Nieudany pierwszy raz

Rzadko jest absolutnie cudownie. Szczególnie młode dziewczyny, dla których orgazm nie jest przeżyciem automatycznym najczęściej pierwsze zbliżenie rozczarowuje. Dlaczego jest to doświadczenie, o którym pary często chciałyby raczej zapomnieć?

W każdym związku kiedyś dochodzi do pierwszego zbliżenia. Może to się zdarzyć w pierwszym dniu znajomości albo po wielu tygodniach czy miesiącach. Niezależnie od tego kiedy to się stanie, mało kto potrafi w pełni "zanurzyć" się w takie przeżycie nie dbając o cały świat.

Większość, nawet doświadczonych ludzi, odczuwa zdenerwowanie i zażenowanie, są przejęci tym i niepewni wzajemnych oczekiwań, martwią się o przebieg spotkania.

Pierwszy raz w życiu

Pierwszy seks albo oficjalnie inicjacja seksualna, wywiera szczególne wrażenie. To wyjątkowe doświadczenie uczy czegoś o miłości fizycznej, choć jest to tylko część przyszłych doświadczeń. Z pewnością wielokrotnie zastanawiałeś się, jak przebiega zbliżenie i bez względu na to, co wiedziałeś w teorii, trudno ci było to sobie wszystko wyobrazić. W końcu doświadczasz tego.

Rzadko jest absolutnie cudownie. Szczególnie dziewczyny, dla których orgazm nie jest przeżyciem automatycznym, mogą wywnioskować, że seks się przecenia i nigdy nie doznają rozkoszy takiej, jak inni ludzie. Ich doświadczenia nie pokrywają się też z opisami w książkach i internetowych forach.

Przeczytaj też:

Niektóre dziewczyny wykazują głęboką ignorancję w tej dziedzinie. Inni starannie planują swoje pierwsze doświadczenie seksualne. Prawdopodobnie umawiali się już z kimś od dłuższego czasu, pomyśleli o antykoncepcji i zaopatrzyli się w odpowiednie środki.

Problem inicjacji jest dziś ważniejszy niż był w przeszłości. W czasach, gdy niewielu ludzi poślubia "pierwszą miłość" i na zawsze pozostaje w małżeństwie - większość przeżywa niejeden "pierwszy raz" w każdym nowym związku.

Czasem kobiety obawiają się, że partner krytycznie oceni ich wygląd fizyczny i są skrępowane rozbieraniem się po raz pierwszy. Strach ten często nie ma podstaw, ale i tak wzbudza niepokój przed chwilą zbliżenia.

Mężczyźni też mają obawy przed aktem miłosnym. Mogą martwić się swoją budową fizyczną, małym członkiem czy zdolnością do zadowalania i zaspokajania partnerki.

Odpowiedni moment

Przed pierwszym zbliżeniem z nowym partnerem trzeba podjąć decyzję - czy to ma być namiętność pod wpływem chwili czy rezultat długich rozmyślań. Musisz zdecydować, kiedy będzie odpowiedni moment - czy powinna to być pierwsza randka, czy najpierw lepiej się poznacie?

Nie ma uniwersalnej zasady. Czasem wrażenie ze spotkania jest tak wielkie, że poddajesz się instynktowi, i do zbliżenia dochodzi bardzo szybko.

Seks pod wpływem impulsu nie jest złem, jeśli oboje odczuwacie taką potrzebę. Błędem jest prowokowanie drugiej osoby, podawanie alkoholu czy emocjonalny szantaż - mężczyzna może zapytać "Jesteś oziębła, czy co?", kobieta podpuszcza, mówiąc np. "Wolisz mężczyzn, no nie?" Jest to wręcz niedelikatne i niestosowne między bliskimi.

Częściej ludzie zwlekają z podjęciem współżycia. Zazwyczaj nie czują się z drugą osobą dość swobodnie czy bezpiecznie - wolą najpierw poznać się lepiej. Wówczas można wszystko omówić i spokojnie wybrać miejsce i czas.

Tematy z forum:

Antykoncepcja

Seks spontaniczny, niekontrolowana namiętność i gwałtowne reakcje to idea bardzo atrakcyjna - ale wiąże się z tym wiele problemów praktycznych.

Antykoncepcję zawsze należy brać pod uwagę, nie można wszystkiego pozostawiać przypadkowi. Odpowiedzialnością nadal w większej mierze obarcza się kobietę - bo w razie ciąży to ona będzie ponosić konsekwencje. Ale jeżeli nie zastosowała żadnego środka osłaniającego, musi o tym powiedzieć.

Choroby przenoszone drogą płciową

Kolejnym podstawowym problemem związanym ze współżyciem z kimś mało znanym są choroby przenoszone drogą płciową, szczególnie AIDS. Jeśli kogoś nie znasz, nie możesz mieć pojęcia o liczbie poprzednich partnerów seksualnych tej osoby, ani pewności, że nie jest nosicielem choroby wenerycznej. Każdy ma własny sposób na zadanie tego bardzo trudnego, osobistego pytania.

