Wzgórek łonowy (veneris)

Wzgórek łonowy leży w przedniej części spojenia łonowego, jest wyniosły dzięki grubej warstwie tłuszczowej podskórnej. Skóra wzgórka w okresie dojrzałości jest pokryta włosami łonowymi.

Naskórek jest wielowarstwowy płaski rogowaciejący. Pod naskórkiem leżą liczne gruczoły łojowe i apokrynowe.

Na szczycie narządów czyli na wzgórku łonowym, wyrasta owłosienie łonowe z podściółki tkanki tłuszczowej, zwanej wzgórkiem Wenery lub łonem. Podściółka ta chroni znajdującą się pod nią kość łonową przed uszkodzeniem, szczególnie w czasie stosunku.

W dolnej części wzgórka rozpoczynają się wargi sromowe większe.

Kobieta może łatwo zdobyć wiedzę o swoich narządach przeprowadzając samobadanie. Być może wydaje się to trudne, ale niepotrzebne są żadne szczególne umiejętności - tylko małe lusterko i dobre oświetlenie. Postaraj się o spokój i wygodę i nie martw się, jeśli budowa twoich narządów nie jest dokładnie taka sama, jak na oglądanych zdjęciach czy rysunkach.

Wzgórek łonowy kobiety - zewnętrzne narządy płciowe.

Tematy z forum:

Owłosienie łonowe zatrzymuje zapach przedłużając atrakcyjne doznania. Występuje ono także na zewnętrznych powierzchniach dwóch grubych fałdów skóry na wargach większych. Łączą się one ze sobą przy wzgórku łonowym i otaczając srom, stają się cieńsze w dolnym odcinku, gdzie zlewają się w perineum, tj. fragmentem skóry pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem.

Owłosienie na wgórku łonowym

Włosy łonowe u kobiety występujące na wzgórku łonowym odgrywają szczególną rolę przy pobudzeniu seksualnym, kiedy to gruczoły skóry obszaru łonowego wydzielają woń, podniecającą partnera.

Pokrewne artykuły