Plaster antykoncepcyjny Evra

Plastry antykoncepcyjne Evra należą do hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Są to plasterki z tworzywa koloru beżowego które sukcesywnie uwalniają hormony norelgestromin i etynyloestradiol w czasie trwania cyklu miesiączkowego.

Stosowanie plastrów jest banalnie proste i mało inwazyjne. Po zdjęciu przezroczystej warstwy ochronnej, plaster przykleja się pokrytą klejem stroną na skórę. Plaster ma rozmiary 45 mm na 45 mm. Przykleja się go na pośladku, podbrzuszu, na zewnętrznych powierzchniach ramion lub na barkach. Większość kobiet woli przyklejać plaster w miejscu gdzie nie będzie on eksponowany nawet przy skąpym ubiorze np. koszulka na ramiączkach. Preparat Evra jest dostępny w saszetkach, zapakowanych w tekturowe pudełko. Jedno pudełko zawiera 3 lub 9 osobnych plasterków.

Bardzo dużą zaletą plastrów jest fakt, że wystarczy o nich pamiętać 3 razy w miesiącu (w celu zachowania działania antykoncepcyjnego konieczna jest cotygodniowa zmiana plastra). Ich stosowanie jest bardzo proste. Pierwszy plaster nakleja się na skórę w pierwszym dniu miesiączki. Należy go bardzo dokładnie przykleić upewniając się, czy przylega całą powierzchnią. Nakleja się go na suchą, czystą i pozbawioną włosów skórę. Plastry nakleja się raz w tygodniu, przez 3 tygodnie. Później następuje 7-dniowa przerwa kiedy nie nosi się plastra (krwawienie miesiączkowe). W ostatnim, 28 dniu cyklu nakleja się kolejny plaster z nowego opakowania, oczywiście pod warunkiem, że nadal chce się utrzymać działanie antykoncepcji. W tym samym czasie można mieć naklejony tylko jeden plaster antykoncepcyjny.

 • dzień 01 - naklejenie pierwszego plastra.
 • dzień 08 - usunięcie pierwszego plastra i bezzwłoczne naklejenie drugiego plastra.
 • dzień 15 - usunięcie drugiego plastra i bezzwłoczne naklejenie trzeciego plastra.
 • dzień 22 - usunięcie trzeciego plastra (bez naklejania plastra od 22. do 28. dnia).

Zdecydowana przewaga plastrów nad pigułkami jest taka, że nie ma potrzeby pamiętania o codziennym połknięciu pigułki oraz że hormony trafiają bezpośrednio do krążenia krwi (pomijając układ pokarmowy).

Przykłady umiejscowienia plastra Evra

Plaster należy naklejać na czystą, suchą, nieuszkodzoną, zdrową i nieowłosioną skórę.

Normalne czynności jak kąpiel, prysznic, sauna, intensywne ćwiczenia fizyczne, pływanie, opalanie nie wpływają na działanie plastra i nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej. Plaster został tak zaprojektowany, by pozostawał na swoim miejscu podczas praktycznie każdego rodzaju czynności. Zaleca się jedynie sprawdzenie, czy plaster po uczestniczeniu w wymienionych wyżej czynnościach nie odkleił się.

Pokrewne artykuły:

Co zrobić gdy zapomnisz o zmianie plastra

Jeżeli zapomniałaś o zmianie plastra w odpowiednim czasie, to policz ile godzin minęło od czasu, w którym powinnaś zmienić plaster (plastry należy zmieniać co tydzień, zawsze w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze).

 • Jeżeli było to przy zmianie pierwszego plastra na drugi, to należy odkleić pierwszy plaster i przykleić kolejny plaster najszybciej jak możesz, a przez następne 7 dni trzeba dodatkowo stosować antykoncepcję wspomagającą.
 • Jeżeli było to przy zmianie drugiego, na trzeci plaster a opóźnienie wynosiło mniej niż 48 godzin, to jak najszybciej należy przykleić następny plaster. W takich przypadkach zachowana jest pełna skuteczność antykoncepcyjna.
 • Jeżeli spóźniłaś się z przyklejeniem pierwszego plastra z kolejnego opakowania i przerwa wynosiła więcej niż siedem dni, to w ciągu pierwszych siedmiu dni całego następnego cyklu konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego.

Co zrobić gdy plaster odkleił się

Jeżeli plaster był odklejony całkowicie lub częściowo przez czas krótszy niż 24 godziny, to należy spróbować ponownie go przykleić lub zmienić plaster na nowy. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania antykoncepcji wspomagającej, a dzień zmiany plastra pozostaje bez zmian.

Jeżeli plaster był odklejony całkowicie lub częściowo przez czas dłuższy niż 24 godziny, lub gdy kobieta nie jest pewna od jak dawna plaster jest odklejony, należy natychmiast założyć nowy plaster by zapobiec zajściu w ciążę. Powinno się rozpocząć nowy 4-tygodniowy cykl. Zaczyna się wtedy nowy dzień zmiany plastra, dodatkowo powinno się również stosować antykoncepcję wspomagającą przez pierwszy tydzień nowego cyklu.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów

 • ciąża
 • choroby układu krążenia np. choroba zakrzepowa, zaburzenia krzepnięcia krwi
 • przebyty udar mózgu
 • choroby wątroby
 • długotrwałe unieruchomienie
 • palenie papierosów przez kobiety w wieku powyżej 35 lat
 • duża otyłość - powyżej 90 kg

Działania niepożądane:

Działania niepożądane występują rzadko, i w wielu przypadkach przemijają bez żadnego leczenia. Do możliwych objawów należą:

 • obrzmienie i bolesność piersi
 • nudności, wymioty, wzdęcia
 • przyrost masy ciała w wyniku zatrzymania płynów w organizmie lub nadmiernego apetytu
 • zmniejszenie libido
 • suchość pochwy
 • obniżenie nastroju
 • bóle głowy,

Evra cena w aptekach

Cena plastrów Evra w zależności od dystrybucji w aptekach waha się:

 • minimalna cena: 44 zł za Evra plastry 3 szt.
 • maksymalna cena: 56 zł za Evra plastry 3 szt.

(średnie ceny w aptekach, odpłatność 100% - produkt nierefundowany)

Evra ulotka (informacje dla pacjenta)


Ulotka dla pacjenta

 • format: PDF
 • ilość stron: 13
 • rozmiar pliku: 342 kB

Ulotkę Evra PDF pobrano razy


Ulotka w formacie PNG 13 stron, łącznie 13 plików PNG, 747 kB

Wady i zalety

Wady:

 • Niektóre kobiety, stosujące antykoncepcję hormonalną mogą tracić ochotę na seks. Dotyczy to wszystkich hormonalnych metod antykoncepcyjnych. Ale nie trzeba jej odczytywać jako dotyczącą tylko plastrów.
 • Plastry antykoncepcyjne mogą, w niewielkim stopniu, wywoływać skórne reakcje miejscowe (jeśli skóra jest wrażliwa plaster może ją podrażniać).

Zalety:

 • Bardzo dobra i pewna antykoncepcja. Po zaprzestaniu stosowania plastrów płodność powraca najczęściej już w następnym cyklu.
 • Zmniejszenie lub niewystępowanie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 • Zmniejszenie dolegliwości związanych z krwawieniami miesiączkowymi
 • Zmniejszenie ryzyka występowania raka macicy i raka jajnika oraz zmian w piersiach (torbieli).
 • Plastry antykoncepcyjne, w porównaniu z pigułkami, są łatwiejsze w stosowaniu

Skuteczność

Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka. Wskaźnik Pearla jest mniejszy niż 1,0. Czyli, że na 100 kobiet stosujących tę metodę przez pełnych dziesięć lat, możliwe jest dojście tylko do kilku niepożądanych ciąż. Jest bardzo ważne, że praktyczne ryzyko dojścia do niepożądanej ciąży podczas stosowania plastrów jest bardzo małe. Wynika to z łatwiejszego sposobu stosowania plastrów antykoncepcyjnych.

Tematy z forum:

Ograniczona skuteczność

Skuteczność plastrów Evra może być zmniejszona między innymi w następujących przypadkach:

 • Opóźnienie nałożenia plastra zgodnie z planem.
 • Odklejenie się plastra.
 • Pominięcie wymiany plastra.
 • Stosowanie z innymi lekami.

Podczas stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych może wystąpić nieregularne krwawienie (plamienie lub krwawienie w środku cyklu), szczególnie podczas pierwszego miesiąca stosowania. W takim przypadku należy kontynuować stosowanie preparatu. Ocena wszelkich nieregularnych krwawień jest miarodajna dopiero po okresie adaptacji obejmującym ok. 3 cykle stosowania. Jeżeli nieregularne krwawienia utrzymują się lub występują po regularnych cyklach stosowania preparatu, należy uwzględnić przyczyny niehormonalne.

Efekty uboczne

Stosując Evra może wystąpić reakcja w miejscu naklejenia plastra (wysypka, świąd, podrażnienie, rumień i nadwrażliwość). Do innych efektów ubocznych należą: zmiany nastroju, migrena, nudności, krwawienie z dróg rodnych, ból piersi, depresja, nastrój depresyjny, zmniejszenie i utrata libido, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic i żył.

Tematy z forum:

Badania przeprowadzone wśród Polek korzystających z pigułek antykoncepcyjnych lub pierścienia NuvaRing wskazują, że dużo bardziej usatysfakcjonowane z wybranej przez siebie metody są kobiety, które wybrały pierścień. W tej grupie jest aż 91% kobiet zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze stosowania NuvaRing. W przypadku pań, które wybrały pigułki, ten odsetek wynosi tylko 76%.

Zdjęcia Evra

Odpowiedzi:

Moja dziewczyna często chce seksu, kiedy ma miesiączkę, a ja jestem pewien, że nie jest to zdrowe. Czy mam rację?

Jednym słowem nie. Oczywiście zakładając, że twoja dziewczyna dba o higienę w czasie miesiączki, nie ma powodu żebyście nie mogli przeżywać pełnego stosunku. U wielu kobiet współżycie usuwa napięcie i skurcze jakie mogą odczuwać w tym czasie.

Krwawienie miesiączkowe z pewnością nie jest samo w sobie szkodliwe - ale oboje partnerzy powinni wziąć pod uwagę umycie się po zbliżeniu. Podobnie dobrym pomysłem jest kochanie się na ręczniku (dzięki temu można uniknąć plam na prześcieradle).


wpisów: 259 na 2 stronach
<<< poprzednia -   1  2   - następna >>>

Anastazja • PL
Do Najli: Przy prawidłowo stosowanej antykoncepcji hormonalnej bezpiecznie możesz uprawiać seks (bez obawy o ciążę) od pierwszego dnia - czyli od pierwszego dnia okresu kiedy rozpoczynasz pigułki, plasterek czy krążek NuvaRing. No i oczywiście jesteś \'bezpieczna\' aż do kolejnej miesiączki. Mówiąc krótko - Jest się zabezpieczonym cały czas. Jeśli chodzi o wybór metody to proponuję Ci krążek antykoncepcyjny NuvaRing (w tym serwisie jest o nim artykuł wraz z opiniami) Wkładasz raz na 3 tygodnie i zapominasz o sprawie.
Anastazja • PL
Do Kici: dwa dni opóżnienia okresu to nie powód do zmartwienia, chociaż podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej miesiączki są raczej regularne to zwłoka o 2 dni nie jest powodem do niepokoju. Moim zdaniem zgaga nie ma nic wspólnego z plasterkami. Poczekaj i zobacz jak twój organizm będzie zachowywal sie podczas kolejnego cyklu miesięcznego. Pójście do ginekologa z problemem zgagi okresem o 2 dni pozniejszym jest niedorzeczne.
najla
Czesc Kobiety. ;) Jako po 4 letnim stosowaniu tabletek, mialam teraz polroczna przerwe poszukuje nowej formy antykoncepcji. Mam pytanie Po ilu dnia/tygodniach stosowania plastrow moge bez strachu uprawiac seks? :) Od kiedy jest on bezpieczny i nie ma potrzeby uzywania np prezerwatywy plus.
kicia • beata2013@amorki.pl • sthlm
mam pytanie... minelo dwa dni odkad przykleilam drugi plaster i zaszla zmiana. o dwa dni przedluzyla mi sie miesiaczka i coraz czesciej mam zgage...nie wiem czy to normalny objaw czy najlepiej skontaktowac sie z ginekologiem... pozdrawiam :-?
An
witam, mam pytanie, właśnie mam zamiar zmienic tabletki na plasterki i teraz tak.... na ulotce jest napisane żeby nakleic pierwszy plaster pierwszego dnia miesiączki, ginekolog powiedziała mi żebym nakleiła plaster po skończeniu całego opakowania tabsów, w dzień w którym miałabym zaczac nowe opakowanie - ale to wypada w drugi dzień miesiączki... i teraz nie wiem w końcu czy nakleic tego pierwszego dnia czy drugiego.... ? :-? 8-/
justyna • capsaize@buziaczek.pl
Witam a ja jestem w trakcie pierwszego opakowania 3 plaster i po prostu mam taki dziec do d..... ze chetnie bym z lozka nie wstawala, przybita i wogole i tak mysle ze to pewnie skutki uboczne ktore mam nadzieje ze miną......czy ktoras z Pan miala podobne objawy?
Danka
Z tym powiększeniem piersi przez stosowanie hormonalnej antykoncepcji to trochę fikcja. Ja kiedyś brałam Yasminelle i nic nie urosły, teraz używam plasterków i też nic.
witajcie :) Ja stosuje plastry ponad pół roku i jestem z nich bardzo zadowolona (pomijając ciągły wzrost ceny;/;/) Mam pytanie z innej beczki pani Ginekolog doradziła mi te plastry również pod kątem wzrostu piersi i chciałam zapytać Czy u was wystąpiły takie skutki uboczne ??? bo u mnie tak średnio;/
Anastazja od Evra • PL
Do Poczatkujacej Evra: Wymiane plastra zastosowalas bardzo dobrze i zgodnie z zaleceniami producenta. Odkleilas trzeci plaster po ok 3 dniach dostalas okres a po 7 dniach od odklejenia ostatniego plastra przykleilas pierwszy z kolejnego opakowania. Dokladnie tak nalezy robic. Nie ma mozliwosci zebys byla w ciazy - nic takiego sobie nie wbijaj do glowy! Moze po przebytym okresie zrobilo ci sie slabo, moze nie zjadlas rano sniadania, moze bylas poddenerwowana rozpoczetym rokiem szkolnym ...i jeszcze 1000 innych powodow moze byc przyczyna ze zrobilo Ci sie niedobrze i slabo. Jezeli plastry Evra bedziesz stosowala trzymajac sie terminow ich zmian to badz pewna ze nie zajdziesz w niechciana ciaze. Evra to bardzo pewna metowa (pod warunkim poprawnego stosowania) - z reszta jak w kazdej metodzie antykoncepcji :P
Anastazja • PL
Do zaskoczonej: Jesli jeszcze tego nie zrobilas idz do ginekologa na wizyte i porade. Problem nie jest normalny, byc moze Twoj organizm zle znosi antykoncepcje hormonalna, albo mozesz miec inna dolegliwosc \"spraw kobiecych\"
Anastazja • PL
Do Marcy: Nadżerka nie jest niebezpieczna i jest latwo uleczalna. Ciesze sie ze to nic powazniejszego. Plastry Evra nie maja z nia nic wspolnego i na pewno nadzerka nie powstala przez ich stosowanie. Pozdrowienia dla Ciebie.
PoczątkującaEvra
To znowu ja:) Dzisiaj w pewnym momencie bardzo bolał mnie brzuch, nazwałabym to raczej jakimś skrętem i gdyby temu nie towarzyszyła jeszcze jedna dolegliwość to pomyślałabym, że to zwykłe zatrucie. Mianowicie zrobiło mi się strasznie nie dobrze i chciało mi się wymiotować, zrobiłam się blada jak ściana, usta blade.. Trochę się przeraziłam, czy taki stan może być oznaką ciąży? :D :)
