Od momentu pierwszej menstruacji w organizmie kobiety zachodzą powtarzające się zmiany nazywane cyklem miesiączkowym (lub menstruacyjnym). Jeden cykl trwa średnio 28 dni.
Podczas każdego cyklu ciało kobiety przygotowuje się do ciąży. Z jajników jest uwalniana do jajowodu jedna komórka jajowa – jest to owulacja lub inaczej jajeczkowanie. Jednocześnie macica przygotowuje się na przyjęcie zarodka, na wypadek gdyby doszło do zapłodnienia. Ścianki macicy grubieją, żeby stworzyć dogodne warunki do rozwoju nowego organizmu. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, wnętrze macicy się złuszcza, czemu towarzyszy przerwanie naczyń krwionośnych. Złuszczone resztki błony są usuwane wraz z krwią na zewnątrz organizmu.
Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego zaczyna się od pierwszego dnia okresu (krwawienia). Następuje on po spadku poziomu hormonów pod koniec poprzedniego cyklu i oznacza, że krew wraz ze złuszczoną tkanką wyściółki macicy jest uwalniana przez pochwę na zewnątrz, oczyszczając i przygotowując tym samym macicę do kolejnego cyklu. Krwawienie trwa najczęściej od 3 do 6 dni.
Od 7 do 14 dnia, jeden pęcherzyk rozwija się do chwili osiągnięcia pełnej dojrzałości. Wyściółka macicy gęstnieje, czekając na zapłodnione jajo, mając możliwość jego zagnieżdżenia. Wyściółka jest bogata w krew i składniki odżywcze. Około 7 dni po zatrzymaniu krwawienia hormony powodują wypełnianie pęcherzyków rozwijających się w jajnikach. Każdy pęcherzyk zawiera komórkę jajową.
Około 14 dnia (w cyklu 28-dniowym), hormony powodują że dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową z jajnika. Ten proces nazywany jest owulacją.
Podczas najbliższych kilku dni, jajo przemieszcza się wzdłuż kanału jajowodu w kierunku macicy. Jeśli w tych dniach nastąpił stosunek, plemniki mają bardzo dużą szansę dotrzeć do jajeczka gdzie nastąpi zapłodnienie. Zapłodnione jajo wędruje w dół jajowodu i zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.
Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, poziom hormonów spada aż do około 25 dnia cyklu. Jest to sygnał do rozpoczęcia następnego cyklu miesiączkowego. Jajeczko obumiera i jest wydalane wraz z krwawieniem menstruacyjnym. Po tym etapie cykl miesiączkowy rozpoczyna się na nowo.
Kiedy zaczyna się dojrzewanie płciowe? Po czym mogę to rozpoznać u siebie?
Objawami dojrzewania u dziewcząt są: pojawienie się cyklu miesiączkowego, wzrost i rozwój piersi, pojawienie się owłosienia łonowego i włosów pod pachami, szybki wzrost całego ciała i zaokrąglenie sylwetki. Najważniejszymi etapami cyklu miesiączkowego są miesiączka i owulacja. Miesiączki pojawiają się w wieku 11−16 lat, a ustają w wieku 45−55 lat.
Podczas dojrzewania dziewczynki stają się bardziej niż dotychczas zainteresowane swoim wyglądem, niezależne i skłonne do buntu.
Okresowe zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, uwarunkowane cyklicznymi wahaniami hormonów płciowych, nazywamy cyklem miesiączkowym. Nazwa związana jest z jego początkiem, czyli krwawieniem miesiączkowym (menstruacją), zwanym powszechnie okresem...
Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, kończy zaś ostatniego dnia przed następną miesiączką. W ciągu każdego cyklu miesiączkowego organizm kobiety jest przygotowywany do tego aby mogła zaistnieć ciąża...
Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę...
Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę...