Piersi kobiety oraz budowa i rozmiary piersi

Kształt i wielkość kobiecych piersi zmienia się w trakcie rozwoju kobiety oraz jej życia i zależy całkowicie od czynników genetycznych, warunków klimatycznych, diety i stylu życia. Stwierdzono też, że kształt i wielkość piersi prawej i lewej u bardzo wielu kobiet, nie jest identyczna i jest to zjawisko dość powszechne.

Biologicznie ujmując, zadaniem kobiecych piersi jest produkcja mleka, by dać pokarm nowonarodzonemu i małemu dziecku. Wzrost piersi można zauważyć u niektórych dziewczynek już w wieku 7 lub 8 lat, podczas gdy u innych rozpoczyna się on, gdy dziewczyna jest już od dawna nastolatką, nawet w wieku 14–16 lat.

Naukowo nie ma możliwości dowiedzieć się, jak duże lub małe albo jak szybko lub wolno będą się rozwijać i zaczną rosnąć kobiece piersi. O tym wydarzeniu decyduje zegar biologiczny każdej dorastającej kobiety, który mówi kiedy ma rozpocząć się produkcja wymaganych żeńskich hormonów zwanych estrogenami. Od chwili gdy jajniki zaczynają wydzielać te hormony, na klatce piersiowej dziewczyny zaczyna gromadzić się tłuszcz co powoduje, że piersi zaczynają rosnąć. System kanalików w piersiach również zaczyna się rozwijać, aby mógł produkować mleko gdy kobieta stanie się matką.

Istnieją różne kształty i typy piersi. Najpowszechniej można sklasyfikować je w 6 kategoriach.

  • Idealny kształt piersi
  • Obwisłe piersi
  • Małe piersi
  • Duże Piersi
  • Zwężone lub rurkowate piersi
  • Zapadnięte i wklęsłe piersi

1. Idealny kształt piersi: Brodawki są skierowane na zewnątrz i są równolegle usytuowane do podłoża. Pierś powinna być dobrze ukształtowana i elastyczna bez śladów ugięcia i rozstępów. Ten kształt piersi jest bardzo rzadki. Często, gdy kobiety decydują się na operację plastyczną piersi, chcą nie tylko zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar i kształt piersi, ale pragną też skorygować je do kształtu idealnego.

Postrzeganie idealnego kształtu piersi różni się w zależności od kultury. Dla jednych doskonały kształt piersi, wcale nie musi imponować w innym społeczeństwie jako kształt pożądany i perfekcyjny.

Idealne piersi

Obwisłe piersi

Małe piersi

Duże Piersi

Zwężone piersi

Zapadnięte piersi

2. Obwisłe i opadnięte piersi: Brodawki są skierowane w dół a tzw. punkt centralny piersi też chyli się ku ziemi.

Grawitacja zawsze wydaje się działać przeciw czemukolwiek, chociaż obwiśnięcie piersi może być spowodowane też z innych powodów. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy kobieta zbliża się do okresu menopauzy. Wtedy tkanki trzymające piersi w górze, zaczynają tracić swoją elastyczność i wytrzymałość.

U młodszych kobiet, zwis piersi występuje na ogół ze względu na niewystarczające wsparcie podczas ich rozwoju w okresie dojrzewania. Noszenie odpowiedniego biustonosza w trakcie rozwoju piersi może zapobiec obwisaniu i braku elastyczności i jędrności.

Tendencje do opadania piersi mają też kobiety z dużym biustem. Poziom zwiotczenia takich piersi często zależy od ilości tkanki tłuszczowej znajdującej się w nich. Jedynym trwałym środkiem likwidującym ten stan jest poddanie się chirurgii plastycznej piersi.

3. Małe piersi: Powodem posiadania małych piersi jest niewielka objętości tkanki tłuszczowej w nich występującej oraz oczywiście tendencje genetyczne i dziedziczność. Zwykle mają one mniejsze sutki i brodawki, dlatego też małe piersi nie są zawsze mile widziane przez kobiety.

4. Duże piersi: Kobiety z dużym biustem mają dużą ilość tkanki tłuszczowej w piersiach. Sutki i brodawki również najczęściej są większe u kobiet z dużym biustem. Aby uniknąć ugięcia ważne jest, żeby kobiety z dużymi piersiami nosiły odpowiedni rodzaj biustonosza wspierającego.

5. Zwężone lub rurkowate piersi: Często nazywane też jako piersi bulwiaste, piersi cylindryczne lub piersi ściśnięte, są one wyraźnie wąskie cylindryczne lub w kształcie rurowym jak niektóre bulwy roślin. W tym rodzaju piersi występują najczęściej bardzo małe sutki i brodawki. W niektórych przypadkach brodawki mogą być wręcz wyciskane na zewnątrz ze względu na przepuklinę tkanek. Zwężony kształt piersi oznacza, że usytuowane są daleko od siebie ze względu na małą masę i objętość.

Zwężony i rurkowany kształt piersi jeśli kobiecie przeszkadza, może zostać poprawiony poprzez operację plastyczną.

6. Zapadnięte i wklęsłe piersi: Są to dość znacznie zdeformowane piersi, które leżą niemal płasko na klatce piersiowej. Mostek wystaje do przodu i piersi nie wyglądają jak naturalne kobiece piersi.