PoczątkującaEvra
Ostatni plaster nakleiłam 19.08.2012 miesiączka nastąpiła 25.08. i trwała do 31.08. Pierwszy plaster z nowego opakowania nakleiłam 02.09 czy prawidłowo? ponieważ wyczytałam gdzieś, że plastry zmienia sie tylko i wyłącznie w tzw. dniu \"zmiany plastra\"
EVRA2
Jeśli uprawialam pełny seks 23.08.2012 (przyklejony wówczas trzeci plaster z pierwszego opakowania) z partnerem i po upływie 24 h od stosunku odkleiłam plaster Evra na plisko 20h, czy jest możliwośc zajścia w ciążę?:)
Zaskoczona
Witam mam problem 5 sierpnia odkleilam 3 plaster z pierwszego opakowania powinnam dostac okresu lecz ten przyszedl dopiero 19 sierpnia i od tamtej pory do dzi mam nadal krwawienie, poczatkowe 4 dni byly mniej obfite w krwawienia i to byla bardziej brazowa wydzielina pomieszan z mala iloscia krwi. obecnie od 24 sierpnia mam normalne krwawienie ale z duza iloscia duzych skrzepow. skrzeby ktore ze mnie wyplywaja sa wieksze od paznokci kciokow. czy ktos moze mi cos doradzic? co sie ze mna dzieje i czy to normalne tyle krwawic i jeszcze te skrzepy..Pomocy:(
marca
Anastazja Byłam wczoraj u lekarza, i plamienie nie jest przyczyna plastrów oraz Pani doktor powiedziała ze po tym opakowaniu muszę zrobić przerwę, a plamienie występuje przez nadżerkę, która jest niegroźna i dostałam globulki. Pozdrawiam
Anastazja • Polska
Moncia : wyczyść miejsce od oliwki, wysusz, odtłuść i naklej ponownie ten sam plasterek, dla pewności brzegi możesz zabezpieczyć przyklejając na plaster EVRA zwykły plasterek opatrunkowy. Jeżeli mimo wszystko się bedziesz stresowala to używajcie z partnerem gumki do konca tego cyklu.
Anastazja • Polska
Trudno doradzić, gdyby to był Twój pierwszy cykl z antykoncepcją hormonalną to plamienia są rzeczą normalną.Ty jesteś w 3 cyklu z plasterkami i dopiero teraz zaczęłaś krwawić i to przy 2 plastrze evra. Myślę, że warto zasięgnąć porady lekarza niż pytać o to w internetowych forach. Jeżeli to nie było chwilowe krwawienie, np wywołane przemęczeniem albo stresem, to proponuje umówienie się na konsultację z ginekologiem.
marca
Witam Biore juz trzecie opakowanie plastrow bez przerwy, tzn jestem w takcie trzeciego a dokladnie mam naklejony drugi plaster i zaczelam krwawic. Czy jest to normalne ze moglo wystapic plamienie? co mam zrobic w takiej sytuacji? poniedzialek jest moim dniem zmiany plastra wiec mam poczekac i brac do konca opakowania czy odkleic go ? bardzo dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
marianecka • marianna120789@wp.pl
przykleiłam pierwszy plaster w dniu okresu. dzisiaj mija pierwszy dzień 3 plastra a ja dalej krwawię i to obficie, do tego boli mnie brzuch, i zaczyna mi być słabo... czy któraś z Pań też tak miała?
moncia
nie wiem co robić, plastrów używam kolejny miesiąc, wczoraj przykleiłam 2, a dziś po masażu pod wpływem oliwki odkleił mi się do wpołowy, czy dokleić go mocniej normalnym plastrem, czy zmienić na nowy?
Anastazja
Amelio - oczywiście, że możesz wymyć to miejsce, powinnaś po umyciu dobrze wysuszyć żeby nowy plasterek dobrze przylegał i się nie odklejał. Maksymalnie do 3 godz. możesz być bez plasterka wogule i nie wpłynie to na działanie antykoncepcyjne. Jeśli Ci nie odpowiada to nowy plasterek możesz przykleić w innym miejscu niż poprzedni - to też nic nie szkodzi. Regułą jest to żeby nie była ograniczona wchłanialność substancji hormonalnych z plasterka - innych przeciwwskazań nie ma 8-)
Amelia009 • frania1@amorki.pl
Mam pytanie dotyczące zmiany plastra. Dzisiaj jest mój dzień zmiany plastra. Zastanawiam się czy po odklejeniu plastra, mogę normalnie wymyc miejsce po nim, czy mam go zerwac i odrazu nakleic nastepny?
Anastazja
Moniko ulotka informacyjna mówi o tym, że nie zaleca się u osób dużo palących, szczególnie po 35 roku życia, stosowania plastrów Evra ze względu na możliwość zakrzepicy żylnej. Natomiast producent nic nie wspomina o obniżonej skuteczności z powodu palenia papierosów. Poza tym skoro palisz niewiele to myślę, że nie ma sie czym przejmować.
Grażyna_W. • Wa-wa
Do Gelluś: rób dokładnie tak jak napisałaś. Po odklejeniu 3 plastra robisz 7 dni przerwy, gdzie po ok 2-3 dniach dostajesz ubogi w krwawienie okres. 8 dnia od odklejenia poprzedniego (3-go) plasterka naklejasz na skórę pierwszy plaster z kolejnego opakowania ...itd.
Anastazja
Do Poczatkującej: Oczywiście, że nie jestes w ciąży, przecież właśnie dlatego przyklejasz sobie te plastry które \"sterują\" twoją płodnością. Stosuj Evra tak jak nakazuje ulotka informacyjna i uprawiaj seks ze swoim partnerem kiedy chcesz i ile chcesz :D
monika • monikarejak320@wp.pl • gorzów
mam pytanie czy jak zazywam plastry evra czy moge palic papierosy nie pale ich duzo ale zdaza mi sie palic
POCZĄTKUJĄCAEVRA • gietka.mariolka@wp.pl • Mrozy
Witam. 05.08.2012 r zaczęłam antykoncepcje z Evrą, W niedzielę (19.08.2012) przykleiłam ostatni plaster Evra, w poniedziałek 20.08.2012 doszło do pełnego stosunku z partnerem (zakonczył we mnie) czy mogę być w ciąży? proszę o szybką odpowiedź
Gelluś
Mam takie pytanie jak się stosuję plastry evra? W pierwszym dniu miesiączki przez 7 dni a 8 dnia zmiana i tak do 3 plastra i 7 dni przerwy i 8 dnia nowe opakowanie?
Aga • PL
Do Basi, potwierdzam to co napisal Amadeo. Zasada z palsterkami Evra jest identyczna jak z pigułkami. Różni się jedynie sposobem wchłaniania przez organizm (przez skóre a nie przez przewod pokarmowy)
Amadeo
Oczywiście przerwę można, a nawet trzeba zrobić, żeby organizm nie przywyczaił się do substancji w leku. Żeby przerwa miała jakiś sens, powinna trwać przynajmniej ok. pół roku.
Basia • basik_8@o2.pl • zielona
witam prosze napisac czy zaczynajac uzywac te plastry mozna zrobic przerwe w uzywaniu i potem powrocic czy musze regularnie je stosowac bo nie znalazlam takiego pytania prosze o odpowiedz czy beda jakies powiklania
Ewa
po tych 3 tyg po ściągnięciu plastra , w tym czasie jest szansa zajścia w ciążę ?
Aga • PL
Do Zofii: nie zakańczaj cyklu po 3 tygodniach. Przyklej tn plaster na ile się da, możesz mu dokleić rogi ze zwykłego plastra opatrunkowego i przeczekaj ten tydzień. Gdy będziesz uprawiała seks zabezpieczcie się dodatkowo np prezerwatywą. Później zacznij w sposób normalny kolejny cykl.
Zofia 26 • smiaw25011227@inMail.pl • Opolskie
Witam.zmieniałam plaster w piątek a dzisiaj jest niedziela i mi się odkleił ale w przyszły piątek mam go zdjąć i oczekiwać na miesiączkę.zatem mam pytanie czy mogę już nie przyklejać plastra i zacząć od nowa z przyklejaniem plastra??????? :-?
Aga • PL
Do kateb23: Pewnie do dzis juz dostalas okres wiec wszystko jest OK. Mimo ze antykoncepcja hormonalna bardzo precyzuje czas miesiaczkowania to czasem z powodow naturalnych organizmu moze dojsc do niewielkiego spoznienia lub przyspieszenia miesiaczki. Jest to normalne i nie ma co panikowac. Jesli chodzi o wage ciala i ew. stosowanie plastrow Evra przy otylosci, to producent gwarantuje poprawne dzialanie i wchlanialnosc hormonow przez skore do 90 kg masy ciala kobiety. Powyzej tej wago moga wystapic nieprawidlowosci w dostarczanej ilosci srodkow hormonalnych z plasterka.
Aga • PL
Do Karoliny: Potraktuj to jako przedluzenie o te 3 dni cyklu miesiecznego. Czyli teraz odczekaj tydzien (tak jak zwykle) i po tym czasie przyklej nowy plaster ktorym rozpoczniesz nowy cykl miesieczny. Nie wiem czy ten ktory mialas przyklejony przez 3 dni moze sie nadawac do stosowania od poczatku - tego nie jestem pewna. Pozdrawiam - Aga
karolina • karolcius86@buziaczek.pl
Witam! Mam problem...przykleiłam plaster we wtorek ale w piątek zorientowałam się że to powinien już być tydzień bez plastra i natychmiast go odkleiłam. Kiedy teraz powinnam przykleić plaster czy odczekać tydzień i przykleić go w piątek czy normalnie we wtorek jak zawsze to robiłam...prosze o odp
kateb23
Witajcie mam problem ostatni okres mialam 15 lipca i przykleilam wtedy pierwszy plaster Evra w niedziele 5sierpnia zdjelam plasterek mamy srode nie mam do tej pory okresy a na dodatek wczoraj partner skonczyl we mnie :( nie wiem czy jest ryzyko zajscia w ciaze?czy plastry nadal mnie chronia?dodam tylko ze jestem osoba dosc grubsza i boje sie ze hormony mogly zle wnikac przez moj tluszcz. blagam o szybka podpowiedz.
nanana
W ulotce piszą, że działania niepożądane występują rzadko tymczasem już drugi raz zaczynam je brać i mam wszystkie! * obrzmienie i bolesność piersi * nudności, wymioty, wzdęcia * przyrost masy ciała w wyniku zatrzymania płynów w organizmie lub nadmiernego apetytu * zmniejszenie libido * suchość pochwy * obniżenie nastroju * bóle głowy czy któraś też się tak fatalnie czuła?? ile to trwało??
aga
witajcie, mam pytanie:od roku stosowalam Evre,3 dni temu postanowilismy z mezem odkleic plaster i starac sie o dzidzie ale im wiecej czytam te fora tym bardziej sie boje.kibitki pisza ze jak sie zajdzie od azu po odklejeniu to z dzidzia moze byc cos nie tak.czy to prawda?i drugie pytanie czy jest mozliwe ze od razu zajde?(odkleilam pierwszy plaster z opakowania).pozdrawiam
Agnieszka • z domu :-)
