Co robić, gdy dziewczyna zapomni pigułki?

Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne hamują owulację (dzięki działaniu hormonu) i zagęszczają śluz szyjkowy, tak że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników.

Zasady dotyczące opóznień w przyjmowaniu tabletek są następujące:

do 12 godzin i więcej niż 12 godzin.

Co to oznacza? Jeżeli kobieta przyjęła tabletkę o godz. 8.00 w poniedziałek, to następną powinna ona wziąć o 8.00 we wtorek. Ale jeżeli zapomniała o tym, to pigułkę trzeba zażyć jak najszybciej, a najpóźniej do 20.00 we wtorek, czyli do 12 godz. od ustalonego czasu przyjmowania.

Kolejną zaś o normalnej porze. Jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, należy postąpić tak samo, ale jednocześnie stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez tydzień. Przerwa między przyjęciem kolejnych tabletek nie może być dłuższa niż 36 godz., aby pigułki były skuteczne.

Odpowiedzi

Czy może dojść do zapłodnienia kilku jaj naraz?

Tak. Bliźniaki, które nie są jednojajowymi, rodzą się wtedy, kiedy przy owulacji zostają wyzwolone dwa różne jaja i zapłodnią je dwa różne plemniki. Ciąże mnogie (troje lub więcej dzieci) występują z tych samych przyczyn, lecz chociaż leki przeciwko niepłodności zwiększyły ich liczbę, nadal są one rzadkością.

Trzeba dodać, że bliźniaki niepodobne do siebie także rozwijają się z jednej komórki jajowej. Jeśli zapłodnione jajo podzieli się na dwie odrębne połowy, zamiast po prostu podwoić ilość komórek, wtedy powstaną dwa osobne embriony. Z tego względu bliźnięta jednojajowe są zawsze tej samej płci.

Ostatnio mój mąż twierdzi, że całkowicie stracił zainteresowanie seksem. Wiem, że pod względem fizycznym jest zupełnie zdrowy, równocześnie mąż uważa, że nadal mnie kocha. Co mogę zrobić, żeby nasze pożycie powróciło do normy?

Przerwa w odbywaniu stosunków wcale nie musi oznaczać, że robisz coś nie tak. W życiu jest tyle do zrobienia, a niektóre zajęcia mogą dawać tyle samo stymulacji i satysfakcji, co współżycie płciowe. Poza tym pary często nie zdają sobie sprawy z faktu, że taka pozornie negatywna sytuacja może ulec przekształceniu w pozytywne doświadczenie, jeśli kochankowie nauczą zaspokajać siebie nawzajem w inny sposób. Po pewnym czasie normalne stosunki również stają się pożądane.

Tematy z forum:

Pokrewne artykuły