Wazektomia 100% antykoncepcja dla mężczyzny

Złożoność procesu wytwarzania nasienia powoduje, że opracowanie skutecznych metod zapobiegania poczęciu z myślą o mężczyznach jest bardzo trudne. Trudno jest ingerować w wytwarzanie i rozwój plemników bez wywierania wpływu na męski popęd płciowy lub zmniejszenia objętości i ilości nasienia wydostającego się przy wytrysku.

Prowadzone są badania nad różnymi środkami farmakologicznymi w celu znalezienia metody ograniczania liczby plemników, nie powodującej zmiany natężenia potrzeb seksualnych ani sprawności seksualnej mężczyzny, ale nie gwarantują one jeszcze bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania. Dopóki taki środek nie zostanie wynaleziony i sprawdzony, do obojga partnerów należy wybór najlepszej metody zapobiegania poczęciu. Dwie metody, dostępne obecnie dla mężczyzny, który chce przejąć na siebie całą odpowiedzialność, to stosowanie prezerwatywy i wazektomia. O budowie, skuteczności i używaniu prezerwatywy pisałam we wcześniejszych artykułach (linki poniżej) natomiast teraz wyjaśnię co to jest wazektomia.

Na powierzchni moszny wykonuje się niewielkie nacięcie i po podwiązaniu, nasieniowodu w dwóch miejscach, wycina niewielki jego odcinek.

  1. nasieniowód
  2. moszna
  3. jądro

Wazektomia, kto powinien rozważać taką ewentualność

Jeśli sądzisz, że wazektomia rozwiąże problemy w kwestii zapobiegania poczęciu, ważne jest omówienie jej skutków z partnerką. Wazektomia bywa z reguły stałą formą zapobiegania zapłodnieniu. Dlatego obydwoje partnerzy muszą być absolutnie pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. Istnieje możliwość ponownego udrożnienia chirurgicznego nasieniowodów, dlatego wazektomia nie jest zabiegiem nieodwracalnym. Pamiętaj jednak, że obecna sytuacja może ulec zmianie, możesz się rozwieść i ożenić ponownie i chcieć założyć nową rodzinę. Możesz stracić dzieci, które już masz lub po prostu dojść do wniosku, że nie jesteś przygotowany do życia bez dzieci. Parom mtodym, poniżej 30-tego roku życia, zwykle odradza się wszelkie formy sterylizacji. Lekarz może zaproponować zasięgnięcie specjalistycznej porady przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Temat z forum:

Operacja

Wazektomia jest prostym zabiegiem, polegającym na zamknięciu nasieniowodu, co odcina dopływ plemników do nasienia. Wazektomia nie ma wpływu na wytwarzanie plemników, są one nadal produkowane, ale ponieważ nie ma możliwości uwolnienia ich w wytrysku, stopniowo rozpuszczają się i są wchłaniane przez organizm. Operacja nie wpływa na popęd płciowy i nie powoduje impotencji. Wytryski następują normalnie, ponieważ zamknięcie nasieniowodu nie wpływa na produkcję płynu nasiennego w prostacie. Jedyna różnica polega na tym, że po wazektomii płyn nasienny nie zawiera plemników. Operacja bywa wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Owłosienie tonowe zostaje zgolone i chirurg dokonuje 2 niewielkich nacięć po obu stronach moszny (dwóch, bo z każdego z jąder prowadzi nasieniowód). Każdy z nasieniowodów zostaje następnie podwiązany w dwóch miejscach i chirurg wycina krótki odcinek pomiędzy węzłami. Może wystąpić lekki ból w głębi podbrzusza, ale wrażenie to szybko mija. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut.

Procedura jest całkowicie bezpieczna, ale czasem występuje krwotok w mosznie lub lekka infekcja pooperacyjna. W razie zauważenia następnego dnia po zabiegu obrzęku moszny, niezależnie od tego, czy jest bolesny, czy też nie, zasięgnij porady lekarza, który może skierować do szpitala w celu podjęcia terapii.

Po operacji

Wazektomia nie powoduje natychmiastowej antykoncepcji. Dzieje się tak, ponieważ plemniki wytworzone przed operacją pozostają w nasieniowodach między miejscem ich przecięcia a prostatą i cewką moczową dopóty, dopóki nie zostaną wyrzucone w wytrysku w ciągu następnego miesiąca. W tym czasie należy stosować inne metody zapobiegania zapłodnieniu do chwili uzyskania potwierdzenia, że płyn nasienny nie zawiera plemników. Pewność taką uzyskuje się po około 3 miesiącach.

Odpowiedzi

Mój chłopak i ja zdecydowaliśmy nie współżyć ze sobą, aż do czasu gdy się pobierzemy. Moje przyjaciółki mówią, że to głupie. Czy mają rację?

Twoje przyjaciółki powinny szanować wasze szczere decyzje, w ten sam sposób jak ty zapewne szanujesz ich poglądy. Jest wystarczająco dużo czasu na obie te postawy. Wiele osób uważa, że seks przedmałżeński jest zarówno przyjemny jak i pożyteczny dla ich związku. Ale nie ma sensu współżyć ze swoim partnerem, jeżeli miałabyś z tego powodu czuć się winna.

Wiele par, które powstrzymują się przed odbywaniem stosunku seksualnego ze względów religijnych lub moralnych, jest jednak w stanie nauczyć się wiele o swoich reakcjach seksualnych poprzez całowanie się, pieszczoty i petting. Jest to samo w sobie bardzo cenne doświadczenie, które może przyczynić się do tego, że partnerzy będą się czuli bardziej zrelaksowani i wrażliwi, gdy wreszcie dojdzie do stosunku po zawarciu małżeństwa.

Mam 23 lata i chciałbym poddać się wazektomii. Nigdy nie lubiłem dzieci i na pewno nie chcę mieć własnych. Moja dziewczyna to akceptuje, ale i tak nie mogę znaleźć kliniki, gdzie zabieg by wykonano, ponieważ wszyscy lekarze mówią, że jestem za młody. Czy mogę nalegać?

W większości szpitali i klinik, gdzie są podwiązywane nasieniowody, niechętnie wykonuje się operacje ludziom młodym, szczególnie tym, którzy jeszcze nie mieli dzieci, gdyż jest to krok na ogół nieodwracalny. Przy powszechności rozwodów i ponownego zawierania małżeństwa, część z mężczyzn i kobiet, którzy poddali się sterylizacji, usiłuje to odwrócić, aby stworzyć nową rodzinę. Jesteś pewien, że nie pragniesz mieć dzieci, ale także ci ludzie też mieli taką pewność swego czasu.

Z tych powodów odmawia się zrobienia wazektomii u młodych mężczyzn, choć w rzadkich przypadkach, po rozmowie, można uzyskać zgodę na operację. Dobrą praktyką jest odczekanie pomiędzy rozmową a operacją, aby mężczyzna, a lepiej para, mogła przemyśleć podjętą decyzję.

Pokrewne artykuły