Dominiko: popraw plasterek i czekaj spokojnie do jutra. Nawet możesz dokleić sobie kawałek zwykłego plasterka na obrzeżach Evra żeby lepiej przylegał i nie zgubił się całkowicie. Substancje hormonalne z zawartości plasterka będą wnikały w twoje ciało - wieć don\'t worry :P Ja osobiście używam krążków Nuvaring i polecam je bardziej niż plastry antykoncepcyjne Evra.
liy
mam pytanie:) jak mialam miesieczna przerwe do plastrów. czy jest jakas szansa zebym ne dostala okresu? mialam dostac w czwartek a ze nie dostalam to w pt przykleilam juz plaster do tej pory nie dostalam okresu a to zebym byla w ciazy jest nie mozliwe.
Dominika • donia121@wp.pl
Witam! Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże - w sobotę nakleiłam 1 plaster, jutro jest mój dzień zmiany plastra, lecz przed chwilą brałam prysznic i zauważyłam, że mój plaster odkleił się częściowo. dokleiłam go z powrtorem, lecz nadal kiepsko się trzyma. Jest naklejony na podbrzuszu. Co powinnam zrobić? Nakleić teraz nowy plaster i zmienić dzień zmiany plastra, czy czekać z tym kiepsko przyklejonym do jutra?
Alicja • Warszawa
Ja używam plastrów od ok 2 msc i od ok 3 tygodni mam straszne brązowo - czerwone plamienie.. a do tego teraz mam tak, że przez jeden dzień boli mnie podbrzusze i mam tak jakby okres a wieczorem on znika i tak od kilku dni.. Czy może ktoś tak już miał?? Nie chciałabym rezygnować z plastrów.. bo nie mogę brać tabletek :(
karolinaq
witam , mam pytanie skoro nakleję pierwszy plaster w pierwszy dzien miesiaczki to wychodzi ze za pierwszym razem po dwoch tygodniach dostane miesiaczke bo licze ze okres bedzie mi trwal ok tygodnia tak jak dziala jeden plaster ? czy mam po trzych plastrach nakleic jeszcze jeden czy zrobicz przerwe ?
Maryśka
Kitty: w 2 dniu cyklu (krwawienia) to minimalna różnica. Pomimo tego, że plaster antykoncepcyjny Evra powinnaś przykleić w 1 dniu cyklu, niewiele może to zmienić w Twoim organizmie. Wiadomo, że w tym czasie jajeczko nie zostało uwolnione z jajnika, wiec nawet jesli Twój partner \"skonczyl w środku\" nie mogło dojść do zapłodnienia. Plemniki żyją w drogach rodnych kobiety max 3 doby. NIE jesteś w ciąży - to pewne!
Maryśka • zewsząd :-)
do Martyny: o żadnych skutkach ubocznych nie ma mowy, po 2 godz organizm nie ma możliwości wchłonąć nadmierną ilość hormonów do organizmu przez skórę. Byław w pełni zabezpieczona przed niechcianą ciążą a do tego Evra to preparat nowoczesny i trudny do \"przedawkowania\"
kitty
Witam. Przez dwa lata stosowalam tabletki antykoncepcyjne, postanowilam je zamienic na plastry. Bylam u ginekologa w drugim dniu krwawienia i nakleilam zgodnie z zaleceniem lekarki jeszcze tego samego dnia. Kochalam sie tej nocy z ukochanym i skonczyl we mnie. Jakie jest prawdopodobienstwo, ze moglam zajsc w ciaze? Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam, Kasia
martyna
Mam pytanko- ostatnio przez przypadek w dniu zmiany plastra przykleilam nowy plaster, jednak zapomnialam odkleic stary, zorientowalam sie dopiero po ok. 2 godz. Czy moge spodziewać się jakichs skutków ubocznych?
Ewelina • T. Góry
Dlaczego miałabys sie martwic, jeśli nie dziś to jutro dostaniesz miesiączkę, plastry Evra to bardzo dobra i nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Odklejone lekko rożki na nic nie wpływają, jeśli część środkowa plastrów przylegała do ciała podczas ich stosowania to możesz być pewna, że wszystko jest OK, na obrzeżach i tak jest tylko klej a nie środek hormonalny.
Taktotak • bandamek@op.pl
Dopiero zaczęłam stosować plastry evra, 1 tydzień miałam przyklejony na prawym pośladku- nie odklejał się, 2 tydzień na podbrzuszu i odklejały się rożki, ale nie przejmowałam się tym tylko je doklejałam, 3 tydzień na lewym pośladku też się nie odklejał. Dziś mija 4 dzień bez plastra i jeszcze nie dostałam okresu,czy powinnam się martwić ciążą ? przez to ze plastry były nie doklajone podczas jednego tyg a nie stosowałam innej antykoncepcji ?
dorotas
Ja na plastrach zaszłam w ciążę, nic dodać nic ująć
Maxiara • Wieluń
Może marszczy CI się skóra na brzuchu albo przykleiłaś na granicy bielizny - majtek albo jeansów. To może być powodem lekko odklejających się rogów plasterka Evra. Działanie plastra i tak jest w 100% pewne, nie przejmuj się tym, że jest troszkę na rogu odklejony. Udanego stosowania Evra dla Ciebie 8-)
Hej kobietki :) zaczełamm stosowac plaserki evra przykleiłam pierwszy i zauwazyłam ze odkleja sie troszke na rogach... mam go na brzuchu i nie wiem czy to daltego czy dobre miejsce sobie wybrałam?? bedzie nadal skuteczny jesli te rogi troche sie odklejaja?
patrysia3563373
