Grzybica pochwy pleśniawka

Grzybica to pospolita dolegliwość. Najbardziej podatne na nią są kobiety, szczególnie w czasie ciąży, ale mogą zarazić się także mężczyźni i dzieci. Niekiedy bardzo trudno ją wyleczyć, a zapobiega zakażeniu zachowanie środków ostrożności wynikających ze znajomości tego schorzenia.

Grzybica inaczej pleśniawka - jest to poprawne określenie, ale w Polsce rzadziej używane. Jakkolwiek grzybicze zapalenie pochwy nie jest bardzo groźne, to przez swoją uciążliwość może mieć ujemny wpływ na kondycję psychofizyczną kobiety, gdyż podrażnienie, otarcie i ból źle wpływają nie tylko na samopoczucie, ale także na pewność siebie.

Również potrzeba ograniczenia aktywności seksualnej do czasu, kiedy stan zdrowia poprawi się, może prowadzić do napięć w związku, a ich rozwiązanie będzie wymagało cierpliwości i zrozumienia. Fachowa pomoc medyczna i rozsądny styl życia umożliwiają szybkie wyleczenie większości przypadków grzybicy.

Leczenie medyczne

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na grzybicę powinnaś zwrócić się o poradę do poradni ginekologicznej lub do lekarza internisty. W tym przypadku nie jest potrzebne żadne skierowanie. W większości przypadków lekarz przepisze czopki antygrzybiczne i kremy lub żele dopochwowe, które kontrolują rozwój infekcji i ją zwalczają. Kremem powinno się posmarować srom i obszar pomiędzy pochwą a odbytem, żeby zabić grzybicę. Dodatkowo partner powinien nałożyć krem na żołądź, pod napletek i wszystkie swędzące miejsca.

Możesz otrzymać pojedynczy czopek, który wkłada się do pochwy na dłuższy czas, lub też lekarz przepisze ci serię czopków dopochwowych.

Grzybicę można także leczyć tabletkami doustnymi, szczególnie jeśli zaatakowała jelita. Dla utrzymania kwasowości pochwy powinno unikać się kąpieli z pianą, środków odkażających i mocno perfumowanych mydeł.

Co to jest grzybica

Grzybica (określana też jako pleśniawka) to grzyb występujący w naturalnym środowisku ciała. Najpospolitszym jest Candida albicans (bielnik białawy), a schorzenie określane jako candidiasis. Choroba może zaatakować tkankę ust, płuc, jelit, skóry, paznokcie, jak i pochwę.

Tak jak wiele innych bakterii i grzybów, Candida albicans może żyć w organizmie nie wyrządzając szkody i nie wywołując żadnych objawów. Problemy pojawiają się wtedy, gdy jakiś czynnik przyspiesza jego rozwój. W miarę rozmnażania się, grzyb zaburza równowagę kwasowo-zasadową dotkniętego organu i w końcu powoduje podrażnienie. Ponieważ doskonale rozwija się w cieple i wilgoci, usta i pochwa są dla niego odpowiednim podłożem.

Grzybica pochwy

Kobiety cierpiące na grzybicę pochwy zwykle odczuwają swędzenie w pochwie i na sromie (zewnętrzne narządy płciowe), towarzyszy temu obrzmienie. Jednakże bardzo często grzybica przebiega bezobjawowo. Kobiety miewają też gęstą, białą wydzielinę o serowatej konsystencji. Objawem zakażenia może też być częste oddawanie moczu, czasami bolesne. Mocz o odczynie kwaśnym, gdy zetknie się z podrażnionym sromem wywołuje uczucie pieczenia i to jest przyczyną bólu.

Przyczyny grzybicy pochwy

Często grzybica pojawia się po leczeniu antybiotykami, które zostały przepisane, żeby zwalczyć jakąś chorobę bądź infekcję. Poza zabijaniem szkodliwych bakterii, antybiotyki mogą także zniszczyć naturalną florę bakteryjną organizmu, przeciwdziałającą między innymi powstawaniu grzybicy.

Przez większą część miesiąca w pochwie jest odczyn lekko kwaśny, co zapobiega infekcjom. Przed menstruacją, owulacją i tuż po miesiączce równowaga się zmienia, gdyż wzrasta odczyn zasadowy pochwy. Grzybica rozwija się w warunkach alkalicznych - więc jeśli jesteś na nią podatna, właśnie wtedy ryzyko jest największe. Warunki sprzyjające infekcji grzybicy to stres, słabe zdrowie i niewystarczająca dieta.

