Cykl miesiączkowy a seksualność

Okresowe zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, uwarunkowane cyklicznymi wahaniami hormonów płciowych, nazywamy cyklem miesiączkowym. Nazwa związana jest z jego początkiem, czyli krwawieniem miesiączkowym (menstruacją), zwanym powszechnie okresem.

Pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu. Kolejno liczymy następne dni. Choć to takie proste, jakże rzadko w gabinecie potraficie określić dzień cyklu! Nie pamiętacie też często kiedy zaczęła się ostatnia miesiączka! Hormony płciowe oddziaływują nie tylko na błonę śluzową jamy macicy, ale również na cały narząd rodny. Stąd wiele zmian, które same możecie zaobserwować. Np. różnicę w konsystencji śluzu szyjkowego, wilgotności w pochwie i inne.

Przebieg cyklu miesiączkowego

Od momentu pierwszej menstruacji w organizmie kobiety zachodzą powtarzające się zmiany nazywane cyklem miesiączkowym (lub menstruacyjnym). Jeden cykl trwa średnio 28 dni...

dalej

Oprócz działań miejscowych dochodzi do szeregu cyklicznych zmian ogólnoustrojowych związanych z grą hormonalną. Wpływają one na sferę psychiki i zachowania seksualne. Samopoczucie kobiety i jej potrzeby seksualne zależą od fazy cyklu. Zmienność nastrojów i brak satysfakcji seksualnej może prowadzić do szeregu następstw. Znana od wieków skłonność kobiet do związanych z cyklem miesiączkowym zmian nastrojów, uzyskała potwierdzenie we współczesnej wiedzy medycznej. Za nastroje i potrzeby seksualne odpowiedzialne są w dużej mierze hormony płciowe.

W pierwszej fazie cyklu wydzielane są przez jajnik hormony „kobiety kochanki” czyli estrogeny. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do ewentualnego zapłodnienia. Powodują pogodny nastrój, aktywizują, wzmagają potrzeby seksualne. Owulacja czyli jajeczkowanie ma miejsce w okolicy połowy cyklu. W tym czasie kobieta jest najbardziej zrównoważona psychicznie, ma najlepsze samopoczucie, odczuwa największą chęć współżycia. Staje się bardziej czuła na bodźce seksualne, sprawia jej przyjemność przebywanie w towarzystwie atrakcyjnych mężczyzn, częściej miewa fantazje seksualne i sny o tematyce erotycznej. Łatwiej osiąga orgazm. Pragnie być piękną, podobać się mężczyznom.

Zobacz pokrewne artykuły:

Dotyczy to szczególnie kobiet prowadzących satysfakcjonujące życie płciowe. Jeśli natomiast brak jest zaspokojenia rosnących w tym czasie potrzeb seksualnych, to w miarę wzrostu we krwi poziomu estrogenów, może dochodzić do zachowań negatywnych (wrogości wobec mężczyzn i seksu, złośliwości itp.). Po owulacji większość kobiet odczuwa ogólne uspokojenie. Panuje potrzeba komfortu i wygód. W drugiej fazie cyklu dominuje hormon „kobiety matki” czyli progesteron. Nastroje ulegają zmianie osiągając szczyt w okresie poprzedzającym miesiączkę. Zmniejsza się wrażliwość na bodźce seksualne, spada częstotliwość stosunków. Zbliżająca się miesiączka sprawia, że w zachowaniu pojawiają się oznaki niepokoju i ogólnego rozdrażnienia.

To najbardziej krytyczna faza w cyklu miesiączkowym. Wzrasta płaczliwość, zmienność nastrojów, maleje wytrzymałość na niepowodzenia. U wielu kobiet występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego. Manifestuje się najczęściej jako drażliwość, bóle głowy, przybór wagi związany z zatrzymaniem płynów, obrzęki twarzy, rąk i nóg, bolesność piersi, zmiany apetytu i inne. Pojawienie się miesiączki przynosi uspokojenie. Menstruacja to „płacz macicy z powodu niezrealizowanej ciąży".

Jak widać, cykl miesiączkowy charakteryzują także zmiany potrzeb seksualnych. Jednak libido podlega również wielu innym wpływom. Np. obawa przed ciążą może znieść wzmożone potrzeby seksualne w okresie okołoowoulacyjnym, zwiększając je w innych fazach cyklu.

Pokrewne artykuły

  • Rozpoznanie ciąży

    Wczesne rozpoznanie ciąży jest ważne zarówno dla matki jak i dla przyszłego dziecka. Odpowiednio wczesne uświadomienie sobie przez kobietę tego, iż nosi w sobie rozwijający się, żywy organizm pozwala jej na unikanie szkodliwych czynników...

  • Podróż plemnika

    Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę...