Pojawienie się pigułki antykoncepcyjnej spowodowało największą w historii zmianę w postawach i zachowaniach seksualnych. Kiedy problem ciąży został zlikwidowany, a metoda antykoncepcji stała się na tyle dyskretna, że prawie niewidoczna, seks przybrał zupełnie inny charakter.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych akcent położono na zabawę, eksperymentowanie, wolność i różnorodność. Jednak w latach osiemdziesiątych pojawiło się zagrożenie - wirus HIV, który może prowadzić do śmiertelnego zespołu AIDS. Wpłynął on bezpośrednio na moralność seksualną: mniej partnerów, więcej rozwagi i zaangażowania przed pójściem z kimś do łóżka, powrót do przekonania, że jakość seksu w stałym związku jest wyższa od przypadkowych kontaktów.
Innym, mniej spodziewanym rezultatem strachu przed AIDS, okazała się zmiana w nawykach antykoncepcyjnych. Powszechne stosowanie pigułki skutecznie odesłano do zbiorów muzealnych poprzedniego faworyta - prezerwatywę. Dla młodych, modnych i aktywnych seksualnie stała się czymś w rodzaju żartu - rekwizytem z seks-shopu - w jaskrawych kolorach, ząbkowana i zdobiona, ale i tak najmniej preferowana ze wszystkich możliwych metod.
Nowe idee "bezpiecznego seksu" wszystko zmieniły. Właściwie używana prezerwatywa stanowi bardzo dużą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, łącznie z wirusem HIV. Nawrót popularności tego środka wiąże się z kampanią informacyjną dotyczącą AIDS, przedstawia się go jako nowoczesny przedmiot, który mogą nosić przy sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Przez setki lat zapobieganie ciąży pozostawało w rękach bogów lub mężczyzn. W seksownych latach 60 i 70 odpowiedzialnością obarczano kobiety. W erze przypadkowego seksu i związków na jedną noc, kobieta mogła nawet nie wiedzieć, kim był ojciec, a jeśli nawet wiedziała, on najprawdopodobniej nie czuł się w ogóle zainteresowany sprawą. Jednak strach przed tym, jak może wpłynąć na ciało stała "dieta sztucznych hormonów" z pigułki był wcześniejszy od strachu przed AIDS. Kobiety poczuły się nieswojo słysząc o występujących wśród skutków ubocznych raku i podwyższeniu ciśnienia krwi i sięgnęły po inne metody.
Popularność wazektomii, tj. sterylizacji mężczyzn, wzrasta: jest o wiele mniej radykalna niż sterylizacja kobiet i pozbawiona działań ubocznych pigułki. W długotrwałych, oddanych związkach, gdy para ma już tyle dzieci, ile chce albo woli być bezdzietna, wazektomia może być rzeczywiście poważnie brana pod uwagę.
Oznacza to, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek antykoncepcja jest wspólną odpowiedzialnością. Para ludzi razem wybiera metody i ustala, które z nich dwojga będzie je okresowo stosować.
Możliwości mężczyzny są raczej ograniczone. Istnieją dwie równe:
Z dwóch opisanych "męskich" metod prezerwatywa jest stosowana dużo powszechniej. Nie wpływa na płodność mężczyzny i mogą ją używać także ci, którzy kiedyś będą chcieli mieć dzieci. Prezerwatywy są obecnie dostępne wszędzie, dawno minęły już czasy, kiedy znajdowały się tylko i wyłącznie w aptekach. Prezerwatywy w dobrym gatunku mają symbol znaku jakości widoczny na opakowaniu.
Ostrożnie otwórz opakowanie prezerwatywy, uważając by nie uszkodzić jej przy wyjmowaniu pierścionkami lub paznokciami lub nie rozerwać...
Właściwie stosowana jest w 95-98% skuteczna. Za każdym razem, gdy dochodzi do pettingu i zbliżenia należy użyć nowej prezerwatywy. Nakłada się ją, gdy członek jest całkiem sztywny, ale zanim dotknie okolic sromu.