Dopiero zaczelam uzywac plastrow Evra, uwazam ze sa one lepsze niz tabletki tylko naprawde trzeba uwazac bo podczas upalow plaster moze sie odkleic jak bylo w moim przypadku ale odrazu zmienilam na nowy i po problemie :) Mam jednak pytanie, wykupilam karnet na basen i nie za bardzo wiem czy podczas plywania w basenie nie odklei sie? :) Licze na to, ze ktos juz wyprobowal tych plastow bedac troche w wodzie i mi pomoze :)
Anka • PL
Kasiu: miejsce jest bez znaczenia, przyklej go tam gdzie Ci wygodnie i najlepiej w miejscach zalecanych (jak w przykładach na zdjęciu) Wchłanialność hormonów z plasterka jest taka sama na całym ciele, no może poza piętami :P
kasia • kasiaantczyk@tlen.pl • holandia
czy gdy zmieniam plaster to muszę drugi przykleić w tym samym miejscu czy mogę zmienić miejsce?
olka
Witam, stosuję plastry 3lata i jestem z nich bardzo zadowolona, nie odklejaja sie i jak dotąd działają skutecznie. Ale mam pytanie na które bardzo bym chciała znać odpowiedz bo nie wiem co zrobić. Chciałabym zajść w ciążę i muszę odstawić plastry ale nie wiem kiedy ponieważ słyszałam że jeśli się odstawi to w ciągu 3 miesięcy najlepiej zajść w ciąże wtedy jest duze prawdopodbieństwo możliwości zajścia w ciąże, ale boję się czy po tak krotkim czase odstawienia czy będzie wszystko dobrze z dzieckiem. i nie wiem czy starać sie w ciagu tych 3m-cy czy odczekać i brać witaminy ? słyszałam tez ze po tych 3 m-cach ciężko zajśc w ciąże potem. nie wiem co zrobić liczę na wasze opinie i pomoc.
Jola • tulipanek123@op.pl • Sieradz
plastry Evra kosztują obecnie około 30 zł za opakowanie na miesiąc. Ja używam i jestem zadowolona.
Ciekawska • lubuskie
Hej kobietki, kilka tygodni temu zaczęłam przygodę z plastrami antykoncepcyjnymi \"Evra\". Kazdy z plasterków przyklejałam o stałej porze (czwartek, godz. 20) Za kilka dni kończę pierwszy cykl (pierwsze opakowanie) i w związku z tym mam pytanie: czy nowy cykl z plastrami \"Evra\" również powinnam zacząć w czwartek o godz. 20? Naturalnie wiem, że zmiana przypada w czwartek, ale czy powinnam \"trzymać się\" raz ustalonej godziny (godz. 20), czy może - po tygodniu bez plastra - powinnam przykleić plasterek jak najszybciej - w czwartek, ale już w godzinach porannych? Z góry dziękuję za poradę, Serdeczne pozdrowienia
Anka • Dolny Śląsk
Czesc Mika, troche ryzykowna sprawa. Istnieje mozliwosc zajscia w ciaze. 3 doby to spore spoznienie, poza tym drugi plaster przykleja sie mniej wiecej w polowie cyklu czyli wtedy kiedy jest duza bliskosc terminu jajeczkowania. Nie znaczy to oczywisciwe ze jestes w ciazy. Nie panikuj, kup test w aptece za okolo 10 - 15 zl, i upewnij sie ze wszystko jest OK. Powodzenia.
mika2411 • maja822@wp.pl • tuczno
Witam... Spoznilam sie o 36 godzin z wymiana pierwszego plastra na 2 ....w dniu naklejenia go wspolzylam bez zabezpieczenia...czy jest mozliwosc zajscia w ciaze?Czytajac tutaj stosowanie ich ..powinnam sie zabezpieczyc...kurczaki ;// czy Ktoras z Was miala taki przypadek?pozdrawiam
Justyna
ja uzywałam 2 lata plastrów evra wczesniej przez rok pigułki jasmine a teraz nie mam owulacji i musze byc leczona hormonalnie !!!
Anka
Plastry są bardzo dobre, ja je używam, ale niestety są widoczne. Wczesniej brałam tabletki, ale tylko ok 7 miesiecy i po czasie zaczelam zapominac o nich, wiec przeszlam na łatwiejszy sposob czyli plasterki raz na 3 tygodnie :D
Maria • Białka P.
Plastry, tabletki jak i wiele innych metod sa o wiele wygodniejsze od prezerwatywy. Ja sama uzywam plastrow. Plastry mozna nakleic na rozne czesci ciala. Najlepsze to zawnetrzna strona ramienia, posladki, podbrzusze oraz gorna czesc tlowia. Ich zaleta jest takze fakt iz nie trzeba o nich pamietac codziennie tylko raz na tydzien wystarczy go zmienic. Plastry maja takze rozne skutki uboczne ale to wszystko zalezy od organizmu kobiety. Ja osobiscie je polecam :)
olllla • warszawa lub okolica
do mała - tak pójście do lekarza po receptę jest problemem, w przypadku pracy poza miejscem zamieszkania, i małą możliwością wzięcia urlopu. Druga sprawa to czas oczekiwania w przychodni państwowej, nawet 2 miesiące - jak zapomnisz się w porę zapisać w porę to niestety trzeba sobie inaczej radzić. Ja przeoczyłam ten termin i również szukam osoby która może mi odsprzedać ( najlepiej 2 opakowania - wizyta dopiero w styczniu-( ). Odbiór w Warszawie. GG 39402986 Prawdopodobnie piszą tu komentarze młode dziewczynki, które do lekarza raczej nie chodzą.
mała • :)
co wy piszecie że odkupicie plastry , problemem jest pójście do ginekologa i poproszenie o recepte . Przzecież najpierw trzeba się zbadać dowiedzieć czy wszystko ok .
