Chemiczne środki antykoncepcyjne stosowane miejscowo

Do tej grupy środków zaliczyć można wszelkiego rodzaju globulki, pasty, piany wprowadzane przez kobietę do pochwy przed stosunkiem.

Działanie antykoncepcyjne zapewniają zawarte w środkach substancje, które:

  • zabijają plemniki
  • mechanicznie blokują dostęp plemnikom do jamy macicy poprzez wytworzenie nieprzenikliwej dla nich piany.

Przykładem takiego środka jest Patentex oval - środek w postaci globulek dopochwowych, czy też jego polski odpowiednik Kolpotex. Ten rodzaj antykoncepcji, prosty i wygodny w użyciu, nie należy jednak do najlepszych pod względem skuteczności. Ocenia się, że wskaźnik niepowodzeń Pearla sięga 30 - 40.

Poniżej na zdjęciach przedstawiono przykłady stosowanych chemicznych środków antykoncepcyjnych.


Delfen

Kolpotex

Preventex

Stosowanie:

Globulki po wyjęciu z opakowania wprowadza się do pochwy na głębokość palca (5 - 7 cm), na około 10 minut przed stosunkiem. Pod wpływem temperatury ciała, globulki stopniowo rozpuszczają się wytwarzając pianę i uwalniając substancję plemnikobójczą.

Globulki działają przez 1 godzinę od chwili wprowadzenia do pochwy i są skuteczne jedynie podczas jednego stosunku. Przed kolejnym stosunkiem, jak i wtedy gdy stosunek trwa ponad godzinę, należy zastosować środek ponownie. Podczas stosowania środków typu Patentex nie należy stosować płukania pochwy przed upływem 6-8 godzin od chwili stosunku.

Ten rodzaj antykoncepcji Jest zalecany szczególnie u kobiet rozpoczynających życie płciowe, mających sporadyczne kontakty płciowe.

Objawy uboczne:

  • przemijające uczucie ciepła i pieczenia

Przeciwwskazania:

  • uczulenie na składniki globulki

Pokrewne artykuły

  • Jak zachodzi się w ciążę - zapłodnienie

    Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę...

  • Antykoncepcja - Z wyboru, a nie z przypadku

    Wbrew pozorom ANTYkoncepcja nie oznacza działań skierowanych przeciwko naturze. Metody planowania rodziny pozwalają na przemyślany wybór czasu, w którym ma nastąpić poczęcie. W końcu pojawienie się dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka...