Metoda obserwacji śluzu (przy użyciu przyrządów optycznych)
Zastosowanie przyrządów optycznych do oceny charakteru śluzu szyjki macicy i śliny kobiecej dla celów antykoncepcji.
W metodzie tej ocenia się przy pomocy aparatów optycznych wygląd śluzu szyjkowego i śliny kobiety. Uzyskany obraz pozwala stwierdzić czy istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Podczas cyklu miesiączkowego dochodzi nie tylko do zmian charakteru śluzu szyjkowego ale i śliny kobiety. Obie te wydzielny zmieniają swe właściwości, między innymi zdolności do krystalizacji, w zależności od stężenia hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. Wysokie stężenia estrogenów we krwi kobiet powodują, iż ślina i śluz szyjkowy łatwiej krystalizują.
Estrogeny osiągają we krwi poziom umożliwiający krystalizację śliny i śluzu na 3 - 4 dni przed owulacją. Poziom taki utrzymuje się do 3 - 4 dnia po niej.
Ślina i śluz szyjkowy krystalizują więc jedynie w okresie 6 - 8 dni odpowiadających okresowi płodnemu. Tak więc, metoda ta jest skuteczna nawet wówczas, gdy nastąpi przesunięcie owulacji.
Optyczny tester płodności
Krystalizacja Jest cechą, którą można oceniać w prosty i wygodny sposób. Służą do tego przyrządy typu minimikroskopu. Na naszym rynku dostępne są takie aparaty jak PC 2000, PG - 53, Optimex i inne.
Wymienione powyżej aparaty pomagają ocenić czy śluz szyjkowy lub ślina się krystalizują. Krystalizacja śliny i śluzu szyjki macicy wskazuje, iż kobieta znajduje się w okresie płodnym. Do oceny płodności wykorzystywać można bądź ślinę bądź śluz szyjkowy. Najbezpieczniej jednak używać obu metod i porównywać ich wyniki.
Wykonanie badania
Sposób uzyskania śluzu szyjkowego został opisany w części dotyczącej metody Billingsów. Tam też opisano wpływ innych zaburzeń na ocenę śluzu. Metoda polega na umieszczeniu na szkiełku aparatu niewielkiej ilości śliny lub śluzu szyjkowego. Badaną wydzielinę, pozbawioną pęcherzyków powietrza, należy pozostawić aż do wyschnięcia (około 5 minut).
Następnie preparat ocenia się, patrząc pod mocne źródło światła (w zależności od aparatu może to być słońce czy też żarówka). Aparaty służące do oceny krystalizacji śluzu szyjkowego i śliny posiadają załączone ulotki z wzorcami krystalizacji. Porównując obraz oglądany w minimikroskopie z wzorcem, możemy ocenić czy mamy do czynienia z dniem płodnym czy niepłodnym.
Wyniki badań mogą być zniekształcone przez:
w przypadku badania śliny:
- stany zapalne - błony śluzowej jamy ustnej, migdałków, zmiany zapalne okołozębowe;
- spożycie alkoholu, palenie tytoniu przed badaniem;
- płukanie jamy ustnej krótko przed badaniem;
- inne;
w przypadku badania śluzu szyjki macicy:
- stany zapalne narządów płciowych;
- stany po aborcji, porodzie, uszkodzeniu szyjki macicy;
Do zalet tej metody należą:
prostota wykonania badania oraz możliwość przeprowadzenia badania w dowolnej sytuacji.