Czy jesteś zaborczy?

Czy uczucie, jakie żywisz dla i partnera, jest tak przemożne silne, że na przekór zdrowemu rozsądkowi nie potrafisz zapanować nad emocjami i własnym zachowaniem? Czy kłujące żądło zazdrości odczuwasz jako ból fizyczny na równi z duchowym?

A może tego rodzaju miłość jest skierowana w twoją stronę. Gdy masz wrażenie, że się dusisz w ciasnej pułapce, w której nieustannie musisz udowadniać swoją miłość?

Zaborczość i zazdrość to dwa uczucia, które potrafią doprowadzić do ruiny ludzką egzystencję. Czasami są przyczyną zmiany miłości w nienawiść. Błędna jest opinia obiegowa - tego rodzaju emocje nie są charakterystyczne wyłącznie dla płci pięknej. Co więcej, jeśli chodzi o przypadki ekstremalne, niejeden mężczyzna odsiaduje w więzieniu wyrok za morderstwo popełnione z zazdrości.

Zazdrość u kobiet i u mężczyzn

Choć zarówno mężczyźni, jak i kobiety znają uczucie zazdrości, jednak przybiera ono różne formy w zależności od płci. Badania dowodzą, że u mężczyzn zazdrość często występuje na bazie poczucia niskiej wartości. Tymczasem panie bywają najbardziej podatne na atak tego uczucia w sytuacji, kiedy są bardzo uzależnione od swego partnera i w danej chwili nie widzą dla siebie żadnych perspektyw poza istniejącym związkiem.

Jeśli chodzi o panów, skupiają się oni na aspekcie seksualnym zazdrości, być może kierowani instynktowną obawą przed „marnotrawieniem środków" na wychowanie potomstwa z materiałem genetycznym innego mężczyzny. Związki platoniczne nie są uznawane za groźne przez większość panów.

Tematy z forum:

Z drugiej strony zazdrość kobieca w większym stopniu koncentruje się na kwestii uczucia i związkach konkurencyjnych. Można wybaczyć partnerowi okazjonalny „skok w bok” powodowany pożądaniem, ale jeśli nawiąże on romantyczny kontakt z inną kobietą, jego partnerka poczuje się zdradzona i oszukana.

Jak żyć

Różnice dotyczą również sposobu, w jaki każda płeć radzi sobie z uczuciem zazdrości. Mężczyźni częściej reagują gniewem, czasem zmieniającym się w przemoc, w rodzaju przepychanek w barze czy bicia żony. Gniew bywa też często reakcją kobiecą, ale panie mają tendencję do tłumienia go w sobie, czego wynikiem bywa depresja. Na każdą pojedynczą kobietę niszczącą rywalkę lub niewiernego kochanka przypada niezliczona ilość innych pań, które w takiej sytuacji niszczą samą siebie.

Zazdrość

Istnieje jeszcze inna część składowa zazdrości, która nie ma nic wspólnego ze zdradą, a mianowicie zawiść. Niemal każdy z nas zaznał ukłucia zazdrości widząc, że osoba którą uważamy za atrakcyjną, umawia się z kimś innym, nawet jeśli sami nie mamy najmniejszego zamiaru starać się o jej względy.

Intruzi

Każdy rozsądny człowiek zdaje sobie sprawę, że musimy prowadzić życie towarzyskie i że nie możemy zatrzymać ukochanej osoby wyłącznie dla siebie. Ale rozsądek wie jedno, a serce drugie. Ból pojawia się wtedy, kiedy doznajemy wrażenia, że naszą pozycję zaczyna zajmować inna osoba której obecność zagraża związkowi.

W takiej sytuacji rozmiar cierpienia będzie zależny od roli, jaką partner odgrywa w naszym życiu. Jeśli związek z nim nie zajmuje centralnego miejsca, rana nie będzie zbyt wielka. Jednak jeśli jesteśmy związani z partnerem w wielu aspektach życia, w grę wchodzi szczęście dzieci, jeśli łączy nas wspólny dom, przyjaciele, pies, pieniądze, kredyty i upodobania, pojawiające się uczucia strachu i utraty własnej tożsamości mogą być bardzo głębokie.

Zobacz też:

Brak pewności siebie

Istnieje wiele powodów pojawienia się zazdrości w stosunku do partnera. Niektóre z nich są niezbyt ciekawe, zwłaszcza jeśli wpisane są w charakter danej osoby.

Bywają ludzie, których zazdrość nie opuszcza niemal przez cały czas, niezależnie od tego, kim jest i jak zachowuje się partner. Takie osoby mają tendencję do oddawania się temu uczuciu dlatego, ponieważ są zaborczy - sądzą, że posiedli ukochaną osobę na własność. Kontakty z kimkolwiek innym postrzegają w tym kontekście jak „pogwałcenie" swoich praw własności, na co jedyną słuszną w ich oczach, reakcją jest gniew w stosunku do obu winowajców.

Zaręczyny i zawarcie związku małżeńskiego to pewnego rodzaju publiczne deklaracje nabycia prawa własności do partnera, częściowo mające na celu odstraszenie potencjalnych rywali. Pomimo to człowiek podkreślający ten aspekt związku jest najczęściej osobą której brakuje pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Pokrewne artykuły