anolahs@wp.pl
Z powodu zmiany metody antykoncepcji, oddam dwa zamknięte opakowania, (po trzy plastry w każdym) i jedno otwarte, z dwoma plastrami. Data ważności: 10/2012. E-mail (z ewentualnymi pytaniami) proszę wysłać na anolahs@wp.pl. UWAGA! Jeśli nie odpowiem na e-mail, oznaczać to będzie, że znalazłam nabywcę i już się ich pozbyłam. Pozdrawiam
Aneta • południe Pl
A ja plasterki używam od około roku. Nigdy nie miałam przykrej niespodzianki ani tzw \"sytuacji podbramkowej\" Nadal będę je stosowała.
magda • madzia-40@wp.pl • kielce
Ja Evre stosuję 5 lat jestem bardzo zadowolona. :P :P
jojo
a moja kochana jak przykleiła sobie to coś to ja mialem się z domu wyprowadzać bo myślałem że mnie szlak trafi taka sie jędza zrobila a o sexie to mogłem tylko marzyć libido spadlo jej do piwnicy albo jeszcze niżej, piersi miała wtedy jak nastolatka taaaakie jędrne ale dotknąć ich nie mogłem bo bolały dlatego evra jest beee.
Marta09100 • Marta09100@wp.pl • Kamieniec
ja dopiero za dwa dni zaczynam stosować plastry. Jak przetestuje to dam znać.
Dorota • Wroc-love
Plastry Evra uzywałam miesiac i nie miałam do nich zaufania. No i nie wiem czy źle go przykleiłam, bo kiedyś przymierzając biustonosz w sklepie razem z ramiączkiem zlazł mi plaster To już w ogóle było super zabezpieczenie. Nie mam zaufania do plastrów. Jakoś cięzko mi uwierzyć w ich działanie anty.
sylwia • sylwia2187@vp.pl • kołbiel
Witam! Mam do sprzedania jedno opakowanie plastrów Evra + jeden plasterek z poprzedniego opakowania. Całość 50zł Zainteresowanych zapraszam sylwia2187@vp.pl
Gosia ponownie :-) • Polska
Odnośnie miejsca najlepszego na plaster teorie są różne. Ja pierwsze opakowanie nosiłam na łopatce, ale się marszczył i odklejał, bo prawie codziennie noszę dziecko w nosidełku, którego szelki przypadają akurat tam gdzie najlepiej było plasterkowi. Następne opakowania przyklejam już na górnej części pośladka. Nie przypominam sobie żeby się kiedykolwiek choć rożek tam odkleił. Jak nadchodzi dzień zmiany to siłą muszę go odrywać. Na początku też patrzyłam czy jest, ale teraz przyznam, że czasem o nim zapominam i gdyby nie notatki w kalendarzu różnie mogłoby z nim być. Pozdrawiam
Gosia • Polska
Witajcie. Stosuję plastry 3 miesiąc i jestem z nich zadowolona choć nie powiem żebym nie miała chwil zwątpienia gdy dopadały mnie skutki uboczne i nie chciała z nich zrezygnować. Postanowiłam jednak posłuchać ginekologa i przeczekać 3 miesiące. Teraz mam wrażenie, że już wszystko mi się ustabilizowało.
aga • zielona gora
a ja mam sliczna siostrzenice, ktora jest wynikiem stosowania plastrow evra.. plastry stosowane byly z powodzeniem i zgodnie z instrukcja przez 4 lata, a tu nagle \'niepokalane poczecie\'.. zatem proponuje dobrze przemyslec ich stosowanie:)
mala • warszawa
ja jestem nie zadowolona z plastrów... ciągle się odklejają. pomóżcie co robić zeby się tak nie dział :(
Natali
Chcialam bym kupic plastry antybejbi - EVRA. Z tego co wiem sa na recepte (niestety) . Dziwi mnie to skoro jest ich tylko jeden rodzaj wiec jesli lekarza zapisze do kazdej kobiecie takie same,wiec nie rozumiem dlaczego na recepte . Mysle ze skoro jest ich tylko jeden rodzaj to chyba znajomy lekarz mogłby mi przepisac - chyba działać beda :-?
Elwira
a ja wolę jednak piguły, chociaż nie potrafię wytłumaczyć dlaczego :-?
Paulina • z własnego domu
Do Mikusi: Pewnie odkleiłaś folię a klej został na skórze, też tak mi się kiedyś zdarzyło. Spróbuj przykleić jeszcze raz w tym samym miejscu i poruszaj na boki przyciskając. Jeśli klej wysechł i nic to nie da, to jedyne wyjście dla Ciebie jest takie żeby przykleić następny plaster Evra. Pozdrowienia Paulina
Mikusia • matmuasela@wp.pl
Hej dziewczynki mam problem i to dosyc spory bynajmniej dla mnie... Przykleilam wczoraj plasterek i dzisiaj zauwarzyłam na nim fałdke..wiec odkleilam go i chcialam ponownie przykleic..ale z tego co widze to on tak jakby stracił klej do polowy...i nieiwem co teraz robic czy przykleic drugi..? Jak mozecie do odpowiedzcie w miare szybko..Nigdy wczesniej nie zdarzała mi sie taka sytuacja plasterek zawsze się 3mał..
Tetetka • trawerskina239@o2.pl • 3-miasto
Plastry to duża wygoda w porównaniu z pigułką, więc wydaje mi się, ze warto zapłacić trochę więcej i mieć spokój...niż pamiętać codziennie o tabletce.
Martusia • Leśna Góra
Ja używam plastry już przez 3 lata. Byłam i jestem zachwycona, nie trzeba pamiętać tak jak o tabletkach, libido jest znacznie wyższe niż po tabletkach. Żadnych skoków humorków - ja jestem jak najbardziej za. :P

Pokrewne artykuły