Złożoność procesu wytwarzania nasienia powoduje, że opracowanie skutecznych metod zapobiegania poczęciu z myślą o mężczyznach jest bardzo trudne. Trudno jest ingerować w wytwarzanie i rozwój plemników bez wywierania wpływu na męski popęd płciowy lub zmniejszenia objętości i ilości nasienia wydostającego się przy wytrysku.
Prowadzone są badania nad różnymi środkami farmakologicznymi w celu znalezienia metody ograniczania liczby plemników, nie powodującej zmiany natężenia potrzeb seksualnych ani sprawności seksualnej mężczyzny, ale nie gwarantują one jeszcze bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania. Dopóki taki środek nie zostanie wynaleziony i sprawdzony, do obojga partnerów należy wybór najlepszej metody zapobiegania poczęciu. Dwie metody, dostępne obecnie dla mężczyzny, który chce przejąć na siebie całą odpowiedzialność, to stosowanie prezerwatywy i wazektomia. O budowie, skuteczności i używaniu prezerwatywy pisałam we wcześniejszych artykułach (linki poniżej) natomiast teraz wyjaśnię co to jest wazektomia.
Na powierzchni moszny wykonuje się niewielkie nacięcie i po podwiązaniu, nasieniowodu w dwóch miejscach, wycina niewielki jego odcinek.
Jeśli sądzisz, że wazektomia rozwiąże problemy w kwestii zapobiegania poczęciu, ważne jest omówienie jej skutków z partnerką. Wazektomia bywa z reguły stałą formą zapobiegania zapłodnieniu. Dlatego obydwoje partnerzy muszą być absolutnie pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Istnieje możliwość ponownego udrożnienia chirurgicznego nasieniowodów, dlatego wazektomia nie jest zabiegiem nieodwracalnym. Pamiętaj jednak, że obecna sytuacja może ulec zmianie, możesz się rozwieść i ożenić ponownie i chcieć założyć nową rodzinę. Możesz stracić dzieci, które już masz lub po prostu dojść do wniosku, że nie jesteś przygotowany do życia bez dzieci. Parom mtodym, poniżej 30-tego roku życia, zwykle odradza się wszelkie formy sterylizacji. Lekarz może zaproponować zasięgnięcie specjalistycznej porady przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Wazektomia jest prostym zabiegiem, polegającym na zamknięciu nasieniowodu, co odcina dopływ plemników do nasienia. Wazektomia nie ma wpływu na wytwarzanie plemników, są one nadal produkowane, ale ponieważ nie ma możliwości uwolnienia ich w wytrysku, stopniowo rozpuszczają się i są wchłaniane przez organizm. Operacja nie wpływa na popęd płciowy i nie powoduje impotencji. Wytryski następują normalnie, ponieważ zamknięcie nasieniowodu nie wpływa na produkcję płynu nasiennego w prostacie. Jedyna różnica polega na tym, że po wazektomii płyn nasienny nie zawiera plemników. Operacja bywa wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Owłosienie tonowe zostaje zgolone i chirurg dokonuje 2 niewielkich nacięć po obu stronach moszny (dwóch, bo z każdego z jąder prowadzi nasieniowód). Każdy z nasieniowodów zostaje następnie podwiązany w dwóch miejscach i chirurg wycina krótki odcinek pomiędzy węzłami. Może wystąpić lekki ból w głębi podbrzusza, ale wrażenie to szybko mija. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut.
Procedura jest całkowicie bezpieczna, ale czasem występuje krwotok w mosznie lub lekka infekcja pooperacyjna. W razie zauważenia następnego dnia po zabiegu obrzęku moszny, niezależnie od tego, czy jest bolesny, czy też nie, zasięgnij porady lekarza, który może skierować do szpitala w celu podjęcia terapii.
Wazektomia nie powoduje natychmiastowej antykoncepcji. Dzieje się tak, ponieważ plemniki wytworzone przed operacją pozostają w nasieniowodach między miejscem ich przecięcia a prostatą i cewką moczową dopóty, dopóki nie zostaną wyrzucone w wytrysku w ciągu następnego miesiąca. W tym czasie należy stosować inne metody zapobiegania zapłodnieniu do chwili uzyskania potwierdzenia, że płyn nasienny nie zawiera plemników. Pewność taką uzyskuje się po około 3 miesiącach.
Mój chłopak i ja zdecydowaliśmy nie współżyć ze sobą, aż do czasu gdy się pobierzemy. Moje przyjaciółki mówią, że to głupie. Czy mają rację?
Wiele par, które powstrzymują się przed odbywaniem stosunku seksualnego ze względów religijnych lub moralnych, jest jednak w stanie nauczyć się wiele o swoich reakcjach seksualnych poprzez całowanie się, pieszczoty i petting. Jest to samo w sobie bardzo cenne doświadczenie, które może przyczynić się do tego, że partnerzy będą się czuli bardziej zrelaksowani i wrażliwi, gdy wreszcie dojdzie do stosunku po zawarciu małżeństwa.
Mam 23 lata i chciałbym poddać się wazektomii. Nigdy nie lubiłem dzieci i na pewno nie chcę mieć własnych. Moja dziewczyna to akceptuje, ale i tak nie mogę znaleźć kliniki, gdzie zabieg by wykonano, ponieważ wszyscy lekarze mówią, że jestem za młody. Czy mogę nalegać?
Z tych powodów odmawia się zrobienia wazektomii u młodych mężczyzn, choć w rzadkich przypadkach, po rozmowie, można uzyskać zgodę na operację. Dobrą praktyką jest odczekanie pomiędzy rozmową a operacją, aby mężczyzna, a lepiej para, mogła przemyśleć podjętą decyzję.
Prezerwatywa stanowi mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy. Prezerwatywy, na swoim szczycie posiadają zwykle małą wypustkę (zbiorniczek na spermę, która wydostanie się z cewki moczowej w czasie wytrysku)...
Ostrożnie otwórz opakowanie prezerwatywy, uważając by nie uszkodzić jej przy wyjmowaniu pierścionkami lub paznokciami lub nie rozerwać...
Co miesiąc, w połowie cyklu miesiączkowego, z jajników kobiecych zostaje uwolnione jajo. Mając przed sobą tylko 12 do 14 godzin życia rozpoczyna ono podróż przez jeden z jajowodów do miejsca ewentualnego zapłodnienia przez pojedynczy plemnik. Jeśli tak się stanie, powędruje do macicy, gdzie zagnieździ się w jej wyściółce i rozpocznie się...
Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę...