Impotencja

Każdy mężczyzna od czasu do czasu ma kłopoty z osiągnięciem erekcji, ale kiedy trudności te stale się powtarzają, potrzebna jest często pomoc profesjonalisty. Możliwości wielu panów w średnim wieku są już coraz mniejsze, a tymczasem ich partnerki bywają nie dość śmiałe i chętne, aby zapewnić im stymulację odpowiednio długą i intensywną, czego rezultatem jest impotencja.

Mężczyzna jest impotentem wtedy, gdy często lub stale nie jest w stanie uzyskać lub utrzymać erekcji. Nie należy tego mylić z rzadko zdarzającym się niepowodzeniem, gdyż każdy mężczyzna od czasu do czasu może tego doświadczać.

Przyczyn impotencji jest wiele: część ma charakter fizyczny, część psychiczny, zaś niektórzy eksperci uważają ją za nieświadomą formę unikania seksu. Część mężczyzn nie ma erekcji nawet podczas masturbacji, u innych wzwód jest niemożliwy w czasie stosunku i masturbacji wzajemnej, a jeszcze innych impotencja dotyka w bardzo specyficznych sytuacjach, na przykład kiedy zdradzają stałą partnerkę. Niektórzy reagujący normalnie podczas masturbacji, zachowują swoją wydolność tylko dzięki fantazjowaniu, inni odwrotnie - tracą erekcję, jeśli wyobrażają sobie penetrację.

Mężczyzna, który jest impotentem może w ogóle nie być zdolny do erekcji, może ją osiągać i tracić, zanim dojdzie do zbliżenia albo też może nawet dojść do penetracji i zaniku wzwodu w tym momencie. Problem ten dotyka często mężczyzn niedoświadczonych seksualnie, wówczas wszystko jest kwestią czasu, ponieważ ich popęd płciowy znajduje się na wysokim poziomie i w miarę jak pokonują swoje obawy, wszelkie kłopoty znikają bez pomocy lekarskiej.

Impotencja u starszego mężczyzny

Impotencja często występuje u mężczyzn doświadczonych, kiedy ich podświadome lęki są większe, niż świadome pragnienie seksu. W miarę starzenia coraz trudniej osiągnąć i utrzymać erekcję, i już sam ten fakt powoduje, że mężczyźni w podeszłym wieku czasami mają duże problemy z potencją lub gdy poziom pobudzenia jest za niski.

Możliwości wielu panów w średnim wieku są już coraz mniejsze, a tymczasem ich partnerki bywają nie dość śmiałe, aby zapewnić im stymulację odpowiednio długą i intensywną, czego rezultatem jest impotencja. W innych, bardziej sprzyjających okolicznościach mężczyzna nie ma kłopotu ze wzwodem. W związku dwojga ludzi zdarza się, że w czasie menopauzy kobiety, mężczyzna staje się impotentem. Para może też zauważyć, że w miarę dorastania dzieci, rozwoju ich seksualności, oni sami mają kłopoty z potencją.

Impotencja a wierność

Często faceci zdają się być impotentami, podczas gdy w rzeczywistości po prostu boją się zarazić partnerkę chorobą weneryczną, jakiej mogli się nabawić w czasie przelotnego romansu. Niezdolność do erekcji rozwiązuje trudną sytuację ich i partnerek. Także z powodu pozamałżeńskiego romansu żony, mąż może czuć się i naprawdę stać impotentem, jeśli nawet nie zdając sobie z tego sprawy obawia się, że jest porównywany do byłego kochanka.

Tematy z forum:

Podobnie każda kobieta, która często opowiada o swoich poprzednich związkach może spowodować, że najbardziej odporny mężczyzna utraci wiarę w swoje zdolności sądząc, że jest niekorzystnie oceniany. Przyczyn impotencji jest naprawdę wiele, głównie dlatego, że życie intymne mężczyzny to sprawa bardzo delikatna i jeśli pojawiają się jakieś kłopoty, mogą źle wpływać na jego potencję.

Syndrom chorych pleców

Można zauważyć, że większość panów uważa, że ich problem ma jakąś fizyczną przyczynę. Za swoje niepowodzenia obwiniają chore plecy, dawno przebytą operację, zażywane w tym czasie leki, stres związany z pracą lub wynajdują miliony innych powodów. Faceci czują niechęć do poszukiwania w sobie prawdziwych przyczyn, są też tacy, dla których sama sugestia, że sednem problemu mogłaby być sytuacja kryzysowa w związku, jest trudna do przyjęcia.

U przeważającej większości mężczyzn impotencja nie wynika z dolegliwości fizycznych. Na pewno rozsądne będzie udanie się do lekarza, aby wykluczyć taką możliwość. Jeśli lekarz wyeliminuje przyczyny organiczne, najprawdopodobniej ich podłożem są zahamowania psychiczne. Nocne erekcje są dowodem emocjonalnego lub psychicznego podłoża problemu, jasno wynika stąd, że mechanizmy kontrolujące osiąganie wzwodu funkcjonują prawidłowo, w przeciwnym razie zahamowania psychiczne nie miałyby miejsca.

Problemy w pracy czy kłopoty finansowe mogą mieć negatywny wpływ na męską wydolność seksualną. Poświęcenie czasu na odprężający masaż partnera często przynosi dobre rezultaty.

Pospolite przyczyny

Każda bolesna dolegliwość członka może powodować impotencję, podobnie jak pewne choroby układu krążenia i cukrzyca w bardziej zaawansowanym stadium. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy palą i jedzą pokarmy bogate w tłuszcze, są bardziej podatni na zaburzenia potencji. Stwierdzono też, że rzucenie palenia i zmniejszenie ilości spożywanego tłuszczu może uleczyć przynajmniej część pacjentów.

Narkotyki, alkohol, a nawet niektóre leki także mogą być przyczyną impotencji. Spośród środków medycznych tabletki przeciw wysokiemu ciśnieniu są najczęstszymi winowajcami, następnie zaś środki przeciwdepresyjne i androgeny. Jeśli wyeliminujemy przyczyny organiczne okaże się, że mają one charakter psychiczny i emocjonalny. Niektórzy mężczyźni boją się jakiejkolwiek bliskości z drugą osobą, inni mają poczucie winy z powodu aktywności seksualnej, jeszcze inni boją się własnej agresywności podczas współżycia.

Depresja i lęki to też pospolite przyczyny impotencji. Część facetów, którzy przeszli przez zawał serca, nie ma erekcji z powodu obaw, że podniecenie doprowadzi do następnego ataku. Oczywiście ten, który obawia się, że partnerka mogłaby zarazić się chorobą weneryczną lub zajść w nie planowaną ciążę, również może mieć kłopoty z potencją.

Impotencja a związki partnerskie

Oczywiście związek mężczyzny z kobietą może w poważny sposób wpłynąć na jego potencję. Partnerka, która sprawia wrażenie, jakby seks nie był dla niej przyjemny, która nigdy nie ma orgazmu albo z którą nie znajduje porozumienia w innych dziedzinach życia, może być przyczyną problemów. Niektórzy faceci są swoimi towarzyszkami tak znudzeni, że trącą zainteresowanie współżyciem i nigdy nie mają wzwodu. Najpospolitsze przyczyny impotencji wiążą się często z miejscem i atmosferą, w jakiej dochodzi do zbliżenia. Kochanie się w miejscu publicznym, gdzie istnieje niebezpieczeństwo odkrycia przez kogoś może wydawać się podniecające, ale kiedy już do tego dojdzie, bywa, że mężczyzna nie jest zdolny do erekcji. Problem tego typu dotyczy głównie młodych kochanków wykorzystujących mieszkanie rodziców do kontaktów przedmałżeńskich, choć każdy przemęczony mężczyzna też może mieć czasami kłopoty.

Niewątpliwie każdy stres, np. poczucie, że nie jest się potrzebnym, przeprowadzka, kłopoty finansowe, jakaś choroba bądź operacja itd. może wywołać impotencję (przemijającą). Jest to bardzo złożona dolegliwość. Mężczyźni, co zrozumiałe, często załamują się w wypadku impotencji, lecz niejednokrotnie terapia seksualna czy analiza historii psychoseksualnej i aktualnego związku może im pomóc.

Odpowiedzi:

Mąż i ja jesteśmy małżeństwem od siedmiu lat i nasz seks zawsze przynosił nam wiele radości do momentu urodzenia dziecka (rok temu). Po porodzie bardzo chciałam z powrotem rozpocząć współżycie, ale mąż nie mógł osiągnąć erekcji.

Przyczyn może być wiele i bardzo różnego rodzaju. Prawdopodobne jest, że od urodzin dziecka ma on wrażenie, że podczas stosunku mógłby cię w jakiś sposób zranić lub skrzywdzić. Uczucia te bywają całkiem nieświadome i zmiana tego stanu rzeczy będzie wymagała współpracy z profesjonalistą. W niektórych wypadkach kobieta musi wykazać wiele fantazji podczas pieszczot wstępnych, ponieważ wielu mężczyzn, szczególnie w średnim wieku, potrzebuje intensywnej stymulacji, aby osiągnąć erekcję.

Problemy w pracy czy kłopoty finansowe mogą mieć negatywny wpływ na męską wydolność seksualną - poświęcenie czasu na odprężający masaż partnera często przynosi dobre rezultaty. Kiedy twój partner osiągnie erekcję, co umożliwi stosunek płciowy, pokaż mu, jak bardzo ci na nim zależy - przyjmij pozycję "na jeźdźca" i jak najwięcej wysiłku włóż w doprowadzenie partnera do orgazmu.

Pokrewne artykuły