Miłość bez wolności

Jak mam się zachowywać, gdy moja dziewczyna chce mnie dopasować do swoich wyobrażeń, oczekuje ode mnie takiego sposobu bycia, który mi nie odpowiada. Nie chcę, a czasami wprost nie mogę, zachowywać się tak, jak ona tego ode mnie oczekuje.

Czasem kobiety obawiają się, że partner krytycznie oceni ich wygląd fizyczny i są skrępowane rozbieraniem się po raz pierwszy. Strach ten często nie ma podstaw, ale i tak wzbudza niepokój przed chwilą zbliżenia.

Mężczyźni też mają obawy przed aktem miłosnym. Mogą martwić się swoją budową fizyczną, małym członkiem czy zdolnością do zadowalania i zaspokajania partnerki.

Jedną z podstawowych wartości dla każdego człowieka, obok miłości, jest wolność. Te dwie wartości łączą się ze sobą w ścisły sposób i w pewnym sensie nie istnieją samodzielnie. Można by powiedzieć, że wolność jest wpisana w miłość, natomiast miłość jest najgłębszym sensem ludzkiej wolności. Miłość bez wolności staje się zachłannym posiadaniem emocjonalnym drugiego człowieka, zaś wolność bez miłości staje się pustką egzystencjalną, z którą często nie wiadomo, co w życiu zrobić.

Gorąco zachęcam cię do odbycia szczerej, spokojnej rozmowy z dziewczyną za każdym razem, gdy próbuje ona "dopasować ciebie do swoich wyobrażeń". Najpierw warto głębiej przyjrzeć się temu, jak sytuacja ta wpływa na ciebie i zadać sobie głośno pytania: co jest moim celem, czego pragnę, czego brakuje mi w tej relacji?

Zwłaszcza, że jednym z podstawowych niebezpieczeństw w bardzo bliskich związkach emocjonalnych są powszechnie obserwowane próby ograniczania wolności - wzajemne lub jednostronne - w zamian za obdarowywanie akceptacją, życzliwością czy emocjonalnym ciepłem, i tak rozumiana miłość może być objęta hasłem "ponieważ kocham cię, powinieneś robić to, co ja chcę".

Tematy z forum:

Jednak takie podejście niesie za sobą poważne zagrożenie typu: "jeśli będziesz mi się sprzeciwiać, zostaniesz odrzucona". Proszę zwrócić na to uwagę, gdyż w takich postawach splatają się dwie nieuporządkowane ludzkie potrzeby: potrzeba dominowania oraz zachłanna potrzeba uczucia. Im szybciej wyznaczysz granice swojej tożsamości w związku, tym większe masz szanse, że stanie się on bardziej satysfakcjonujący. Każdy człowiek ma prawo wyrażać sprzeciw czy też ból z powodu złego traktowania przez innych, i może to czynić nawet wobec osób, którym wiele zawdzięcza oraz które pragnie bardzo kochać.

Pokrewne artykuły