Wkładka domaciczna - spirala domaciczna (kształtka)

Wkładka domaciczna to środek antykoncepcyjny o wysokiej skuteczności, wykonany z tworzywa sztucznego. Elastyczne tworzywo sztuczne, dostosowujące się kształtem do jamy macicy, często posiada domieszkę np. miedzi czy srebra, co podnosi skuteczność działania metody.

Jest to środek wczesnoporonny, którego dokładny mechanizm działania antykoncepcyjnego nie został do końca poznany. Założenia wkładki antykoncepcyjnej do jamy macicy dokonuje lekarz ginekolog, po uprzednim przeanalizowaniu wskazań i przeciwwskazań oraz stwierdzeniu czy ten rodzaj antykoncepcji jest właściwy dla danej kobiety.

Spirala antykoncepcyjna zapobiega ciąży natychmiast po założeniu. Zarówno wprowadzenie jak i usunięcie wkładki dokonane być może w dowolnym czasie, chociaż korzystniej jest zakładać spiralę tuż przed lub tuż po miesiączce, gdy jama macicy jest nieco większa i stwarza lepsze warunki dla właściwego ułożenia się wkładki. Do innych zalet tego rodzaju antykoncepcji zaliczyć można to, iż nie zaburza ona fizjologicznej gry hormonalnej i nie hamuje jajeczkowania.

Rodzaje spirali domacicznych

Wkładka domaciczna wykazuje długotrwałe działanie (2 - 3 - 6 lat w zależności od rodzaju) przy czym objawy uboczne wynikające z jej stosowania są niewielkie. Nie są również wymagane dodatkowe czynności przed i w czasie stosunku.

Wskaźnik niepowodzeń Pearla (patrz wskaźnik Pearla) ocenia się na 1,2 - 3. W przypadku zaistnienia ciąży spirala nie wpływa na ogół ujemnie na rozwój płodu, oczywiście o ile ciąża umiejscowiona jest prawidłowo. Stwierdzono bowiem, iż istnieje nieco większe prawdopodobieństwo rozwoju ciąży pozamacicznej podczas stosowania tej metody.

Główne wady stosowania wkładki domacicznej:

  • możliwość wystąpienia stanów zapalnych narządów rodnych;
  • w pierwszych dniach po założeniu spirali domacicznej mogą wystąpić pobolewania podbrzusza i okolicy krzyża;
  • występowanie obfitszych miesiączek oraz u niektórych kobiet nieregularnych krwawień i plamień między miesiączkowych;
  • u niektórych kobiet występować może dyskomfort psychiczny, spowodowany brakiem wiedzy czy też błędnymi przeświadczeniami dotyczącymi problematyki stosowania wkładki domacicznej.

Jak wspomniano wcześniej, wkładkę antykoncepcyjną zakiada lekarz ginekolog, który przed wykonaniem tej czynności powinien:

  • uświadomić kobietę o możliwości i rodzaju wystąpienia objawów ubocznych;
  • wykonać przed założeniem wkładki badania ginekologiczne i laboratoryjne;
  • poinformować pacjentkę o konieczności kolejnych wizyt i wyznaczyć terminy

Po założeniu wkładki antykoncepcyjnej z macicy wystaje do pochwy nitka, którą kobieta powinna wyczuwać wprowadzonym do pochwy palcem. Wyczuwania nitka stwarza możliwość kontroli prawidłowego umieszczenia spirali antykoncepcyjnej w macicy, może się bowiem zdarzyć, że macica wyrzuci wkładkę.

Kobieta winna sama zgłosić się do lekarza gdy:

  • po krwawieniu miesiączkowym nie stwierdzi nitek spirali w pochwie;
  • gdy wyczuje w okolicy ujścia szyjki macicy twardą część spirali wysuwającej się z macicy do pochwy;
  • gdy nitki spirali wysuną się na zewnątrz pochwy;
  • miesiączka spóźnia się o 10 dni;
  • wystąpią uplawy, swędzenie sromu;
  • wystąpią krwawienia międzymiesiączkowe;

Pokrewne artykuły

  • Spirala wewnątrzmaciczna

    Spirala wewnątrzmaciczna to mały, giętki przyrząd, długości 2-4 cm, pokryty miedzią lub plastikiem, który jest zakładany do jamy macicy przez lekarza lub wyszkoloną pielęgniarkę. Spirale mogą mieć różne kształty i powinny być wymieniane co trzy do pięciu lat, w zależności od typu...

  • Podróż plemnika

    Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę...

  • Antykoncepcja - Z wyboru, a nie z przypadku

    Wbrew pozorom ANTYkoncepcja nie oznacza działań skierowanych przeciwko naturze. Metody planowania rodziny pozwalają na przemyślany wybór czasu, w którym ma nastąpić poczęcie. W końcu pojawienie się dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka...