżeczka)

Leapfrog

(na żabę)

Ból głęboki

Głęboki ból podczas stosunku może być spowodowany przez tyłopochyloną macicę (kiedy macica odchylona jest ku tyłowi w stronę kręgosłupa). W takim przypadku ból towarzyszy zbliżeniom seksualnym od samego początku życia płciowego. Jeśli pojawia się w późniejszym okresie, przyczyną bywają zaburzenia organów miednicy, jak na przykład ich zapalenie, endometrioza (części błony śluzowej macicy znajdują się poza jamą macicy), włókniakomięśniaki gładkie. Niejednokrotnie zdarza się, że lekarz jest w stanie stosunkowo łatwo ustalić przyczynę, ale czasem postawienie diagnozy jest trudniejsze, a wtedy można zalecić przeprowadzenie laparoskopii (kiedy to do brzucha wprowadza się cienki teleskopowy przewód), co pozwala na bezpośredni wgląd w narządy miednicy. U kobiet cierpiących na endometriozę zazwyczaj pojawiają się także inne objawy jak bolesne miesiączki i ból występujący w środku cyklu miesiączkowego.

Trzeba jednak dodać, że zjawisko to samo w sobie nie jest chorobą. Stanowi ono pewne odchylenie od normalności i zazwyczaj nie ma potrzeby podejmować żadnych działań w celu jego usunięcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie rozmaitych pozycji miłosnych i stosowanie tych, które nie wywołują bólu u kobiety.

Są kobiety, którym wielką przyjemność sprawia, jak penis uderza o szyjkę macicy podczas stosunku, gdy tymczasem dla innych jest to bolesne i wolą unikać takich pozycji. Zwykle możliwe jest znalezienie takiej pozycji, która zabezpieczy przed odczuwaniem bólu szyjki macicy.

Seks a menopauza

U niektórych kobiet po menopauzie występuje zwężenie pochwy, ponieważ wyściółka robi się cieńsza pod wpływem spadającego poziomu estrogenu. Możliwe jest zapobiegnięcie bolesnemu stosunkowi (lub zlikwidowanie bólu), jaki może z tego wyniknąć, poprzez częstsze współżycie seksualne. Dzięki temu pochwa pozostanie elastyczna, a nawilżenie szybciej powróci do poziomu sprzed menopauzy.

Pozytywne zmiany można uzyskać przez zastosowanie wystarczającej ilości żelów nawilżających. W większości przypadków skuteczne bywają kremy estrogenowe. A przy odrobinie pomysłowości można także znaleźć takie pozycje miłosne, które nie będą wywoływały bólu.

Pochwica i inne przyczyny

Okresy niewielkich trudności ze stosunkiem spowodowane skurczami mięśni (pochwica) często występują podczas wczesnych prób podejmowania pożycia seksualnego. Łagodne bądź przejściowe zjawiska tego typu mogą też wystąpić u kobiet, które przez całe lata miały absolutnie normalne i bezbolesne zbliżenia seksualne. Nazwą pochwica określa się bolesne skurcze mięśni pochwy i miednicy, które pojawiają się podczas oczekiwania na penetrację. Mogą wystąpić spontanicznie bądź też jako rezultat jednej z fizycznych przyczyn bolesności podczas stosunku.

Zobacz też:

Najbardziej nieprzyjemnego rodzaju pochwicy doświadczają te kobiety, które mimowolnie kurczą mięśnie, odczuwając przerażenie przed wprowadzeniem penisa czy palca do pochwy. Dorastająca dziewczyna przechodząca wiek dojrzewania bada swój srom i wkłada zazwyczaj dwa palce do swojej pochwy podczas masturbacji. Dzięki temu łatwo jej wyobrazić sobie, że ta część ciała będzie spełniać zasadniczą rolę podczas stosunku seksualnego. Tymczasem niektóre dziewczęta wyrastają w przekonaniu, że ich pochwa jest bardzo mała. A doświadczenie medyczne uczy, że bywają takie kobiety, które są przekonane, że w ogóle nie mają pochwy. Taka osoba, czując, że coś naciska na obszar sromowy, będzie miała wrażenie, że nacisk jest wywierany na ciało, w którym nie ma żadnych głębszych otworów.

Przyczyn pochwicy jest wiele, a często niełatwo je określić. W przypadku większości kobiet dotkniętych tą przypadłością, nie kryje się za nią żaden poważny powód - po prostu mają poczucie winy, są nadwrażliwe, słabo pobudzone lub też niedoświadczone pod względem seksualnym.

Istnieją jednak również inne przyczyny. Badania wykazały, że obejmują one strach przed ciążą, podświadome utożsamianie kochanka z ojcem, ukryte skłonności lesbijskie, strach przed utratą panowania nad sobą, przekonanie, że pochwa jest za mała, żeby zmieścić tak duży organ, jak członek, negatywny stosunek do seksu wyniesiony z dzieciństwa, wygaśnięcie miłości do partnera, jakiś romans pozamałżeński czy nawet po prostu partner, który z jakichś powodów jest dla kobiety odstręczający.

Tematy z forum:

Oczywiście głęboko zakorzenionymi psychoseksualnymi przyczynami pochwicy musi zająć się lekarz seksuolog. Natomiast fizycznym aspektom tej dolegliwości powinien zaradzić lekarz ginekolog. Jednak sama kobieta cierpiąca na pochwicę może postarać się sama, żeby przezwyciężyć swój problem.

Jak pomóc samej sobie

Bardzo często nie ma wyraźnej przyczyny, a jednak kobieta w dalszym ciągu odczuwa ból lub trudności przy stosunku, przez co zaczyna unikać współżycia. Z pomocą kochającego partnera i stosując się do następujących rad powinna wkrótce znowu rozkoszować się satysfakcjonującym życiem płciowym:

  • Wspólnie porozmawiajcie o tym problemie. Kobieta powinna przeanalizować swoją przeszłość i wczesne doświadczenia seksualne.
  • Następnym krokiem powinno być poznanie anatomii własnej pochwy. Być może kiedyś, jako dorastająca dziewczyna, uwierzyła w niepokojące mity.
  • Jeśli kobieta nie chce zaakceptować pomocy partnera, albo on nie chce pomóc, może ona teraz powoli i łagodnie wkładać najpierw koniuszek palca, a potem cały palec do pochwy. Jeśli będzie w stanie to robić z łatwością i nie będzie przy tym odczuwała bólu, może z kolei wykorzystać wibrator albo mały sztuczny penis. Stopniowo nabierze pewności siebie, a wtedy sama pomyśli o stosunku.
  • Idealnie byłoby, gdyby można było włączyć w to partnera. Wtedy kiedy kobieta osiągnie wysoki stopień podniecenia i w razie potrzeby zastosuje żel nawilżający, kochanek może namówić ją, żeby szeroko rozłożyła nogi. Powoli włoży do pochwy koniuszek jednego palca. W momencie, kiedy nastąpi skurcz mięśni (o ile się to zdarzy) powinien przerwać i trzymać palec bez ruchu. Kobieta mocno zaciśnie mięśnie miednicy wokół palca, a potem rozluźni je - a wtedy partner przesunie palec odrobinę dalej. Cały proces powtarza się tyle razy, aż cały palec zostanie spokojnie przyjęty. Po osiągnięciu tego etapu postęp nastąpi bardzo szybko, jednak nie należy dążyć do prób odbycia stosunku do chwili, kiedy kobieta poczuje się całkowicie gotowa.

Mężczyźni a ból

Mężczyźni rzadziej niż kobiety odczuwają ból podczas stosunku, częściowo dlatego, że członek jest podatny na różne dolegliwości w znacznie mniejszym stopniu niż pochwa czy żeńskie organy znajdujące się w jamie miednicy.

Najpospolitsze przyczyny bolesnych stosunków u mężczyzn mają związek z napletkiem, jeśli jest on ciasny i trudno go zsunąć z członka, bólu właściwie nie da się uniknąć przy trochę głębszej penetracji. W tej sytuacji zazwyczaj pomaga naciąganie napletka podczas kąpieli, aż do momentu całkowitego zsunięcia. Jeśli będzie to niemożliwe, skutecznie rozwiąże ten problem tylko chirurgiczne nacięcie lub obrzezanie.

Bywa także, że mężczyzna doświadcza nieprzyjemnych odczuć podczas stosunku lub masturbacji, jeśli na wędzidełku (niewielkim odcinku tkanki na wewnętrznej stronie żołędzi) znajdują się małe ranki. U pewnej grupy mężczyzn występują deformacje członka, powodujące jego zginanie się i zwijanie podczas erekcji, co podczas współżycia powoduje ból.

Infekcje umiejscowione na żołędzi penisa bądź pod napletkiem również wywołują podrażnienie, a nawet ból podczas stosunku. Infekcja gruczołu prostaty czy najądrza w mosznie bywa źródłem bólu podczas ejakulacji. Część młodych mężczyzn narzeka na bóle, występujące zazwyczaj w jądrach bądź pachwinie, a związane z dłuższym okresem pobudzania, po którym nie nastąpiła ejakulacja. Dolegliwość zwykle ustępuje po ejakulacji.

Rzadko spotykanym, ale kłopotliwym przypadkiem bolesnego stosunku są bóle odczuwane podczas ejakulacji (przy czym nie towarzyszy im żadna infekcja), ból w pachwinie, czy nawet ból głowy pojawiający się podczas seksu. Mężczyźni mający takie problemy twierdzą, że coś jest nie w porządku z ich nasieniem i że nasieniowody muszą być zablokowane. Jednak nadmierna intensywność wrażeń towarzyszących penetracji niemal zawsze sygnalizuje podświadome dążenie do unikania seksu, a takim przypadkom bardzo trudno zaradzić nawet lekarzowi seksuologowi.

Wiele przyczyn problemów w sferze psychologicznej, często łączy się z podświadomą obawą przed kobietą i ogólnie seksem. Czasami seks sprawia mężczyźnie ból, ponieważ pochwa partnerki jest za sucha. Zdarza się to wtedy, kiedy kochanka jest jeszcze niedostatecznie pobudzona. Tego rodzaju ból spowodowany tarciem można z łatwością zlikwidować poświęcając więcej czasu pieszczotom wstępnym oraz w razie konieczności, stosując żel nawilżający.

Pokrewne artykuły