Spirala wewnątrzmaciczna i metody mechaniczne

Spirala wewnątrzmaciczna to mały, giętki przyrząd, długości 2-4 cm, pokryty miedzią lub plastikiem, który jest zakładany do jamy macicy przez lekarza lub wyszkoloną pielęgniarkę. Spirale mogą mieć różne kształty i powinny być wymieniane co trzy do pięciu lat, w zależności od typu.

Podobnie jak pigułka, spirala została wprowadzona już w latach siedemdziesiątych, nigdy jednak nie osiągnęła takiej popularności. Jednym z powodów był fakt, że pierwsze spirale zalecano kobietom, które jeszcze nie rodziły, były bowiem zbyt duże w porównaniu z rozmiarami macicy.

Zakładanie spirali wewnątrzmacicznej:

Spirala wewnątrzmaciczna zakładana jest przez lekarza za pomocą aplikatora, który wsuwa się przez pochwę i szyjkę macicy. Następnie spiralę przesuwa się przez aplikator do jamy macicy.

Dzisiejsze, powlekane miedzią lub plastikiem spirale są mniejsze, lecz z różnych przyczyn i one nie są polecane kobietom, które nie mają i nigdy nie miały jeszcze dzieci. Sporadycznie spirala może uczynnić istniejący w miednicy stan zapalny, sama jednak nie powoduje infekcji. Stopień nieskuteczności spirali jest taki sam jak minipigułki. Jedna z głównych wad spirali to powodowanie obfitych miesiączek i krwawień (plamień) międzymiesiączkowych. Zaletą zaś jest to, że raz założona nie wymaga od kobiety niczego, oprócz sprawdzenia raz na jakiś czas, czy znajduje się na właściwym miejscu. Raz w roku niezbędne jest także badanie lekarskie.

Umiejscowienie błony lub kapturka

  • A - jajowód
  • B - jajnik
  • C - macica
  • D - pęcherz moczowy
  • E - szyjka macicy
  • F - położenie błony lub kapturka
  • G - pochwa
  • H - odbyt

Inne metody mechaniczne

Mniej powszechne lecz wciąż dostępne są błony, kapturki naszyjkowe, pochwowe i inne. Wszystkie wykonane są z miękkiej silikonowej gumy i zakłada się je na szyjkę macicy. Używa się ich z kremem lub galaretką plemnikobójczą, krążkiem, pianką albo błoną i zakłada przed stosunkiem w celu stworzenia bariery dla plemników.

Starszą i praktycznie wycofywaną już ze stosowania (ze względu na problem przy poprawnym zakładaniu i mniejszą skuteczność) metodą mechaniczną jest tampon antykoncepcyjny, mniej pewny niż diafragma, dlatego lepiej gdy stosują go kobiety, dla których ciąża nie będzie katastrofą. Tampon, podobnie jak kapturek, powinien być pozostawiony przynajmniej przez sześć godzin po stosunku - jest impregnowany środkiem plemnikobójczym i nadaje się do jednorazowego użytku.

Obecnie najbardziej popularne, łatwe w użyciu, tanie i dostępne bez jakiegokolwiek problemu są prezerwatywy - atrakcyjnie opakowane i wymodelowane. Używanie ich jest skuteczną metodą zapobiegania niechcianej ciąży i praktycznie nie wywołuje ubocznych skutków. Jest także bardzo dobrym zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Odpowiedzi

Obecnie nie stosuję żadnego środka po odłożeniu pigułek. Nie podoba mi się spirala ani nie chcę stosować plastrów antykoncepcyjnych. Zaczęłam spotykać się z nowym mężczyzną i wiem, że wkrótce będziemy kochać się. Jeśli zdarzy się to tuż po moim okresie, czy będę bezpieczna?

Mogłabyś wtedy zajść w ciążę, nie warto więc podejmować ryzyka. Musisz wcześniej powiedzieć przyjacielowi, że się nie zabezpieczyłaś, żeby mógł użyć prezerwatywy. Ta metoda, właściwie stosowana, jest skuteczna w 98%.

Obawiam się, że moja 17-letnia córka sypia z chłopakiem, nie stosując żadnych środków ostrożności. Co powinnam zrobić?

Szczera rozmowa może wyjaśnić wszystko o ile zaakceptujesz decyzję jaką podjęła twoja córka. Może się okazać, że już używają środków antykoncepcyjnych, ale że córka za bardzo się wstydziła, aby ci to powiedzieć. Jeżeli nie, to łagodnie wspomnij o ryzyku ciąży i zasugeruj udanie się do lekarza lub do Poradni Planowania Rodziny. Córka będzie prawdopodobnie chciała przedyskutować z tobą „za" i „przeciw" różnych metod, szczególnie gdy zrozumie, że zależy ci na jej szczęściu.

Tematy z forum:

Pokrewne artykuły