Należy ją wyjąć z opakowania ostrożnie, żeby nie uszkodzić gumy paznokciami, biżuterią czy folią pudełka. Powinno się wycisnąć powietrze z zamkniętego końca prezerwatywy i nałożyć pierścieniowatą otoczkę na czubku członka (napletek). Następnie nawinąć ostrożnie na cały członek opuszkami palców. Guma jest zazwyczaj nawilżona i łatwo się przesuwa. W razie potrzeby można użyć nawilżającego żelu na bazie wody, jednak nie może to być substancja zawierająca w swoim składzie olej, która może uszkodzić szczelność gumy.
Po orgazmie, ale zanim wzwód się cofnie, prezerwatywę należy zdjąć. Przytrzymać mocno otoczkę wokół członka, żeby prezerwatywa nie ześliznęła się i jej zawartość się nie wylała. Używaną prezerwatywę można zawinąć w papier toaletowy i wyrzucić.
Niektórzy mężczyźni i kobiety nie lubią ich stosować. Wykonane są z bardzo cienkiej gumy, ale część mężczyzn twierdzi, że powodują duże obniżenie wrażliwości. Nakładanie prezerwatywy zakłóca akt kochania, ponieważ można to zrobić tylko wtedy, gdy członek jest już we wzwodzie i to wielu parom nie odpowiada. Inni włączają tę czynność do pieszczot wstępnych i jest to pewien sposób na rozwiązanie problemu.
Męska sterylizacja - wazektomia - jest prostym zabiegiem, trwającym około 10 minut. Nasieniowody, przewody transportujące plemniki z jąder do miejsca połączenia z nasieniem, zostają przecięte lub zablokowane. Operacje przeprowadzają kliniki oraz oddziały chirurgiczne i zabiegowe w szpitalach.
Zabieg ten w żaden sposób nie ogranicza przeżywania rozkoszy seksualnej przez mężczyznę: nadal może on mieć orgazm i wytrysk, ale w spermie nie będzie już plemników mogących spowodować ciążę. Jest bardzo skuteczny, a skala ryzyka wynosi tylko 0,1%.
Wazektomię przeprowadza się ze znieczuleniem miejscowym. W środku lub z obu stron moszny wykonuje się małe nacięcia, skąd łatwo sięgnąć do przewodów, które leżą tuż pod skórą. Nacięcia są tak małe, że czasem nawet niepotrzebne są szwy. Jeśli szwy są konieczne, używa się nici rozpuszczalnych, więc nie trzeba potem ich wyjmować.
Przez pewien czas pacjentowi towarzyszyć będzie uczucie skaleczenia i niewygody, a pacjent przez tydzień będzie musiał nosić podtrzymujące slipy i unikać intensywnych ćwiczeń. Seks jest możliwy gdy tylko mężczyzna poczuje się lepiej, ale będzie on jeszcze płodny w ciągu kilku miesięcy do czasu, kiedy przewody oczyszczą się z już obecnych plemników. Badania wykażą, kiedy to nastąpi.
O prezerwatywach wspomniano po raz pierwszy w XVI wieku, rzekomo używał ich sławny kochanek XVIII wieku, Giovanni Casanova. Mówił, że są to "Angielskie płaszcze i maleńkie ochronne torebki, wymyślone przez Anglików w celu ocalenia pięknego seksu przed zmartwieniami". Podobno nadmuchiwał je, aby rozbawić damy. Po odkryciu w XIX stuleciu procesu wulkanizowania kauczuku, co obniżyło koszty produkcji gumy, prezerwatywy stały się bardziej dostępne.
W czasie II wojny światowej, kiedy to stosowano je jako ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ich popularność wzrosła dzięki reklamie.
Dzisiaj, wraz z rozwojem wiedzy o chorobach wenerycznych i wirusie HIV powodującym AIDS prezerwatywa tryumfalnie powróciła. Można ją kupić w automatach, na stacjach paliw, supermarketach i aptekach, jest propagowana jako środek bezpiecznego seksu przez rządowe kampanie informacyjne dotyczące AIDS. Prezerwatywy wywołują obecnie mniejsze zażenowanie.
Dzisiaj istnieje większy wybór dostępnych metod antykoncepcji, a i mężczyźni czują się za nią odpowiedzialni. Prawdopodobnie najbardziej intrygujące możliwości antykoncepcji leżą w badaniach nad wynalezieniem "męskiej" pigułki.
