Rozpoczęcie przyjmowania pigułek

Generalnie istnieją dwa sposoby rozpoczynania antykoncepcji hormonalnej.

Metoda starsza i rzadziej obecnie stosowana

Pierwszą tabletkę przyjmuje się w 5 dniu cyklu - czyli w 5 dniu krwawienia miesiączkowego, niezależnie od tego czy krwawienie miesiączkowe ustało czy też nie. Należy wybrać odpowiednią tabletkę z opakowania oznaczoną nazwą dnia tygodnia odpowiadającego aktualnej dacie. Tak więc jeżeli dzień piąty cyklu przypada we wtorek wybieramy tabletkę oznaczoną "Wtorek". Jeżeli opakowania posiadają oznaczenia liczbowe - wybieramy tabletkę nr 1.

Następnie zażywamy tabletki przez 21 dni. Po 7 - dniowej przerwie rozpoczynamy cykl od nowa, zażywając tabletkę w ósmym dniu po zakończeniu poprzedniego opakowania, a nie jak to się często zdarza piątego dnia "miesiączki". Przy tym systemie rozpoczynania metody należy przez pierwsze 7 dni zażywania pigułek (tylko w pierwszym cyklu!) stosować dodatkową metodę antykoncepcji - najlepiej mechaniczną np. prezerwatywę - gdyż w pierwszych 7 dniach hormonalna ochrona antykoncepcyjna nie jest pewna.

Metoda nowsza

Pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia cyklu, wedle reguły opisanej powyżej, tzn. jeżeli krwawienie miesiączkowe rozpoczyna się w środę, należy przyjąć tabletkę oznaczoną "środa" bądź też nr l jeśli pigułki oznaczone są cyframi.

Przy zastosowaniu tej metody nie istnieje potrzeba dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Należy oczekiwać, że pierwsze pigułki przyjmowane podczas miesiączki mogą powodować nasilenie krwawienia miesiączkowego. Ma to miejsce jedynie przy rozpoczynaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Poza tym pierwsza "miesiączka" występuje wcześniej niżby miało wystąpić krwawienie naturalne.

Decydując się na stosowanie pigułek hormonalnych często będziemy mieli do czynienia ze środkami zagranicznymi. Aby ułatwić stosowanie takich preparatów, podaję tabelkę zawierającą nazwy dni tygodnia w trzech najpopularniejszych językach.

Rozważymy obecnie kilka sytuacji gdy kobieta zapomni przyjąć pigułkę zawierającą hormony (a nie jedną z pustych pigułek z opakowania po 28 tabletek). Pierwszą zasadą obowiązującą w każdym z przypadków jest to aby nie wpadać w panikę, lecz przystąpić metodycznie do naprawienia błędu.

Oto kilka przykładów:

W przypadku gdy kobieta zapomni przyjąć jedną pigułkę i:

  • nie upłynęło 12 godzin od momentu, gdy pigułka powinna być zażyta, należy: zażć natychmiast "zapomnianą" pigułkę, a następną o zwykłej porze;
  • upłynęło 12 godzin od momentu, gdy kobieta powinna zażyć pigułkę należy: zażyć "zapomnianą" pigułkę oraz kolejną o zwykłej porze, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch pigułek na raz. Jeżeli kobieta zapomni przyjąć więcej niż jedną pigułkę, powinna zażyć ostatnią "zapomnianą" pigułkę i następną zgodnie z planem (lub dwie na raz). Następnie trzeba powrócić do rutynowego zażywania.

Jeśli kobieta ominie jedną lub więcej tabletek spośród 7 ostatnich z opakowania (ale tylko wtedy!): powinna wyrzucić resztę opakowania i rozpocząć nowe. W tym wypadku również trzeba uwzględnić 7 - dniowy okres dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego (jak opisane wcześniej). Kolejna "miesiączka" wystąpi dopiero po zakończeniu tego opakowania.

Przy takim postępowaniu należy zwrócić szczególną uwagę aby:

  • stosując środek zawierający 28 pigułek w opakowaniu nie zażyć "pustych" tabletek
  • stosując dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne w okresie 7 - u dni po zapomnianej pigułce nie używać metod naturalnych, jak np. metody kalendarzowej, gdyż są one w tym wypadku nieskuteczne

Zapamiętanie poniższej reguły ułatwi posługiwanie się pigułkami hormonalnymi:

  • 7 dni bez przyjmowania pigułek stanowi "bezpieczny" okres
  • przerwa ponad 7 dni w przyjmowniu pigułek może "obudzić" jajnik (antykoncepcja przestaje działać)
  • 7 dni stosowania tabletek "usypia" jajnik (antykoncepcja zaczyna działać)

Pokrewne artykuły

  • Jak zachodzi się w ciążę - zapłodnienie

    Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę...

  • Seks bez obaw - poradnik antykoncepcji

    Zawarte w tym poradniku artykuły dotyczą problemu fizjologii zapłodnienia oraz metod zapobiegania ciąży...