Ella One pigułka antykoncepcji awaryjnej dzień po

EllaOne jest pigułką dla kobiet, które przez wadliwość antykoncepcji albo niezabezpieczony seks stanęły w obliczu ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Pigułkę po stosunku należy stosować tylko w przypadku istniejącego zagrożenia i nie powinno się jej używać systematycznie.

Dla pełnego bezpieczeństwa, po zastosowaniu pigułki ellaOne nie należy zaprzestawać stosowania regularnych środków ochrony przed ciążą. Należy zażyć jedną pigułkę ellaOne 30mg nie później niż pięć dni (120 godzin) po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Można ją zastosować w każdym momencie cyklu menstruacyjnego niezależnie od posiłku.

Nowe rozporządzenie z maja 2017 roku mówi, że wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne będą dostępne na receptę. Oznacza to, że dotyczy to także pigułki EllaOne (tzw. pigułka "dzień po"), którą od 2015 r. osoby powyżej 15 roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u ginekologa lub innego lekarza.

Działanie EllaOne

Pigułka EllaOne działa poprzez zmianę aktywności progestagenu, hormonu naturalnie występującego w organizmie, który może spowodować zahamowanie uwolnienia komórki jajowej z jajników. Zawarty w pigułce składnik aktywny ulipristal opóźnia proces wypuszczenia przez jajnik jajeczka.

W rezultacie lek działa poprzez opóźnienie owulacji. Antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze jest skuteczna. Na 100 kobiet, które zastosują ellaOne w przybliżeniu dwie zajdą w ciążę. EllaOne jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegnięcia zajścia w ciążę. W przypadku bycia w ciąży nie spowoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

 • Stosowany do 5 dni od chwili odbycia stosunku seksualnego
 • 98% skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi
 • Może być zastosowany na każdym etapie cyklu menstruacyjnego
 • Najwyższa skuteczność osiągana w przypadku zażycia pigułki w ciągu 24 godzin od momentu współżycia

Możesz zastosować EllaOne na przykład:

 • W przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia.
 • Jeśli doszło do pęknięcia, zsunięcia się lub wypadnięcia prezerwatywy u któregoś z partnerów lub w przypadku, gdy zapomniano ją zastosować.
 • Jeśli stale stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami.

EllaOne należy zastosować niezwłocznie po odbyciu stosunku płciowego oraz w ciągu maksymlanie 5 dni (120 godzin) po stosunku. Jest to uwarunkowane przeżywalnością spermy do 5 dni w organizmie po odbyciu stosunku płciowego. EllaOne jest odpowiednia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, w tym osoby młodociane.

Zdjęcia EllaOne

Możliwe efekty uboczne

Istnieje możliwość wystąpienia kilku efektów ubocznych po zastosowaniu EllaOne. Należą do nich mdłości, lekkie zawroty głowy, senność, trudności z koncentracją, niewyraźne widzenie.

Tematy z forum:

Przeciwwskazania do stosowania

Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Pełna lista przeciwwskazań znajduje się w ulotce leku dołączonej do opakowania. Przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chronią wyłącznie prezerwatywy. Lek EllaOne nie zapewnia ochrony przed zarażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, klykciny kończyste, rzeżączka, zapalenie wątroby typu B i kiła).

EllaOne cena w aptekach

Cena tabletki EllaOne w zależności od dystrybucji w aptekach waha się:

 • minimalna cena: 99 zł za EllaOne 1 szt./30 mg.
 • maksymalna cena: 130 zł za EllaOne 1 szt./30 mg.

(średnie ceny w aptekach, odpłatność 100% - produkt nierefundowany)

EllaOne ulotka (informacje dla pacjenta)


Ulotka dla pacjenta

 • format: PDF
 • ilość stron: 6
 • rozmiar pliku: 140 kB

Ulotkę EllaOne PDF pobrano razy


Ulotka w formacie JPG 4 strony, łącznie 4 pliki JPG, 0.91 MB

Pokrewne artykuły:
Odpowiedzi:

Moja dziewczyna często chce seksu, kiedy ma miesiączkę, a ja jestem pewien, że nie jest to zdrowe. Czy mam rację?

Jednym słowem nie. Oczywiście zakładając, że twoja dziewczyna dba o higienę w czasie miesiączki, nie ma powodu żebyście nie mogli przeżywać pełnego stosunku. U wielu kobiet współżycie usuwa napięcie i skurcze jakie mogą odczuwać w tym czasie.

Krwawienie miesiączkowe z pewnością nie jest samo w sobie szkodliwe - ale oboje partnerzy powinni wziąć pod uwagę umycie się po zbliżeniu. Podobnie dobrym pomysłem jest kochanie się na ręczniku (dzięki temu można uniknąć plam na prześcieradle).

Podczas gry wstępnej z członka wydziela się przeźroczysta maź bardzo przypominająca wodę. Czy w tym mogą znajdować się plemniki? Czy od tego dziewczyna może zajść w ciążę?

W fazie podniecenia z zewnętrznego ujścia cewki moczowej wypływa kilka kropel śluzowej treści z gruczołów opuszkowo-cewkowych (destiIlatio). Mogą się w niej znajdować żywe, prawidłowe plemniki. Jeśli więc wydzielina ta przedostanie się w dniu płodnym do środowiska pochwy, może dojść do zapłodnienia. DestiIIatio to prawidłowe zjawisko fizjologiczne występujące w fazie podniecenia u wszystkich zdrowych mężczyzn.

Jak często powinnam poddawać się badaniu lekarskiemu, jeśli stosuję pigułkę?

Powinnaś zostać zbadana przed wypisaniem pierwszej recepty na jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną (pigułki, plastry, krążki). Lekarz ginekolog zrobi Ci tradycyjne badanie ginekologiczne oraz pobierze materiał do cytologii szyjki macicy. Po otrzymaniu wyniku i braku przeciwskazań otrzymasz receptę na antykoncepcję hormonalną. Później zalecne jest raz na pół roku lub raz na rok ponawiać cytologię. Dobrze jest też (choć niekoniecznie) kontrolować ciśnienie krwi i wagę ciała. Jeśli twój lekarz pierwszego kontaktu nie może ci tego zapewnić, zwróć się do poradni specjalistycznej (ginekologicznej) po wskazówki, w celu wykonania badań.


