Docenianie istniejącego układu w związku

Lekarstwem na nudę i monotonię współżycia seksualnego nie koniecznie muszą być nowe formy fascynacji i podniecenia, takie jak nieznane i dotychczas nie stosowane sposoby zachowań seksualnych, ani nowa przygoda miłosna czy książki i filmy o tematyce erotycznej.

Taka taktyka może dodać nieco pikanterii związkowi, który troszkę już stracił na świeżości, ale też tylko wówczas, gdy stosowana jest z umiarem. Jeżeli będziesz uważał, że jest to jedyna i ostatnia "deska ratunku", nowe sposoby zachowań też wkrótce spowszednieją, co zwykłą koleją rzeczy zrodzi jeszcze większe rozczarowanie.

Zatem zamiast poszukiwać czegoś nowego, spróbuj zmienić swój stosunek do obecnej sytuacji w Waszym związku. Właśnie Twoja ocena aktualnego stanu rzeczy będzie miała poważny wpływ na poziom zadowolenia z życia seksualnego w przyszłości. Poniżej kilka wskazówek, jak nauczyć się cenić i jak najwięcej czerpać ze stałego, trwającego już pewien czas związku.

Uświadom sobie wszystkie dobre aspekty współżycia seksualnego z obecną partnerką. Być może, seks nie jest tak podniecający jak dawniej, ale jest w jakimś sensie pewny. Prawdopodobnie doskonale potraficie ocenić i zrozumieć swoje reakcje, wiecie, co i jakie pieszczoty każdemu z Was sprawiają największą przyjemność. Poza tym, ponieważ znacznie swobodniej czujecie się ze sobą, łatwiej jest Wam przedłużyć czas miłości i stosunku, niż byłoby to możliwe w pełnym ekscytacji nowym związku.

Tematy z forum:

Podczas uprawiania miłości silnie skoncentruj się na doznaniach fizycznych. Czujesz zawsze to samo, a jeżeli odbierasz wrażenia z mniejszą intensywnością, to dlatego, że przestałeś zwracać na nie uwagę. Jeśli chcesz zorientować się, w którym dokładnie miejscu i jak bardzo Cię boli, koncentrujesz swoją uwagę na bólu. Ta sama zasada obowiązuje również w odniesieniu do przyjemności.

Nie powinieneś zapominać, że miłość i zadowolenie seksualne to relacje przebiegające w dwóch przeciwnych, krzyżujących się kierunkach. Tu następuje sprzężenie zwrotne: seks sprawi Ci taką przyjemność, jaką partnerka będzie czerpała ze współżycia z Tobą, i im więcej rozkoszy Ty jej dasz, tym bardziej i ona będzie pragnęła Ciebie zadowolić.

Odpowiedzi:

Kiedykolwiek mój chłopak i ja odbywamy dyskusję na jakiś poważny temat, to kończy się ona nadąsaniem i rozdrażnieniem ze strony mojego partnera. Wydaje się, że on naprawdę nie chce poznać mojego punktu widzenia. Co powinnam zrobić?

Powinnaś być bardzo ostroźna i nie angażować się w ten związek zbyt serio, ponieważ jeżeli jest taki teraz, to może się to znacznie pogorszyć w małżeństwie. Jeżeli jest mniej więcej w twoim wieku, to jest prawdopodobnie mniej od ciebie dojrzały i wyczuwa to. Ostatnią rzeczą jaką pragnie jest to, ażeby mu o tym przypominać. Będzie się musiał nauczyć, że uciekanie od tematu wcale nie oznacza, że on nie istnieje.

Najprawdopodobniej jednak osiągniesz wiele dobrego będąc kochającą i miłą wobec niego, aniżeli go atakując. Może potrzebuje czasu aby dorosnąć. Wielu mężczyzn zachowuje się w takich sytuacjach jak zranieni mali chłopcy. Niekiedy trwa to wiele lat, ale niewielu jest takich, którzy to robią przez całe życie.

Pokrewne artykuły