Nagość na plaży, naturyzm

Obnażanie się nad brzegiem morza staje się coraz bardziej popularne, istnieją nawet całe ośrodki dla naturystów. Ale nagość w miejscu publicznym jest wciąż nowością dla wielu mieszkańców Europy - jak więc reagują na nią ludzie?

Nic nie powinno być bardziej naturalnego, niż zdjęcie ubrania w słońcu oraz pływanie i opalanie się nago. A jednaj nawet dzisiaj jest to kontrowersyjne, w pewnych częściach świata nielegalne i wielu stosunkowo swobodnych ludzi jest zażenowanych ideą publicznego zdjęcia ubioru.

Teraz wydaje nam się dziwne, że w latach trzydziestych, kiedy naturyści propagowali "opalanie na powietrzu" opinia publiczna była tak wzburzona, ze czasem dochodziło do ataków. W sprawach tych jednak nie zaszedł duży postęp.

Pomimo faktu, że przyzwyczajono nas do widoku nagości wszędzie - w telewizji, internecie, filmach, książkach, plakatach i magazynach – powstanie plaż nudystów w Polsce sprowadza w te miejsca nie tylko naturystów, ale też ciekawskich gapiów. Na szczęście z biegiem czasu nasza tolerancja do nagości nie mającej nic wspólnego z seksualnością jest uznawana za normalną, a nagość na plaży staje się bardziej dopuszczalna.

Pęd do słońca

Opalanie się topless przez kobiety jest już tak powszechne, że spowszedniało. W ostatnich 20-30 latach stosunek krajów Europy zachodniej i południowej do nagiej piersi kobiecej radykalnie się zmienił. W świecie mody naturalny kształt piersi zatriumfował nad dziwnym kształtem torpedy w gorsecie wymyślonym przez Hollywood. Większość popularnych ośrodków wypoczynkowych w Europie co najmniej toleruje opalanie topless, niektóre zezwalają na całkowitą nagość. Wielu ludzi wybiera miejsce spędzenia wakacji - właśnie ze względu na swobodę noszenia tak dużo - albo tak mało - jak sobie życzą. W pierwszej trójce śmiało można zakwalifikować takie kraje jak Chorwacja, Hiszpania i Francja.

Nagie ciało jest strojem uniwersalnym - narzędziem, którym większość z nas posługuje się po mistrzowsku, choć nie zawsze świadomie.

Są ludzie (także całe rodziny) które spędzają wakacje zawsze tam, gdzie można być pewnym, że wolno chodzić plażą, kąpać się i opalać nago. Natomiast krytycy nudyzmu zwykle wierzą, że masowa nagość publiczna jest prowokacją seksualną. Ale każdy, kto spędził trochę czasu na plaży nudystów czy choćby topless wie, że to nie jest prawda.

Seksualny czy zmysłowy

Mój kolega był raczej zdenerwowany, gdy po raz pierwszy poszedł na plażę nudystów. Myślał, że cały czas będzie musiał leżeć na brzuchu - a widok pięknych, opalonych na brązowo dziewczyn będzie go stale pobudzał. Ale okazało się, że nie potrzebnie się martwił. Nagość jeden - na - jeden w intymnych okolicznościach wiąże się z seksem, ale wiele kobiet rozebranych, często opalających się wraz ze swoimi partnerami, mężami i dziećmi – staje się erotycznie obojętna.

Męska decyzja

Niektórzy ludzie bywają zdenerwowani pomysłem rozbierania się, ale bardzo tego chcą. Wyjście nago na plażę jest łatwiejsze teraz niż kiedykolwiek było w przeszłości. Nowoczesny kostium kąpielowy często odsłania i podkreśla więcej niż zakrywa, jednak szybkie przejście od niepełnej przyzwoitości do pełnej nagości, nadal może być psychologicznym problemem.

Największym bodźcem do podjęcia przysłowiowo „męskiej decyzji” jest plaża pełna nagich ciał. Pozostanie w kostiumie zrobiłoby w takim miejscu z ciebie dziwaka. Widok ciał tych, którzy zdecydowali się zrzucić ubranie wskazuje, że nie ma się czego wstydzić. Widzisz ludzi wszystkich kształtów i rozmiarów, z wszystkimi niedoskonałościami, jednak zupełnie nieskrępowanych. Ich obycie z własną nagością łagodzi zniechęcenie pierwszego razu.

