Impotencja u mężczyzn

Naprawdę zakochana para może szybko pokonać trudności związane z okresową impotencją. Najpospolitsze przyczyny męskiej impotencji są związane z nieuświadomionymi kompleksami. Z niektórych mogą wyleczyć partnerzy, w wypadku innych potrzebna jest pomoc profesjonalisty.

Wielu mężczyzn, być może nawet większość z nich, znalazło się w sytuacji, kiedy nie byli w stanie utrzymać erekcji dostatecznie długo, by mogło dojść do stosunku, albo nie udało im się w ogóle osiągnąć wzwodu członka. Być może wypili dużo alkoholu, byli zmęczeni albo po prostu kobieta, z którą przebywali nie pociągała ich tak bardzo.

Takie wypadki są nieodłączną częścią męskiego życia seksulnego i jeśli występują rzadko, nie należy się tym martwić. Natomiast jeśli stały się regułą, wtedy stanowią problem poważniejszy, mogący zniszczyć związek.

Presja skutecznego działania

Jeżeli kobieta nie osiąga orgazmu, stosunek można przedłużyć, o ile mężczyzna jest w stanie utrzymać erekcję. Lecz jeżeli partner nie może osiągnąć albo utrzymać erekcji, do stosunku nie dojdzie. Panie mogą udawać, że przeżywają orgazm - i część z nich to robi - jednak w wypadku panów jest to niemożliwe, co wywiera na nich znaczną presję i wzbudza niepokój, czy podołają oczekiwaniom.

Impotencja odnosi się zarówno do masturbacji, jak i normalnego stosunku płciowego. Niektórzy mężczyźni - impotenci bez problemu osiągają orgazm, kiedy pobudzają się w samotności, natomiast podczas wzajemnej masturbacji czy próbach współżycia mają problemy ze wzwodem.

Podczas sesji terapeutycznych część panów, którzy z powodzeniem stosują masturbację, traci erekcję, gdy zaproponuje się im, żeby fantazjowali na temat stosunku z kobietą. Prawdopodobnie podświadomie unikają seksu.

Przyczyny

Nie istnieje jedna przyczyna impotencji. Źródła niepowodzeń seksualnych są bardzo różne, niektóre natury fizycznej, inne - psychicznej. Czasami styl życia lub aktualny stan związku powodują te niepożądane objawy. Jednakże w większości przypadków można skutecznie samemu sobie pomóc. Pierwsza rzecz, jaką powinien zrobić mężczyzna, który nie może, bądź ma trudności z osiągnięciem orgazmu, to odnalezienie przyczyn takiego stanu rzeczy.

Przyczyny medyczne

Istnieje kilka medycznych przyczyn kłopotów z orgazmem. Większość z powodzeniem zidentyfikuje lekarz.

Bolesność członka, np. przy ciasnym napletku bądź krótkim frenulum (niewielkim środkowym skrawku tkanki znajdującym się z tyłu żołędzi) - to czysto mechaniczne albo fizyczne przyczyny impotencji. Strach przed erekcją powodującą ból nie pozwala mężczyźnie odprężyć się dostatecznie. Na szczęście tego typu problemy prawie zawsze można wyleczyć przeprowadzając zabieg chirurgiczny.

Cukrzyca ma niekorzystny wpływ na odbierane przez członek impulsy nerwowe, więc znaczna większość cukrzyków w średnim i podeszłym wieku nie jest w stanie osiągnąć lub utrzymać erekcji. Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie choroby nieco opóźnia wystąpienie komplikacji.

Problemy hormonalne to rzadka, lecz uleczalna przyczyna interesujących nas zaburzeń. Niektórzy panowie mają bardzo niski poziom męskiego hormonu - testosteronu. Inni produkują za dużo hormonu zwanego prolaktyną. Obydwa zjawiska, choć występują rzadko, skutecznie leczy się stosując odpowiednie tabletki.

Środki medyczne przepisywane przez lekarzy również bywają przyczyną problemów, zwłaszcza leki przeciw wysokiemu ciśnieniu i środki przeciwdepresyjne. Impotencja może być skutkiem ubocznym przeprowadzonych operacji, jak na przykład sympa- tektomii lędźwiowej, przeszczepów nerek, operacyjnego leczenia raka miednicy i usunięcia prostaty.

