Prezerwatywa czyli antykoncepcja dla mężczyzn

Prezerwatywa jest chyba jednym z najstarszych, udokumentowanych środków antykoncepcyjnych. Znana jest od czasów starożytnych, początkowo wykonywano ją z jelit zwierzęcych. Lateks (mleczko kauczukowe) jest obecnie podstawowym surowcem stosowanym w produkcji prezerwatyw.

Prezerwatywa stanowi mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy. Prezerwatywy, na swoim szczycie posiadają zwykle małą wypustkę (zbiorniczek na spermę, która wydostanie się z cewki moczowej w czasie wytrysku). W celu zwiększenia skuteczności można ją stosować łącznie z którymś z środków plemnikobójczych (np. pianka Delfen). Niektóre prezerwatywy pokryte są substancją poślizgową. Występują w różnych kolorach i zapachach, a nawet w różnych smakach.

Wady

  • Niewielkie zakłócanie przebiegu zbliżenia seksualnego, przez konieczność dokonywania pewnych manipulacji z zakładaniem i zdejmowaniem prezerwatywy w czasie stosunku;
  • Możliwość pęknięcia prezerwatywy związana jest najczęściej z niewłaściwym użyciem, lub przechowywaniem w niewłaściwych warunkach (działanie światła, zbytniej wilgotności i wysokiej temperatury uszkadza lateks, z którego wykonana jest prezerwatywa);
  • Możliwość ześlizgnięcia się prezerwatywy w czasie stosunku (jeżeli w odpowiednim momencie prącie nie zostanie usunięte z pochwy);
  • Możliwość osłabienia odczuwania bodźców czuciowych;
  • Możliwość, że któryś z partnerów seksualnych jest uczulony na lateks (dotyczy około 1-2% osób).

Zakładanie prezerwatywy:

Zalety

  • Łatwość użycia i zakupu (nie wymaga wizyty u lekarza, recepty ani nawet odwiedzenia apteki;
  • Niska cena (prezerwatywy czasami nawet rozdawane są bezpłatnie);
  • W dużej mierze chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi, jak AIDS, żółtaczka oraz innymi zakażeniami wirusowymi (HPV - wirus brodawczaka ludzkiego), bakteryjnymi (rzeżączka) i pierwotniakowymi (rzęsistek). Niektórzy uważają, że stosowanie prezerwatyw przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstawania raka szyjki u kobiet.

Skuteczność

Prezerwatywy, jeśli są użytkowane zgodnie z omówionymi zasadami, należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niepożądanym ciążom. Wśród partnerów posiadających doświadczenie w stosowaniu prezerwatyw, współczynnik zawodności (Pearl'a) może być bardzo niski i osiągać wartość "2". Natomiast u osób niedoświadczonych, które dopiero zapoznają się z tą metodą, współczynnik Pearl'a może dochodzić nawet do "10" - "15" (czyli 10-15 ciąż na 100 kobiet, stosujących wyłącznie tę metodę antykoncepcyjną przez 12 miesięcy).

Tematy z forum:
Odpowiedzi

Obawiam się, że moja 17-letnia córka sypia z chłopakiem, nie stosując żadnych środków ostrożności. Co powinnam zrobić?

Szczera rozmowa może wyjaśnić wszystko o ile zaakceptujesz decyzję jaką podjęła twoja córka. Może się okazać, że już używają środków antykoncepcyjnych, ale że córka za bardzo się wstydziła, aby ci to powiedzieć. Jeżeli nie, to łagodnie wspomnij o ryzyku ciąży i zasugeruj udanie się do lekarza lub do Poradni Planowania Rodziny. Córka będzie prawdopodobnie chciała przedyskutować z tobą „za" i „przeciw" różnych metod, szczególnie gdy zrozumie, że zależy ci na jej szczęściu.

Podajcie mi proszę przykłady stosunków, w których łechtaczka jest maksymalnie pobudzana. Partner mój zawsze się tak śpieszy, nie stosując gry wstępnej i nie rozumie, że ja chcę być pobudzana i pieszczona.

Podanie pozycji seksualnych, w których występuje największe drażnienie łechtaczki nie załatwi twojego problemu. To jest wasza wspólna partnerska sprawa, którą powinniście rozwiązać razem. A jeśli sobie nie poradzicie, należy udać się do seksuologa. Dla przypomnienia: do największego drażnienia łechtaczki dochodzi w pozycjach, w których partnerzy są ustawieni twarzami do siebie i kobieta ma złączone razem uda. A więc np. modyfikacja pozycji misjonarskiej ze złączonymi udami, podobnie pozycja boczna przednia, pozycja stojąca. Godna polecenia jest leż pozycja odwrócona – gdzie ty leżysz na partnerze mając zsunięte uda, gdy on ma uda rozchylone. Te pozycje najbardziej pobudzają łechtaczkę. Ale czy to rozwiąże twój problem?

Pokrewne artykuły