Dzieci mają mniej do ukrycia fizycznie i psychologicznie niż dorośli, więc brodzenie nago w morzu jest dla nich nieskomplikowaną przyjemnością

Gdy już raz podejmiesz decyzję opalania się bez stroju, musisz upewnić się, czy odpowiednio chronisz swoją skórę przed palącym działaniem ultrafioletowych promieni słonecznych.

Tematy z forum:

Bezpieczne opalanie

W pierwszym dniu opalaj się tylko 20 min., a potem codziennie dodawaj 10 min. aż skóra przyzwyczai się do słońca. Zawsze zaczynaj z kremem lub olejkiem zawierającym najwyższy czynnik ochronny (podany w cyfrach od 5 do 50+). Jeżeli możesz leżeć w słońcu bez oparzenia przez 10 min., to krem z czynnikiem ochronnym 50 wydłuża czas do 80 min. Kontynuuj stosowanie tego kremu na twarz, piersi, pośladki i genitalia, nawet jeśli przerzucisz się na niższy czynnik ochronny dla reszty ciała.

Pamiętaj, że może być trudno zrobić pierwszy krok, ale stracić możesz tylko swoje zahamowania, a za to zyskasz pełniejszą swobodę i nowe doświadczenia.

Gdzie jechać?

Duńczycy robią to, kiedy chcą, Izraelici o tym nawet nie myślą. W Bułgarii mężczyźni i kobiety robią to swobodnie, nielegalne jest na Cyprze, a Chorwaci do tego zachęcają.

Wyjście nago na plażę jest teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek. Jednakże całkiem "naga" plaża jest wciąż wyjątkiem. Z wszystkich krajów Europy tylko Dania i Hiszpania zezwala oficjalnie na swobodny i nieograniczony nudyzm wzdłuż wybrzeża, jeśli nie ma obiekcji ludzi lokalnych. Z innych krajów europejskich, Francja posiada pewną ilość ośrodków dla naturystów, a także sporo "wolnych" plaż, otwartych dla wszystkich bez ograniczeń. Chorwacja propaguje naturyzm, posiadając obecnie wiele kempingów i innych ośrodków, gdzie na plaży i przy basenach można przebywać wyłącznie nago. Zadowalające jest to, że obiekty te cieszą się wielką popularnością i frekwencją w sezonach letnich. Większość krajów naszego kontynentu dopuszcza kąpiele topless, ale najrozsądniej sprawdzić to wcześniej w biurze turystycznym. W Tunezji, Egipcie i Maroku kąpiel nago jest nielegalna, a kąpieli i opalania topless także nie powinno się ryzykować we wszystkich krajach z przewagą wyznania islamskiego.

Pomyśl zanim się rozbierzesz

Możesz bardzo chcieć, ale nie zrzucaj po prostu ubrania, kiedy tylko wyjdzie słońce. Kilka spraw musisz wziąć pod uwagę.

 • Czy to nielegalne?

  Nie wszystkie ośrodki zezwalają na kąpiele nago - czy nawet topless. Sprawdź to, zanim się rozbierzesz albo znajdziesz się w kłopocie.

 • Czy to bezpieczne?

  Legalne czy nie, niektórzy rozbierają się na ustronnych plażach, gdzie nie ma innych plażowiczów. Ale jeśli jest bardzo odludnie, uważaj na ciekawskich, lub kogoś gorszego.

 • Czy to właściwe miejsce?

  Może być świetnie na plaży, ale w wielu barach wolą jakieś okrycie. Podobnie przy przechadzce po mieście - zwyczaje lokalne często nakazują noszenie podkoszulka, a nie tylko góry od stroju bikini.

 • Czy to właściwa pora?

  Zanim się zaaklimatyzujesz, błędem byłoby opalać się nago w gorętszej porze dnia. Opalaj się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, póki opalenizna nie będzie utrwalona.

Pokrewne artykuły