Tematy z forum:

Palenie papierosów i spożywanie tłustych pokarmów zwęża arterie, zaopatrujące członek w krew. Rezygnacja z nałogu i zmiana nawyków żywieniowych okazały się w wielu przypadkach bardzo skuteczne.

"Twarde narkotyki" jak heroina, kokaina i marihuana to poważna przyczyna impotencji. Także alkohol, niewątpliwie najpospolitszy legalny środek odurzający, wywołuje problemy tego rodzaju.

Problemy natury psychicznej

Rozmiar członka bywa prawdziwym zmartwieniem dla niektórych panów. Prawie wszyscy przedstawiciele płci męskiej mają jakiś pogląd na temat wartości swojego narządu, wielu uważa, że jest on za mały. Mężczyźni, którzy wstydzą się rozmiaru swojego członka, mogą mieć problemy z osiągnięciem wzwodu w obecności kobiety, ponieważ obawiają się, że partnerka uzna go za nieatrakcyjnego. Strach ten nie ma podstaw, ponieważ większość pań nie obchodzi wielkość męskiego organu. Ciekawe, że duży procent mężczyzn nie chce tego przyjąć do wiadomości.

Stres, na przykład problem straty ukochanej osoby, uczucie, że jest się niepotrzebnym (lub choćby takie zagrożenie), niepowodzenia w interesach, troski finansowe i kłopoty z dziećmi - to wszystko może wpłynąć na męską zdolność do erekcji i ejakulacji. Zjawiska te zwykle wywołują krótkotrwałe kłopoty seksualne, ale - biorąc pod uwagę styl współczesnego życia - mężczyzna może mieć problemy seksualne, jeżeli zmartwienia nawarstwiają się.

Wielu panów żyje stale w takim stresie, że rzadko odprężają się i prawie nigdy nie przeżywają normalnych stosunków wtedy, kiedy mają na to ochotę. Dlatego niektórzy satysfakcji poszukują poza swoim związkiem. Dopiero wtedy są w stanie przeżywać normalny stosunek, ponieważ istnieje bardzo silny bodziec, jakim jest konieczność ukrywania "zakazanego" romansu.

Obawa przed wymagającą kobietą to coraz pospolitszy powód impotencji. Współczesne kobiety mają większe potrzeby seksualne i wielu panów o niezbyt dobrym mniemaniu o sobie po prostu nie umie sobie poradzić. Niemal wszyscy młodzi mężczyźni lękający się stosunku, przeżywają czasami problemy, o których mowa. Często też, szczególnie jeśli kobieta jest doświadczoną partnerką, a on nie, lęk przed krytyką sprawia, że chłopak nie ma wzwodu.

ZOBACZ POKREWNE ARTYKUŁY:

Strach przed ciążą albo chorobą weneryczną to także poważne przyczyny. Wiele romansów pozamałżeńskich rozpada się z powodu takich obaw i w rezultacie mężczyźni, którzy w innych warunkach nie mają problemów z potencją, nie mogą utrzymać wzwodu. Tak jak w wypadku prawie wszystkich zjawisk odnoszących się do seksu, prawdziwe przyczyny impotencji są nieuświadomione.

Człowiek myśli, że dobrze się bawi, dlatego też, biorąc pod uwagę fakt, że podniecenie związane z potajemnym seksem jest duże, nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego w podobnych sytuacjach ciągle doznaje porażki. Tymczasem w podświadomości jego poczucie winy, niepokój o następstwa romansu oraz strach przed chorobami wenerycznymi i spowodowaniem ciąży wpływają na niego negatywnie, pomimo wyraźnych pragnień seksualnych.

Poprzednie niepowodzenia wywołują niepokój u wielu mężczyzn dotkniętych impotencją. Pamiętają je wszystkie (z całkiem zrozumiałych przyczyn), ale generalizują te odizolowane zjawiska, czują strach przed następnym doświadczeniem seksualnym. Ciekawe, że duża liczba mężczyzn nawet pojedyncze niepowodzenia uznaje za znak zbliżającej się starości i wiążącego się z nią spadku wydolności seksualnej. To spostrzeżenie szczególnie się sprawdza w odniesieniu do osób w średnim wieku.

