Jak zachodzi się w ciążę - zapłodnienie

Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie. Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę.

Przed owulacją w organizmie kobiety dominują estrogeny, a tuż po owulacji progesteron. Hormony te decydują o zmianach zachodzących w ciele kobiety. Estrogeny przygotowują do zapłodnienia, a progesterony do utrzymania ciąży, czyli zapłodnionej komórki jajowej. Gra hormonów odpowiada nie tylko za sterowanie procesami związanymi z rozrodczością, wpływają również na zmiany psychiki, to z kolei wpływa na zmienność nastrojów.

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest w sytuacji, gdy komórka jajowa wpada do jajowodu, w którym są już oczekujące na nią plemniki - stosunek przed jajeczkowaniem. W ciążę można również zajść, kiedy stosunek odbył się w trakcie lub tuż po owulacji, oczywiście jeśli plemniki dotrą na miejsce odpowiednio szybko. Przeciętnie podróż plemników z pochwy do jajowodu trwa od 6 do 10 godzin. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny, ale plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 5 dni.

Okres, w którym faktycznie można zajść w ciążę, to mniej więcej 6 dni: zaczyna się na 5 dni przed owulacją, a kończy mniej więcej w dobę po jej zakończeniu.

W pozostałe dni cyklu miesiączkowego kobieta nie może zajść w ciążę. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko wędruje przez jajowód i macicę, a po 7 - 10 dniach wydostaje się na zewnątrz. W jajniku, w miejscu pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje ciałko żółte, małe skupisko komórek, w którym wytwarzany jest progesteron. Hormon ten odpowiedzialny jest za przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży, a także za dokonujące się przemiany takie jak: obrzęk piersi, wzrost masy ciała, podwyższenie temperatury. Ciałko żółte ulega zanikowi po ok. 2 tygodniach. To powoduje szybki spadek poziomu hormonów, wystąpienie krwawienia i złuszczenie błony śluzowej wyścielającej macicę, czyli miesiączkę. Z chwilą pojawienia się miesiączki zaczyna się nowy cykl przemian.

Dlaczego kobiety miesiączkują?

Co miesiąc organizm dojrzałej płciowo kobiety przygotowuje się do ewentualnej ciąży. Z pęcherzyka jajnikowego jest uwalniana komórka jajowa. Równocześnie macica, przygotowując się na zapewnienie dogodnych warunków rozwoju zarodka, a później płodu, staje się grubsza i lepiej ukrwiona.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się i jest usuwana wraz z krwią przez pochwę. Wszystkie te zmiany są kontrolowane przez określone hormony, których stężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu.

Fazy cyklu miesiączkowego

Pokrewne artykuły

  • Cykl miesiączkowy

    Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, kończy zaś ostatniego dnia przed następną miesiączką...

  • Rozpoznanie ciąży

    Wczesne rozpoznanie ciąży jest ważne zarówno dla matki jak i dla przyszłego dziecka. Odpowiednio wczesne uświadomienie sobie przez kobietę tego, iż nosi w sobie rozwijający się, żywy organizm pozwala jej na unikanie szkodliwych czynników...

  • Domowe testy ciążowe

    Testy ciążowe oferowane obecnie na rynku są nowoczesnymi i dokładnymi testami pozwalającymi w wiarygodny sposób ocenić czy kobieta jest w ciąży już 6 dni po zapłodnieniu (około 2-3 dni przed oczekiwaną miesiączką)...