Dlaczego jedni ludzie wydają nam się bardziej sexy niż inni? Co pociągać nas może w kimś kogo nawet nie znamy? Czy nasze gesty, strój i zachowanie mówią więcej niż nam się wydaje?
Zanim dwoje ludzi wymieni choćby jedno słowo bywa, że są już po długiej konwersacji w kategorii języka ciał. Wysyła ono nieustannie świadomie i podświadomie sygnały do ludzi, którzy są dla nas atrakcyjni seksualnie. Rodzi się tu pytanie - co sprawia, że jedna osoba wydaje się być atrakcyjniejsza dla drugiej?
Pamiętam jak jakiś czas temu duży portal społecznościowy opublikował zdjęcia 12 kobiet i poprosił czytelników do uszeregowania ich w zależności od atrakcyjności seksualnej. Rezultaty okazały się sprzeczne z zasadą, że "piękno jest w oczach patrzącego" i że każdy ma swoje indywidualne wyobrażenie o tym co sprawia, ze inni są postrzegani jako atrakcyjni. Oddający głosy Internauci zgadzali się ze sobą w większości przypadków pod względem tego kto byt najbardziej atrakcyjny, najmniej pociągający, drugi w kolejności, itd. Sonda ta zaprzeczyła również innej często głoszonej opinii, że męskie i kobiece wyobrażenia o tym, co czyni kobietę atrakcyjną, różnią się zasadniczo.
Otóż nie różniły się one - wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni - oddali głosy na te same pod względem atrakcyjności twarze. Nawet wiek nie odegrał większej roli w sposobie, w jaki zdjęcia te były oceniane.
Dokładne ustalenie co sprawia, ze dana twarz wydaje się pociągająca jest zadaniem niełatwym, chociaż napisano już wiele o znaczeniu proporcji twarzy. Inne próby podejmujące się analizy atrakcyjności seksualnej twarzy skupiały się na wymiarze i kształcie poszczególnych cech. Podejście takie kończy się zwykle wynikiem "atrakcyjności" uzależnionym w głównej mierze od ilości punktów przyznanych poszczególnym cechom twarzy.
Jeszcze inną możliwością mogącą pomóc nam w wyjaśnieniu na czym polega atrakcyjność seksualna pewnych twarzy jest to, że przypominają nam niemowlęta lub małe dzieci. Fakt, że kształty te przyciągają naszą uwagę świadczy o tym, że reagujemy na wrodzony zew do kochania, chronienia i dbania o młode naszego gatunku. Gdyby taka była prawda, oczekiwalibyśmy, że im bardziej głowa przypomina wypukłą główkę dziecka, tym bardziej wydawać się powinna atrakcyjną.
Ideały piękna twarzy nie są jednakowe w skali świata. Przyglądając się całej gamie ludzkich społeczeństw nie sposób znaleźć ogólnych wzorców dotyczących poszczególnych elementów składających się na piękno twarzy, z jednym możliwym, choć mało zaskakującym, wyjątkiem. Otóż nikt, jak się wydaje, nie uważa aby brzydka cera mogła być uznana za coś atrakcyjnego - być może dlatego, że czystość cery odbiera się jako oznakę dobrego zdrowia.
Twarz jest tą częścią ciała, którą w trakcie spotkania z drugą osobą dostrzegamy w pierwszej kolejności, a w przypadku kobiety cechami najważniejszymi są oczy, usta i policzki. Cechą najbardziej uderzającą i najszybciej dostrzeganą są oczy. Kobiety często stosują makijaż, np. maskarę i cienie do oczu, aby je optycznie powiększyć i uczynić bardziej pociągającymi. Wargi są równie ważne. Znaczenie seksualne ust jest oczywiste - pocałunki - czasami utrzymuje się jednak fakt, że dla kobiet ich znaczenie jest mniejsze.
Wargi są również dla wielu kobiet podmiotem makijażu, a ich kształt zmieniany jest kredką tak, aby nadać im idealną szerokość i żywszą barwę. Policzki są ważne przez fakt, że to na nich wykwita rumieniec. "Oblewanie się rumieńcem" jest wynikiem krążenia krwi w powierzchniowych naczyniach krwionośnych i jest częścią ogólniejszej reakcji fizycznej, która może choć niekoniecznie, mieć podłoże seksualne. Kobiety rumienią się łatwiej niż mężczyźni i prawda to czy nie, bywa to odbierane jako zachęta seksualna, Nakładanie makijażu to również dodawanie koloru policzkom co, być może ma na celu utrzymanie trwałego rumieńca. W przeszłości, kiedy choroby były powszechniejsze, mógł to być sposób nadania sobie zdrowego wyglądu.
