Przebieg cyklu miesiączkowego kobiety

Od momentu pierwszej menstruacji w organizmie kobiety zachodzą powtarzające się zmiany nazywane cyklem miesiączkowym (lub menstruacyjnym). Jeden cykl trwa średnio 28 dni.

Podczas każdego cyklu ciało kobiety przygotowuje się do ciąży. Z jajników jest uwalniana do jajowodu jedna komórka jajowa – jest to owulacja lub inaczej jajeczkowanie. Jednocześnie macica przygotowuje się na przyjęcie zarodka, na wypadek gdyby doszło do zapłodnienia. Ścianki macicy grubieją, żeby stworzyć dogodne warunki do rozwoju nowego organizmu. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, wnętrze macicy się złuszcza, czemu towarzyszy przerwanie naczyń krwionośnych. Złuszczone resztki błony są usuwane wraz z krwią na zewnątrz organizmu.

Dzień cyklu od 1 do 4 - Początek nowego cyklu.

Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego zaczyna się od pierwszego dnia okresu (krwawienia). Następuje on po spadku poziomu hormonów pod koniec poprzedniego cyklu i oznacza, że krew wraz ze złuszczoną tkanką wyściółki macicy jest uwalniana przez pochwę na zewnątrz, oczyszczając i przygotowując tym samym macicę do kolejnego cyklu. Krwawienie trwa najczęściej od 3 do 6 dni.


Dzień cyklu od 5 do 13 - Komórka jajowa rozwija się i osiąga dojrzałość.

Od 7 do 14 dnia, jeden pęcherzyk rozwija się do chwili osiągnięcia pełnej dojrzałości. Wyściółka macicy gęstnieje, czekając na zapłodnione jajo, mając możliwość jego zagnieżdżenia. Wyściółka jest bogata w krew i składniki odżywcze. Około 7 dni po zatrzymaniu krwawienia hormony powodują wypełnianie pęcherzyków rozwijających się w jajnikach. Każdy pęcherzyk zawiera komórkę jajową.


Dzień cyklu 14 - Następuje owulacja czyli jajeczkowanie.

Około 14 dnia (w cyklu 28-dniowym), hormony powodują że dojrzały pęcherzyk pęka i uwalnia komórkę jajową z jajnika. Ten proces nazywany jest owulacją.


Dzień cyklu od 15 do 28 - Jajo przemieszcza się wzdłuż jajowodu.

Podczas najbliższych kilku dni, jajo przemieszcza się wzdłuż kanału jajowodu w kierunku macicy. Jeśli w tych dniach nastąpił stosunek, plemniki mają bardzo dużą szansę dotrzeć do jajeczka gdzie nastąpi zapłodnienie. Zapłodnione jajo wędruje w dół jajowodu i zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.

Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, poziom hormonów spada aż do około 25 dnia cyklu. Jest to sygnał do rozpoczęcia następnego cyklu miesiączkowego. Jajeczko obumiera i jest wydalane wraz z krwawieniem menstruacyjnym. Po tym etapie cykl miesiączkowy rozpoczyna się na nowo.

Odpowiedzi:

Kiedy zaczyna się dojrzewanie płciowe? Po czym mogę to rozpoznać u siebie?

Dojrzewanie płciowe u dziewcząt zaczyna się około 10 roku życia, a kończy się między 14 a 17 rokiem życia.

Objawami dojrzewania u dziewcząt są: pojawienie się cyklu miesiączkowego, wzrost i rozwój piersi, pojawienie się owłosienia łonowego i włosów pod pachami, szybki wzrost całego ciała i zaokrąglenie sylwetki. Najważniejszymi etapami cyklu miesiączkowego są miesiączka i owulacja. Miesiączki pojawiają się w wieku 11−16 lat, a ustają w wieku 45−55 lat.

Podczas dojrzewania dziewczynki stają się bardziej niż dotychczas zainteresowane swoim wyglądem, niezależne i skłonne do buntu.

Tematy z forum:

Pokrewne artykuły