Współczynnik Pearla

Współczynnik lub inaczej wskaźnik Pearla określa ryzyko zaistnienia ciąży pomimo prawidłowego stosowania metody antykoncepcji. Wskaźnik ten oparty jest na prawach statystyki. Jego wielkość ma za zadanie poinformowanie o tym jak skuteczna jest dana metoda antykoncepcji.

Tak więc jeżeli wskaźnik Pearla dla jakiejś metody antykoncepcji wynosi 20 oznacza to, że spośród 100 kobiet stosujących tę metodę przez okres 1 roku, 20 kobiet zajdzie w ciążę. Inaczej określić można to w następujący sposób: gdyby 1 kobieta stosowała tę samą metodę antykoncepcji przez 100 lat (co jest oczywiście niemożliwe) to może oczekiwać, iż zajdzie w ciągu tego czasu 20 razy w ciążę.

Ta grupa (oznaczona kolorem szarym), spośród 100 kobiet stosujących przez rok metodę antykoncepcyjną o współczynniku Pearla = 20, zajdzie w ciążę.

Pokrewne artykuły

  • Antykoncepcja - Z wyboru, a nie z przypadku

    Wbrew pozorom ANTYkoncepcja nie oznacza działań skierowanych przeciwko naturze. Metody planowania rodziny pozwalają na przemyślany wybór czasu, w którym ma nastąpić poczęcie. W końcu pojawienie się dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka...

  • Seks bez obaw - poradnik antykoncepcji

    Zawarte w tym poradniku artykuły dotyczą problemu fizjologii zapłodnienia oraz metod zapobiegania ciąży...