Ciąża i pigułki antykoncepcyjne

Grzybica dobrze rozwija się także w słodkim środowisku, dlatego często występuje u kobiet ciężarnych, kiedy w pochwie wzrasta poziom glikogenu, albo zawartość cukru. Jeśli zostanie wyprodukowana zbyt duża ilość cukru, który nie będzie zamieniony w substancję kwaśną, pochwa traci swoją naturalną ochronę i staje się idealnym podłożem do rozwoju grzybicy.

Tematy z forum:

Chociaż nie potwierdzono związku między pigułką antykoncepcyjną a grzybicą, zauważono, że występuje częściej u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Pigułka składająca się z estrogenu i progestagenu wywołuje objawy przypominające stan ciąży (następuje blokada owulacji) i wytwarza podobnie idealne środowisko dla grzybicy.

Cukrzyca powoduje, że we krwi jest obecna za duża ilość cukru. Jeśli cierpisz na powtarzającą się grzybicę, powinnaś przeprowadzić badania, żeby stwierdzić, czy nie masz cukrzycy, gdyż grzybica może być jednym z pierwszych jej objawów. Dotyczy to szczególnie kobiet w okresie pokwitania.

Błędne koło

Kiedy oboje partnerzy mają grzybicę nieustannie zarażają się wzajemnie. Jeśli ty cierpisz na tę dolegliwość, prawdopodobnie zarazisz nią partnera podczas współżycia. Jeżeli jedynie ty poddasz się leczeniu, twój partner może zarazić ciebie ponownie, kiedy będziecie się kochać. Dlatego tak ważne jest by, leczenie dotyczyło obojga partnerów - nawet jeśli partner nie wykazuje objawów grzybicy, co bardzo często ma miejsce i jest przyczyną niepowodzeń przy leczeniu, a przez to nawrotów schorzenia u kobiety.

Grzyb powodujący pleśniawkę powiększony 400 razy - widać, jak organizmy dzielą się i rozmnażają przez pączkowanie.

Higiena osobista

Jednym z powodów wyjątkowej podatności kobiet na infekcje narządów płciowych, jest bliskość pochwy, odbytu i cewki moczowej. Jelita są dobrym podłożem dla rozwoju grzybicy i bakterii, które mogą zainfekować pochwę, o ile nie przestrzega się skrupulatnie higieny.

Odbyt zawsze wycieraj od przodu do tyłu. Codziennie myj narządy płciowe, pilnuj także, żeby twoje ręczniki nie były używane przez innych, zmieniaj codziennie bieliznę. Jeśli masz grzybicę powinnaś bieliznę osobistą często prać, żeby zniszczyć grzyba, zapobiec nawrotowi infekcji i zarażaniu innych.

Pochwa ma swoje własne płyny, które utrzymują ją w czystości i chronią przed zakażeniem. Nigdy nie stosuj dezodorantu do skrapiania okolic sromu, ponieważ powodują suchość, swędzenie i zwiększają infekcję. Powinnaś unikać kąpieli z pianą, środków odkażających i mocno perfumowanych mydeł.

Zdrowie i dieta

Skoro zła dieta może być przyczyną infekcji, ogranicz spożycie tłuszczów i cukru. Jedz dużo świeżych owoców i warzyw oraz proteiny (w rozsądnych ilościach).

Grzybica a ciepło

Aby złagodzić dolegliwości, osoby cierpiące na grzybicę instynktownie zwijają się w łóżku w kłębek, lecz niestety ciepło zachęca te bakterie do rozmnażania. Należy również opanować pokusę zanurzenia się w gorącej kąpieli dla złagodzenia bólu. Dużo lepszy byłby zimny prysznic.

Konieczne jest powstrzymywanie się od współżycia, dopóki infekcja całkowicie nie minie. Łatwo bowiem ponownie zarazić się grzybicą w czasie stosunku. Partner może mieć zarodniki, choć infekcja będzie przebiegać bezobjawowo. Ponieważ grzybica rozwija się też w ustach, należy unikać seksu oralnego. Kiedy już podejmiecie współżycie, przez pewien czas stosujcie prezerwatywę jako dodatkowy środek ostrożności, chroniący przed zakażeniem po raz drugi.

Pokrewne artykuły