Seks przez całe życie

Od okresu dojrzewania przez całe życie kochamy się niezliczoną ilość razy. Choć liczba stosunków zmniejsza się z biegiem lat, ich jakość może być coraz lepsza u ludzi w średnim wieku i starszych. Potrzeba tylko trochę wyobraźni, otwartości umysłu oraz kochającego i troskliwego partnera.

Nasze możliwości przeżywania rozkoszy seksualnych pojawiają się w dniu urodzin i nie znikają - albo nie muszą zniknąć - do samej śmierci, jednak w trakcie naszego życia, na jakość i ilość reakcji i doświadczeń w sferze życia płciowego mają wpływ zmiany związane z procesem starzenia się.

Różnice indywidualne

Sposób w jaki dostosowujemy się do tych zmian zależy w pewnym stopniu od nieuchronnych procesów biologicznych zachodzących w naszych ciałach. Trzeba podkreślić, że indywidualne reakcje na te procesy są bardzo zróżnicowane.

Niektóre osoby w wieku czterdziestu i pięćdziesięciu lat nadal uprawiają seks prawie codzienne, czasem poszukując nowych partnerów z ochotą przypominającą ich lata dwudzieste. Inni starzejąc się, mogą wpaść w stan prawdziwego celibatu, współżyjąc ze sobą raz lub dwa razy w roku lub w ogóle.

Wiek inaczej wpływa na życie płciowe kobiet, a inaczej na życie płciowe mężczyzn. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, skoro inne zdolności - zdobywanie wiedzy, pamięć, siła fizyczna - osiągają szczyt i pogarszają się mniej więcej w tym samym czasie u przedstawicieli obu płci. Jednak nie ulega wątpliwości, że seksualność męska i żeńska są całkiem odmienne.

Reakcje męskie i żeńskie

Szczyt możliwości seksualnych mężczyzn przypada na około osiemnasty rok życia, a następnie ulega on zmniejszeniu. Kobiety osiągają ten punkt w trzecim, a nawet w czwartym dziesięcioleciu swojego życia, po czym spadek możliwości ma tempo niższe niż w przypadku panów. Wobec tego główny problem z jakim musi sobie poradzić para partnerów jest fakt, że starzejąc się mężczyzna osiąga seksualne maksimum 15 lub 20 lat wcześniej od kobiety. Pomimo to orgazm i pragnienie przeżywania go występuje u obu płci nawet w osiemdziesiątym i dziewięćdziesiątym roku życia.

Nastolatki:

Czas na uczenie się i poznawanie, a także czas skomplikowanych uczuć - kiedy dorastający chłopcy i dziewczyny uświadamiają sobie swoją budzącą się seksualność i zaczynają rozglądać się za partnerami.

Dwudziestolatki:

Przywyknąwszy trochę do swojej seksualności przedstawiciele obu płci zaczynają eksperymentować i badać siebie nawzajem - zazwyczaj w ramach stałego związku.

Trzydziestolatki:

Chociaż u mężczyzny następuje spadek możliwości, jeśli chodzi o częstotliwość osiągania orgazmów, może on zrekompensować to zjawisko lepszym panowaniem nad sobą. Kobieta znajduje się u szczytu swoich możliwości.

Czterdziestolatki:

U większości mężczyzn prymitywne pożądanie z czasów młodości zostało zastąpione wrażliwością i czułością. Kobieta w dalszym ciągu znajduje się u szczytu swoich możliwości seksualnych.

Pięćdziesięciolatki:

Teraz jakość seksu ma odrobinę mniejsze znaczenie; zastąpiło je delikatniejsze, subtelne podejście. Uwolniwszy się od problemów związanych z planowaniem rodziny, para może rozkoszować się miłością bez ograniczeń.

Sześćdziesięciolatki i starsze:

Doświadczenie nabyte z wiekiem oraz zadowolenie z życia spędzonego razem sprawiają, że seks pozostaje niepowtarzalnym, wspólnym przeżyciem dwojga kochanków.

Wczesna seksualność chłopców

Dzieci płci męskiej mają erekcje i dotykają swoje narządy płciowe od urodzenia, zdarza im się to przez całe dzieciństwo. Później, w okresie dojrzewania chłopiec przechodzi nagłe i dramatyczne zmiany swojej seksualności.

Po pierwszej ejakulacji zaczyna on doświadczać silnego pragnienia przeżycia orgazmu. W jego życiu zaczyna być obecny element pożądania seksualnego - może nawet odgrywać rolę dominującą. Nigdy już nie będzie w stanie osiągać orgazmów tak szybko i tak często jak podczas tych młodych lat.

Tematy z forum:

Fantazje i sny stają się coraz śmielsze i erotyczne w swojej wymowie, a dorastający mężczyzna zaczyna szukać partnerów seksualnych. Jeśli nie znajdzie nikogo odpowiedniego, zacznie się regularnie masturbować do osiągnięcia orgazmu. Jeśli nie będzie robił tego, bądź w inny sposób dawał ujście napięciu, niemal na pewno będzie miał nocne wytryski - tak zwane zmazy nocne.

Jest to paradoksalne, że przeżywanie najintensywniejszych pragnień seksualnych przypada w życiu młodego człowieka na okres, kiedy chyba najtrudniej jest mu znaleźć partnerki. Jednak chociaż jego techniki będą raczej prymitywne, prawdopodobnie nie miniemy się z prawdą stwierdzając, że nigdy więcej w życiu seks nie będzie dla niego tak podniecający i stymulujący.

Wczesna seksualność dziewcząt

W przeciwieństwie do dorastającego chłopca, pod koniec okresu dojrzewania dziewczyna nie znajduje się u szczytu możliwości seksualnych. W tym czasie u dziewcząt zachodzi gwałtowny wzrost popędu płciowego, ale najprawdopodobniej bardziej interesuje je wzbudzanie zainteresowania u chłopców niż współżycie z nimi.

Chociaż dziewczyna może odbywać stosunki z partnerem, w przeciwieństwie do niego raczej nie będzie miała orgazmu. Częściowo spowodowane jest to tym, że chłopcu w tym samym wieku trudno będzie opanować swój orgazm i zbyt mało czasu poświęci na pieszczoty wstępne, a także ponieważ dziewczynę jeszcze kilka lat dzieli od szczytu możliwości.

Pokrewne artykuły