Dwie części ciała, które przez każdego są natychmiast utożsamiane z atrakcyjnością seksualną, to kobiece piersi i pośladki. Mówi się często, że mężczyzn podzielić można na różne kategorie. Cechy właściwe tym różnym typom mężczyzn w odniesieniu do osobowości, nawyków, zainteresowań i wyglądu, są zróżnicowane. Wydaje się, że jedni wolą kobiety o dużych piersiach i pośladkach, podczas gdy inni zdają się być przytłoczeni dobrze zbudowanymi kobietami i swobodniej się czują w towarzystwie szczuplejszych pań. Powody tego związane być mogą ze znaczeniem seksualnym piersi i pośladków u kobiety, które są czymś więcej niż tylko urządzeniem karmiącym. Pośladki u kobiety są znacznie mocniej zaznaczone niż u mężczyzny, co także stanowi cechę wyróżniającą. Badania poświęcone cechom fizycznym, które kobiety wyróżniają u mężczyzn ujawniają, że wolą one mężczyzn przeciętnej budowy, ale jeśli miałby odbiegać od typu, to powinien być poszerzony powyżej tafii, niż poniżej, albo w samej talii.
Podniecenie lub strach powodować mogą zwężenie źrenic.
Źrenice rozszerzają się kiedy podoba nam się to, co widzimy.
Inne badania w tym zakresie stwierdzają, że kobiety i mężczyźni najczęściej błędnie oceniają to, co podnieca ich u płci przeciwnej. Mężczyźni sądzą, że kobietom podobają się osobnicy o muskularnej, owłosionej klatce piersiowej, szerokich ramionach i dużym członku, ale kobiety w tym samym studium badawczym stwierdzały, że tak naprawdę, to podobają im się małe pośladki a postawa szczupła i smukła. Wiele z nich utrzymywało wręcz, że w sposób odpychający działały na nie te cechy, o których mężczyźni sądzili, że są najbardziej cenione.
Widok piersi kobiecych może być bardzo silnym sygnałem seksualnym. Wielu mężczyzn uważa, że kobieta częściowo tylko roznegliżowana jest widokiem o wiele bardziej erotycznym, aniżeli kiedy jest zupełnie naga.
Ludzie ubierają się nie tylko dla ochrony przed zimnem, ale także aby przesłonić genitalia i jak u większości społeczeństw, piersi kobiety. Rzecz oczywista, że strój służy jeszcze innym celom, niż tylko okrycie tych części ciała, których nie wolno odsłaniać. Strój podkreślać może pewne partie ciała poprzez krój lub ozdoby. Wyko-rzystuje się go również do kształtowania naszych ciał - biustonosz jest tego oczywistym przykładem.
Powszechnie przyjętych norm określających piękno twarzy nie ma, a wszelkie próby ilościowego określenia środkami takimi jak konkursy piękności dla pań i panów, nieodmiennie zawodzą. Psychologowie podjęli się zdefiniowania tych cech twarzy kobiety i mężczyzny, które uznawane są za najbardziej pociągające. Ich badania polegające na punktowej ocenie poszczególnych cech sugeruje, że kształtem najdoskonalszym, tak dla kobiet jak i mężczyzn, jest twarz owalna:
Oczy są najbardziej uderzającą cechą twarzy, która w dwojaki sposób wysyła sygnały seksualne. źrenica oka powiększa się, kiedy danej osobie cos się podoba lub kiedy interesuje ją to, na co w danej chwili patrzy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy przyglądamy się innej osobie. Jedna z niepisanych zasad zabrania gapienia się na innych przez dłuższy czas, chyba, że chodzi o gotowość do nawiązania jakiegoś kontaktu. Jeżeli tak nie jest, zerkamy ukradkiem, kiedy ci drudzy nie patrzą na nas lub przelotnie rzucamy spojrzenia.
Dlaczego wy i my tak bardzo się w tej sferze się różnimy? Rzeczywiście trochę się różnimy. My pragniemy uczuć, wsparcia emocjonalnego, czułości. Wy - od razu ręka pod spódnicę...
Otóż na pierwszym miejscu jest odpowiedzialność i opiekuńczość. Pracowitości oczekują przede wszystkim gorzej wykształceni - to oni, widać, naprawdę rozumieją ile w życiu znaczy ta cecha Do poszukiwania uczucia przyznają się młodzi i wykształceni, życiowej zaradności oczekują osoby w wieku średnim i z takim wykształceniem...
Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że powłóczyste spojrzenie, zniewalający uśmiech oraz zgrabne nogi to za mało, żeby służyć za ideał. Duże piersi, to też mit. Kształtny tyłek też nie ma kluczowego znaczenia. Liczą się przede wszystkim proporcje...
Niektóre pary uważają za idealne zasypianie w swoich objęciach po seksie, dla innych zaś doskonałe zakończenie stanowią delikatne i zmysłowe pieszczoty miłosne po orgazmie. Ponieważ pieszczoty wstępne nas pobudzają i stanowią obietnicę tego co nadejdzie za kilka chwil, siłą rzeczy muszą być bardziej cenione niż...