Niepowodzenia seksualne

Nawet kochającym się parom zdarzają się niepowodzenia seksualne. Mogą one wystąpić na każdym etapie rozwoju związku, ale jeśli we właściwy sposób podejdzie się do problemu, na pewno szybko uda im się go rozwiązać.

Niezależnie od tego, jak dużo czasu i wysiłku poświęcasz rozwojowi swojego związku, na pewno nie unikniesz kłopotów z seksem, które w pewnym momencie się pojawią. Nadmiar alkoholu, zmęczenie, stres, kłopoty - wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do powstania tych problemów. Jednak problemy tego typu zazwyczaj pojawiają się, a potem odchodzą w niepamięć - środki zapobiegawcze są konieczne i nawet jeśli niepożądanym problemom nie da się natychmiast zaradzić, nie powinny urosnąć do poważnego zmartwienia.

O wiele większe problemy powstają wtedy, kiedy wyolbrzymiamy drobne niepowodzenia w sferze seksualnej a nadajemy im większe znaczenie niż w rzeczywistości. Przyczyny pojawienia się trudności w harmonijnym dotąd współżyciu bywają różne, ale partnerzy mają przed sobą tylko dwie drogi, żeby dotrzeć do ich istoty i znaleźć środki zaradcze. Mogą albo zająć się swoim problemem samodzielnie, albo udać się o poradę do seksuologa.

Im wcześniej, tym lepiej

Najlepiej jak najszybciej zająć się problemem bądź sytuacją, która jest powodem obniżonej sprawności seksualnej. Na przykład mechanizm męskiego pobudzenia jest tak delikatny, że nawet sama obawa przed niepowodzeniem może takie kłopoty wywołać, nawet jeśli nigdy wcześniej nic podobnego się nie wydarzyło.

Cały sekret polega na ponawianiu prób współżycia po nieudanym zbliżeniu, żeby utrwalać w sobie pewność, że wszystko może i powróci do normy, jeśli pozostaniemy ze złym wspomnieniem i tylko będziemy je w sobie kultywować, niemal na pewno sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy. Niestety, bardzo łatwo zabrnąć w ślepy zaułek.

Tematy z forum:

Pomóc samemu sobie

Jest wiele przyczyn, które sprawiają, że życie intymne wielu osób stopniowo ulega rozkładowi. Między innymi zaliczamy do nich doświadczenia wyniesione z dzieciństwa i ich wpływ na nasze reakcje, poprzednie związki z osobami płci przeciwnej, zahamowania seksualne, problemy wewnętrzne, dające o sobie znać również w innych dziedzinach życia, brak wiedzy o seksie lub też nieumiejętność porozumienia się w tych sprawach.

Są pary które przekonały się, że większość, jeśli nie wszystkie trudności tego typu można przezwyciężyć w następujący sposób:

  • zwiększając stopień wykorzystania akcesoriów erotycznych
  • wyjeżdżając razem na wakacje
  • opanowując umiejętność wykonania zmysłowego masażu
  • spędzając ze sobą więcej czasu
  • stawiając seks na jedno z pierwszych miejsc w swoim życiu
  • ucząc się porozumiewania ze sobą nawzajem

Oczywiście jest jeszcze wiele sposobów postępowania, które mogą okazać się pomocne, ale skuteczność podanych wyżej została dowiedziona przez psychologów i seksuologów. Natomiast, jeśli partnerzy nie zaczną działać, ich pożycie płciowe ulegnie rozkładowi do tego stopnia, że tylko specjalista będzie w stanie odwrócić ten proces. Stawienie czoła powstałemu problemowi tylko we dwoje to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie, tylko nie zawsze możliwe do wykonania. Najlepsze w tym wypadku jest uniknięcie konieczności wprowadzania obcych w wasze najintymniejsze sprawy, wiadomo, że nikomu nie przychodzi to z łatwością.

Zdrowy rozsądek i kompromis odgrywają podstawową rolę w tego typu terapii na własną rękę, a obdarzone tymi cechami pary z powodzeniem trwają w swoich związkach małżeńskich bez konieczności zwracania się o pomoc do kogoś z zewnątrz.

Pomoc specjalisty

W niektórych okolicznościach nie można się obejść bez pomocy seksuologa - na przykład kiedy nie wystarcza dobrej woli, aby przywrócić normalny bieg sprawom, albo kiedy partnerzy nie mogą dojść do porozumienia co do tego, jakiego rodzaju zmiany powinni wprowadzić w swoim życiu. Zdarza się też czasem, że sytuacja jest tak skomplikowana, iż na pozór nie widać żadnego wyjścia.

Faceci w większości też nie są robotami do seksu. Nie zawsze są gotowi do współżycia, a wielu cierpi w społeczeństwie nastawionym na efektowne działanie. Być może łatwiej go pobudzić niż kobietę, seks jednak wymaga zaangażowania od obu stron, by mogło nastąpić zaspokojenie. Kobieta która wie, jak zadowolić mężczyznę, umie też zadowolić siebie samą, dla wielu z nich najbardziej podniecające są reakcje jakie wywołują w partnerze.

U lekarza

Wizyta u lekarza ogólnego może być dobrym początkiem, jednak wielu ludzi niechętnie zwraca się z własnymi problemami psychoseksualnymi do internisty gdyż obawia się, że nie posiada on wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Bywają lekarze domowi dobrze przygotowani do leczenia przypadków z tej dziedziny, ale wielu faktycznie ma zbyt mało czasu lub przekonania dla omawianych zagadnień. Niewątpliwie jednak każdy z nich umie udzielić informacji o specjalistach, którzy mogą nam pomóc.

Poradnie małżeńskie

Poradnie małżeńskie zajmują się wieloma problemami nie tylko związanymi z małżeństwem. Większość z nich jest w stanie pomóc w przypadku problemów seksualnych. Istnieją też poradnie życia seksualnego, zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży, w których pracują wykwalifikowani specjaliści. Specjalista będzie wiedział, jaką zastosować terapię jeśli wasz problem będzie bardzo złożony.

Specjaliści

Porada psychologa czy seksuologa powinna zaradzić najtrudniejszym problemom, u podłoża których mogą czasem leżeć poważne zaburzenia natury psychologicznej. Pamiętać tylko musicie, że bez względu na to, do kogo zdecydujecie się pójść, prawdziwą pracę musicie wykonać sami w czasie przedzielającym wizyty u specjalisty. Zazwyczaj najrozsądniej jest objąć terapią oboje partnerów.

Rzetelna informacja

Ludzie pracujący w poradniach małżeńskich często przekonują się, że niekiedy oczekiwania pacjentów i ich interpretacje otaczającej rzeczywistości można zlikwidować dzięki rzetelnej informacji. W sferze seksu szczególnie łatwo dochodzi do powstania różnych nieporozumień, ponieważ niewielu z nas jest w stanie stwierdzić, czy zachowuje się „normalnie” w porównaniu z innymi. To właśnie rzekome, wyimaginowane niepowodzenia są najczęściej przedmiotem troski większości ludzi, którzy równocześnie nie przywiązują właściwej wagi do naprawdę poważnych problemów takich jak przedwczesna ejakulacja, impotencja, itp.

W definiowaniu tego co normalne, a co nie, musimy też pamiętać, że każdy człowiek może osiągać satysfakcję seksualną z jednym partnerem, podczas gdy z innym może się to nie udawać. Przyczyny tego zjawiska są bardzo złożone. Nierzadko się zdarza, że mężczyzna staje się impotentem w czasie trwania pozamałżeńskiego romansu, chociaż bardzo pragnie zadowolić swoją kochankę. Ten sam człowiek nie ma kłopotów w pożyciu intymnym z żoną, której jak twierdzi, nie kocha. Paradoksalnie kłopoty pojawiają się podczas prób zbliżeń z kochanką.

Zjawiskiem tym kieruje wiele mechanizmów. Po pierwsze kochanek czuje się winny z powodu potajemnego romansu i uczucia ukryte w podświadomości uniemożliwiają mu osiągnięcie erekcji. Po drugie, jeśli faktycznie nie kocha swojej żony, to zapewne uważa, że nie pasują do siebie i bez skrupułów odbywa z nią stosunki płciowe, co nie ma nic wspólnego z miłością. Wielu przedstawicieli obu płci ma trudności ze współżyciem płciowym z osobami, których darzą wielką miłością, a pomimo to bez kłopotów mogą to robić z zupełnie nieodpowiednimi i mało atrakcyjnymi partnerami. Dla nich seks to brudna, grzeszna i nieakceptowana sfera egzystencji, czasem jedynie podświadomie, zatem tylko w związku, który uważają za równie grzeszny i nie do zaakceptowania potrafią znaleźć satysfakcję.

Jasno widać, że takim sytuacjom nie da się zaradzić samemu, niewątpliwie potrzebna jest pomoc specjalisty. Często zdarza się, że osoba poddawana terapii chce omówić z kimś fakt, że miała kiedyś innych kochanków, przed czy w trakcie trwania związku z obecnym partnerem, nie mającym pojęcia o tych znajomościach. Można to zrobić tylko wtedy, kiedy etyka zawodowa zapewnia całkowitą dyskrecję.

Pokrewne artykuły