wpisów: 20 na 1 stronach

Julka • Olsztyn
Z tego co wiem wciąż EllaOne można kupić bez konieczności pokazywania recepty. Kosztuje prawie 100 zł więc nie mało. Chociaz to nie jest potwierdzona informacja bo na szczęście sama nie musiałam jej kupować.
Anka_Cw • Zielona Góra
Miałam jakiś czas temu konieczność zażycia ellaone. Na szczęście kupiłam bez problemu w aptece wieczorem bez żadnych recept. Szkoda tylko że jest taka droga. Ponad 100 zł za jedną pigułkę to trochę sporo. Najważniejsze że jest dostępna 8-/
Justyna • jasta06211@pnet.gov
Ja stosunek miałam w dni teoretycznie płodne. Test zrobiłam 12 dni po stosunku, dwa dni po spodziewanym terminie okresu... Boję sie nadal, bo okresu nie widać, niby testy wykazują się 99,9% skutecznością, ten który robiłam niby wykrywał zapłodnienie już 6 dni po zapłodnieniu, ale słyszalam mnóstwo o takich przypadkach, że test nie wykazał ciąży, a potem się okazywało, że jednak ciąża jest, dlatego się boję :-# Uspokoję się dopiero jak dostanę okres, ale żeby nie oszaleć to jutro planuje zrobić test. Nie mam pojęcia co zrobię jak wyjdzie pozytywny. Lepiej nie myśleć teraz o tym.
Ola_Wroc • Wrocław
Mialam stosunek seksualny przed owulacja. Prezerwatywa pekla więc wzielam tabletke około 72 godziny po seksie, bo akurat byl weekend i dwóch lekarzy odprawilo mnie z kwitkiem. Mam nadzieje ze zadziala. Juz zastanawiam sie nad zrobieniem testu a nerwy osiagaja stan zenitu :(
Wiolka • z neta
Tak właśnie to jest że mężczyźni w sejmie będą decydować o prawach kobiet i ich seksualności. To jest Polska!
Ewelina_W • ewelcia_w@wp.pl • Gdańsk
No i znów EllaOne na receptę :-( Co za kraj co za rządzący. Od 15 roku życia można ją przecież było kupić w każdej aptece od ręki, a teraz nie :-?
Mariolka • Lasek O.
Pamiętajcie dziewczyny, że EllaOne jest tylko w razie "awarii" Tego się nie bierze jak witaminy!
Nieszka • beatkamarci@onet.pl • Warszawa
Ja to się jednak pilnuję z łykaniem tabletek - od kilku miesięcy biorę limetic (karmię piersią) i nie zdarzyło mi się zapomnieć. Biegunek i wymiotów szczęśliwie też nie miewam :)
Anka 30
to też informacja z amerykańskiej ulotki:Watson Pharma (under license from HRA Pharma) (May 2, 2012). "Prescribing information: Ella; 12.1 Mechanism of action" (PDF). Silver Spring, Md.: FDA Center for Drug Evaluation and Research (CDER). pp. 4–5.alterations to the endometrium that may affect implantation may also contribute to efficacy... - "zmiany endometrium, które mogą wpływać na implantację, mogą przyczyniać się do skuteczności" Ale czytałam, że zwykłe tabletki antykoncepcyjne też mogą mieć taki efekt, gdy zawiedzie hamowanie owulacji
Magdusia
Podręczniki do famakologii i ginekologii podają, że oprócz zahamowania owulacji, pigułka "po"może też dokonać zmian w błonie śluzowej macicy, które uniemożliwią zagnieżdżenie zarodka.
Olka
Do Mel: Proszę bardzo, oto link: plastry_antykoncepcyjne_lisvy.php
Mel
Hej, piszę w nowym poście, żeby administrator strony przeczytał. Na rynku są nowe plastry o nazwie Lisvy, może jakaś "recenzja" by powstała, albo chociaż jakiś artykuł, co różni je od plastrów Evra itd. Pozdrawiam
mala
Zoska, ja mialam taka sytuacje, wzielam inna tabletke ale o tym samym dzialaniu i w ciazy nie jestem
Wanda • Gryfów Śląski
Miałam konieczność przyjąć tą pigułkę. Zakup jej nie stwarza w tej chwili żadnych problemów chociaż nie jest dostępna od ręki w każdej aptece. Cena jest wysoka, ale jeśli nie ma się innego wyjścia to dobrze, że jest możliwość jej zakupu.
Zapobiegliwa • jafret0290@speak.com
Tabletka "po" rzeczywiście powinna być stosowana tylko awaryjnie, trzeba jeszcze znaleźć ginekologa który przepiszę taką tabletkę.
Zoska • zofija.nastreczko@wp.pl • Zawonia
Szukam informacji o dziewczynach które wzięły tabletkę a sytuacja awaryjna zdarzyła im się w dzień okoloowulacyjny. Czy któraś pomoże? :-?
Marzena • Katowice
Ja zażyłam EllaOne, co prawda stosunek był 2 dni po zakończeniu okresu, jednak niestety zsuneła się prezerwatywa pozostając w pochwie, Ja się przestraszyłam ze jednak może dojść do zapłodnienia i ok 16 godzin po stosunku zażyłam tabletke. Po tej sytuacji już nie mam zaufania do prezerwatyw i pomimo że po antykoncepcji w tabletkach nie czuję sie najlepiej to przechodzę na nie 8-)
Instruktorka • PL
Od 2015 roku w aptekach dostępna jest tabletka ellaone bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. Właśnie dlatego, aby w sytuacjach awaryjnych skrócić czas od niezabezpieczonego stosunku (lub w przypadku gdy inny rodzaj antykoncepcji zawiedzie) do przyjęcia środka. Tabletka po działa najskuteczniej, jeśli zostanie przyjęta możliwie szybko, w ciągu pierwszych 24 h.
Ewka • Warna
Ja kiedyś też w sytuacji awaryjnej musiałam wziąć ellaone. Na szczęście do ciąży nie doszło i żadnych skutków ubocznych nie miałam.
Justyna • Warszawa
Ja wzięłam tabletkę ellaOne sześc godzin po stosunku .Nie wymiotowałam, trochę krecilo mi się w głowie. Mam nadzieje, że tabletka zadziała, bo dzieci to my mamy już wystarczającą ilość. Czekanie jest najgorsze, można zwariować!

Pokrewne artykuły