Uważa się, że przyczyną wklęśniętych piersi, są wady wrodzone. Korekcja wyglądu tego rodzaju piersi jest jak najbardziej możliwa. Chirurg zwykle zmienia ich kształt za pomocą implantów.

Budowa piersi

(wewnętrzna struktura)

W strukturze w pełni rozwiniętych piersi jest około 20 grup płatów gruczołów mlecznych. Jak sama nazwa mówi, są to gruczoły, które zajmują się produkcją mleka w czasie ciąży. Od każdego płata uchodzi tzw. przewód mleczny który w rezultacie ma swoje zakończenie na powierzchni brodawki sutkowej piersi kobiety.

  1. mięśnie piersi
  2. tkanka tłuszczowa
  3. przewód mleczny
  4. brodawka sutkowa
  5. otoczka brodawki
  6. płat gruczołu mlecznego

Badaj piersi sama

W trakcie cyklu menstruacyjnego w piersiach zachodzą naturalne zmiany: przed miesiączką bywają nabrzmiałe, czasem jakby wypełnione guzkami, i wrażliwe na ucisk (dzieje się tak z powodu, wydzielanego w tym czasie w jajnikach, hormonu - progesteronu), w pozostałych dniach są miękkie i mniej wrażliwe. Mogą jednak wystąpić inne, nietypowe zmiany, jak zmiana kształtu piersi, zmarszczenia, zaczerwienienia czy zmiany koloru skóry piersi lub brodawki, wyciek z brodawki, guzki albo stwardnienia, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami.

Tematy z forum:

Nie trzeba dramatyzować, nie każda zmiana jest objawem choroby, jednak w razie zauważenia najmniejszych nieprawidłowości należy udać się do lekarza. Nawet drobne zmiany zapalne lub alergiczne warto od razu wyleczyć. Wystarczy pamiętać o tym raz w miesiącu. Badanie piersi można wykonywać w domu, najlepiej w ósmym dniu każdego cyklu, kiedy piersi są miękkie. Każda dorosła kobieta i młoda dziewczyna powinna to robić regularnie.

To nie jest trudne. Instrukcja obrazkowa poniżej pokaże ci, co należy zrobić. Badanie takie jest bardzo pomocne w wykryciu najmniejszych zmian, zanim staną się niebezpieczne. Wyobraź sobie, że aż 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Jeżeli cokolwiek zauważysz, udaj się do lekarza, ale nie martw się na zapas.

Stojąc przed lustrem, sprawdź, czy nie widzisz jakichkolwiek zmian w wielkości, kształcie lub kolorze piersi. Delikatnie ściśnij brodawkę sutkową kciukiem i palcem wskazującym: obserwuj, czy nie pojawiła się jakakolwiek wydzielina. Zbadaj okolicę obu piersi, wykonując ruchy jak na rysunku. Zbadaj piersi, wykonując ruchy okrężne. Zacznij od brodawki i dalej jak na rysunku.

Rak piersi - można go wyleczyć!

Nowotwór piersi (rak piersi) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. W rzadkich przypadkach dotyczy również mężczyzn. Nieprawidłową grupę komórek nazywa się guzem, ale nie każdy guz musi być nowotworem złośliwym. Guz łagodny (niezłośliwy) nie rozprzestrzenia się i może być łatwo usunięty podczas krótkiego zabiegu, po którym można od razu wrócić do domu (tzw. chirurgia jednego dnia). Guz złośliwy (rak) może rozprzestrzeniać się i atakować inne komórki.

Rozpoznanie i objawy nowotworu piersi

Najważniejsze jest wczesne wykrycie zmian chorobowych i szybkie rozpoczęcie kuracji. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie samokontroli piersi, a w wieku dojrzałym - dodatkowo USG i mammografii. Większość objawów chorobowych jest łatwo zauważalna. Zazwyczaj przybiera postać niewielkiego, nieregularnego stwardnienia, które się nie przemieszcza. Czasem występują objawy towarzyszące, np. ból lub wyciek z brodawki. Pierś może też zmienić kształt i wielkość. Guz może wystąpić w samej piersi, jej okolicy lub w okolicy pachy.

Jak rozpoznać nieprawidłowości piersi:

Rodzaje problemów:

  1. Guz piersi nieprzesuwalny przy badaniu dłonią
  2. Powiększenie się jednej piersi lub zmiana jej wyglądu
  3. Zauważalne obniżenie się jednej z piersi
  4. Wyciek mętnej wydzieliny z brodawki
  5. Obrzęk pod pachą, na szyi lub w górnej części klatki piersiowej
  6. Zmiana barwy lub zmarszczenie skóry
  7. Zmiana barwy lub wyglądu brodawki i jej okolicy
  8. Obrzęk ramienia lub ból i zaczerwienienie okolicy

Mammografia

Mammografia to radiologiczne badanie sutka (gruczołu piersiowego). Otrzymywana podczas badania dawka promieniowania jest minimalna. Mammografia pozwala wykryć mikrozwapnienia, których rozpoznanie ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce raka sutka. Rutynowo badanie powinno być wykonywane kobietom od 36 roku życia co 2 lata, a powyżej 50 roku życia - raz w roku. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

Badanie mammograficzne może wykryć zmiany o 2 - 4 lata wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Dlatego stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i podjęcia skutecznego leczenia.

Pokrewne artykuły