Problem z erekcją polega na tym, że jeśli mężczyzna obawia się, że porażka jest prawie pewna, prawdopodobnie rzeczywiście tak będzie, o ile partnerka naprawdę energicznie i namiętnie nie wyzwoli go od braku zaufania do siebie. Niestety, wiele kobiet drwi z męskich niepowodzeń, czy nawet wyraża otwartą krytykę w łóżku i poza nim. Brak wyrozumiałości partnerki umacnia niewiarę mężczyzny w swoje możliwości i staje się przyczyną kolejnych porażek.

Choroba negatywnie wpływa na zdolność do orgazmu. Oczywiście ktoś cierpiący na ostrą infekcję prawdopodobnie nie będzie tak aktywny, jak zwykle. Niektórzy mężczyźni boją się negatywnego wpływu orgazmu na stan zdrowia do tego stopnia, że po prostu unikają współżycia seksualnego. Przedstawiciele płci męskiej, podświadomie unikający seksu, często jako powód takiego zachowania podają chorobę i wykorzystują ten fakt jako usprawiedliwienie powstrzymywania się od stosunków płciowych i orgazmów. Interesujące może być spostrzeżenie, że kobiety bardzo rzadko uciekają się do takich sposobów.

Inną przyczyną impotencji jest strach przed zrobieniem partnerce krzywdy. Gdy kobieta właśnie urodziła dziecko, przeszła zabieg ginekologiczny lub jakąkolwiek operację czy chorobę, wielu mężczyzn obawia się zranienia jej podczas współżycia. Nawet przy zachęcie ze strony kobiety, partner nie może uwierzyć, że nie wyrządza jej krzywdy.

Ukryty homoseksualizm to jeszcze jedna z przyczyn impotencji. Często mężczyzna nie chce współżyć z żadną kobietą, a nie tylko z konkretną partnerką - choć w ogóle sobie tego nie uświadamia. Niektórzy mężczyźni są szczęśliwi w małżeństwie, ponieważ podczas zbliżenia z żoną mogą oddawać się fantazjom na temat współżycia z mężczyzną. Jednak wielu z nich ma trudności z rozdzieleniem tych 2 zjawisk i w rezultacie ich życie seksualne jest pasmem niepowodzeń. W podobnych sytuacjach skuteczna może okazać się pomoc profesjonalisty.

Impotencja a starzenie się

Starzenie się to najpospolitsza przyczyna męskiej niezdolności do przeżycia orgazmu. Niemal wszyscy mężczyźni po czterdziestce zaczynają mieć większe trudności z podniecaniem się i utrzymaniem wzwodu, a niewielu z nich zachowuje potencję po osiemdziesiątce. Jednak życzliwa partnerka i rozważne działanie powinny zapewnić skuteczne przedłużenie życia płciowego w starszym wieku.

Impotencja a związki partnerskie

Różnice osobowości mają pewne znaczenie w wypadku każdego problemu seksualnego, a impotencja nie jest tu wyjątkiem. Jeśli dwoje ludzi czuje, że oddalają się od siebie albo całkowicie przestali się już kochać, mężczyźnie bardzo trudno jest osiągnąć wzwód, a często jest to zupełnie niemożliwe. Zbliżenie to zawierzenie drugiemu człowiekowi swej osoby, zjednoczenie dwóch osobowości, a nie tylko fizyczne połączenie ciał. Niestety, wiele par zapomina o tej prawdzie.

Nieżyczliwa kobieta może "zmrozić" najbardziej zainteresowanego seksem mężczyznę i uniemożliwić mu orgazm. Niektórzy panowie potrzebują do pobudzenia dość mocnej stymulacji. Jeżeli partnerka nie zrobi tego, co jest potrzebne mężczyźnie - czy to ze swoim, czy jego ciałem - może nigdy nie dojść do erekcji. W miarę starzenia się pary, kobieta będzie musiała w coraz większym stopniu przejmować inicjatywę.

Dla wielu par nie wydaje się to być problemem. Niejedna kobieta po menopauzie odczuwa ogromne zainteresowanie seksem, również dlatego, że nie musi już martwić się antykoncepcją i może to być okres jej największej aktywności seksualnej. W wyniku tego chętniej przejmuje inicjatywę, pieści partnera w sposób, na jaki nie zdobyłaby się wcześniej, co umożliwia parze kontynuowanie przyjemnego życia płciowego po pięćdziesiątce, sześćdziesiątce, a nawet dłużej, o ile obydwoje są sprawni i zdrowi.

Pokrewne artykuły