Ankiety wykazują, że mężczyźni mają różne reakcje na ideę przejęcia odpowiedzialności za antykoncepcję przez codzienne jej zażywanie. Także kobiety, choć są za przekazaniem obowiązków, poddają w wątpliwość sumienność mężczyzn. Zastanawiają się, czy będą oni codziennie pamiętać o tabletce. Przecież mężczyzna nie zajdzie w ciążę, jeżeli o tym zapomni.
W rzeczy samej trudniej jest "zaprojektować" męską pigułkę niż żeńską, gdyż nie można się oprzeć na pojedynczym zjawisku - jakim jest uwolnienie kobiecego jaja. Jak dotąd, najbardziej obiecująca męska pigułka pochodzi z Chin, gdzie wynaleziono ją przez przypadek. Zauważono mianowicie, że na terenach wiejskich, gdzie do gotowania używano oleju bawełnianego, mężczyźni byli bezpłodni.
Pierwsze kliniczne badania nad roślinnym ekstraktem zwanym gossypol zapoczątkowano w Chinach w 1972 roku, a informacje o nich podano sześć lat później. Efekty były bardzo zachęcające, prawie stuprocentowa skuteczność i niewiele skutków ubocznych. Dalsze badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (których zaprzestano) wykazały, że działanie uboczne było większe niż wcześniej sądzono i obejmowało uczucie osłabienia, problemy z trawieniem i utratę popędu seksualnego.
Nasuwa się wniosek, że w przyszłości, gossypol nie będzie jedynym składnikiem męskiej pigułki, ale najprawdopodobniej można wytworzyć coś podobnego. Rozpatruje się inne możliwości, na przykład wstrzykiwanie syntetycznego hormonu - 19-nortestosteronu - stosowanego przez ciężarowców do zwiększania muskulatury, lecz niestety on także nie jest pozbawiony efektów ubocznych. Prowadzi się też dalsze badania nad udoskonaleniem użycia testosteronu w formie cotygodniowych zastrzyków.
Męska wersja sprayu do nosa wyzwalającego hormony i ich kombinacje, które wprowadza się do organizmu mężczyzny za pomocą małej pompki również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Mam 23 lata i chciałbym poddać się wazektomii. Nigdy nie lubiłem dzieci i na pewno nie chcę mieć własnych. Moja dziewczyna to akceptuje, ale i tak nie mogę znaleźć kliniki, gdzie zabieg by wykonano, ponieważ wszyscy lekarze mówią, że jestem za młody. Czy mogę nalegać?
Z tych powodów odmawia się zrobienia wazektomii u młodych mężczyzn, choć w rzadkich przypadkach, po rozmowie, można uzyskać zgodę na operację. Dobrą praktyką jest odczekanie pomiędzy rozmową a operacją, aby mężczyzna, a lepiej para, mogła przemyśleć podjętą decyzję.
Stosunek płciowy inaczej nazywany spółkowaniem, czyli zespolenie płciowe, jest to zbliżenie mężczyzny i kobiety, w którym dochodzi do bezpośredniego zjednoczenia się narządów płciowych. Spółkowanie rozpoczyna się w momencie wprowadzenia członka do pochwy, a kończy się jego usunięciem, następującym zwykle po wytrysku...
Przy pieszczotach erotycznych decydującą rolę odgrywa zmysł dotyku oraz klimat uczuciowy, sprawiający, że dotyk staje się bodźcem erotycznym. Fantazja dotyku jest prawie nieskończona, podobnie jak jego odmiany. Pieszczoty dotykowe stanowią najczęstszy i zasadniczy rodzaj kontaktów erotycznych we wzajemnym poznawaniu...
Prezerwatywa stanowi mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy. Prezerwatywy, na swoim szczycie posiadają zwykle małą wypustkę (zbiorniczek na spermę, która wydostanie się z cewki moczowej w czasie wytrysku)...
Lady-Comp - Naturalna, zdrowa i bezpieczna (99,3%) metoda antykoncepcji. Dla pań odkładających poczęcie dziecka na inny czas. Służy ponad 10 lat. Baby-Comp - Nowoczesne urządzenie do planowania rodziny. Pomocne w problemach z poczęciem. Wbudowany test ciążowy. Posiada także...