Czas na miłość

Istnieją inne problemy praktyczne związane ze spontanicznym seksem mogące wzbudzać zakłopotanie, jeśli jesteście z kimś prawie nieznanym.

Jeżeli spędziliście razem noc, nie będziecie mieli zmiany bielizny na rano. Czasem kobiety czują się niepewnie bez makijażu, mężczyźni mają kłopot z ogoleniem się itp. Dlatego warto rozważyć, czy powinniście razem spędzić całą noc, czy też rozstać się przed nadejściem dnia.

Bezpieczny seks

Być może krótkotrwałe związki seksualne są ekscytujące, ale niosą ryzyko nabycia chorób przenoszonych drogą płciową, włącznie z wirusem HIV, powodującym AIDS. Ryzyko to można zmniejszyć, stosując się do zasad "bezpieczniejszego seksu". Aby uniknąć zakażenia, przestrzegaj pewnych norm:


Unikaj przypadkowych kontaktów.

Z im większą liczbą osób współżyjesz, tym pewniejsze jest spotkanie kogoś z wirusem HIV i zarażenie. Zawarcie każdego nowego związku dobrze przemyśl.


Pomyśl, nim zdecydujesz się na seks.

Nie rób tego, jeśli ty lub twój partner macie jakieś zapalenie, otarcie bądź nieznaną wydzielinę z narządów płciowych. Unikaj seksu oralnego, jeżeli któreś z was ma rany albo otarcie w okolicy ust, w przeciwnym razie ryzykujesz.


Stosuj prezerwatywę.

Właściwie użyta, może być ochroną przed zakażeniem. Powiedz partnerowi, jeśli masz jakąś infekcję. Może się zdarzyć, że to on cię zaraził i robi to nadal nie wiedząc o tym.

Z reguły jednak ludzie idą razem do łóżka po raz pierwszy, gdy znają się już od pewnego czasu, a wzajemne zainteresowanie wzrasta. Oznacza to, że można spokojnie wybrać miejsce i czas, a wspólna miłość ma większe szanse na powodzenie.

Można też z góry omówić problemy, np. antykoncepcji, co łatwiej zrobić, gdy nie zajmujemy się właśnie zdzieraniem z kogoś ubrania. Można przecież podczas "ogólnych dyskusji" o życiu i miłości, poruszyć związane z tym kwestie i gdy przyjdzie czas na seks, wtedy wszystko już będzie wyjaśnione.

Nieporadność

Niezależnie od tego, czy seks będzie spontaniczny czy planowany, zawsze pojawi się jeden, niemal odwieczny, problem.

Rzadko można spotkać osobę, która wcale nie czuje się niezręcznie, gdy po raz pierwszy dochodzi do pieszczot i uniesień miłosnych. Niektórzy ludzie są tak bardzo zażenowani, że sam akt seksualny przemija prawie niezauważony.

Szczególnie kobiety często niepokoją się, czy ich ciała są pociągające, czy nie mają zbyt wielu wad, zmniejszających ich atrakcyjność. Mężczyźni też martwią się potencją i rozmiarem członka.

Czasami, z różnych przyczyn, "pierwszy raz" bywa całkowitą klęską. Musicie odpowiedzieć na pytanie, czy to oznacza, że wasz związek nie ma żadnych szans, czy też są to naturalne problemy związane z początkiem zażyłości.

Niepokój

Niepokój o przebieg miłosnego spotkania może wywołać u mężczyzny impotencję. Zdarza się to w różnych okolicznościach, szczególnie wtedy, gdy nie znacie się jeszcze dobrze.

Jeśli sytuacja jest dla niej krępująca i poważna, także kobieta może być spięta albo też zachowywać się nienaturalnie, na przykład przyjmując jedynie zabiegi partnera i pozwalając, by ją pieścił. Nie powinno to prowadzić do wniosku, że związek nie ma szans powodzenia, albo że nie pasujecie do siebie pod względem seksualnym. Musicie dać sobie więcej czasu.

Zdarza się też, że ludzie reagują na seks w sposób nieoczekiwany - płaczą bądź śmieją się - co może przeszkadzać. Czy będzie drażniło zawsze, okaże się po dłuższym czasie. Jednak nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze i tak pojawi się pytanie, czy kontynuować znajomość. Czasem po zbliżeniu zamiast mniej, macie więcej wątpliwości i każde tylko czeka na posunięcie drugiej strony.

Szczerość

Mówienie o tym, co się czuje nigdy nie jest błędem, jeśli twoje uczucia są dobre. Źle jest narażać na niebezpieczeństwo dobrze zapowiadający się związek, tylko dlatego, że nie chcesz stracić twarzy.

Zrobiliście razem pierwszy krok - możecie teraz zrobić następny. Kto wie, może to początek udanej, długotrwałej znajomości.

Pokrewne artykuły