Ella One pigułka antykoncepcji awaryjnej

EllaOne jest pigułką dla kobiet, które przez wadliwość antykoncepcji albo niezabezpieczony seks stanęły w obliczu ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Pigułkę po stosunku należy stosować tylko w przypadku istniejącego zagrożenia i nie powinno się jej używać systematycznie.

Dla pełnego bezpieczeństwa, po zastosowaniu ellaOne nie należy zaprzestawać stosowania regularnych środków ochrony przed ciążą. Należy zażyć jedną pigułkę ellaOne 30mg nie później niż pięć dni (120 godzin) po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Można ją zastosować w każdym momencie cyklu menstruacyjnego niezależnie od posiłku.

Działanie EllaOne

Pigułka EllaOne działa poprzez zmianę aktywności progestagenu, hormonu naturalnie występującego w organizmie, który może spowodować zahamowanie uwolnienia komórki jajowej z jajników. Zawarty w pigułce składnik aktywny ulipristal opóźnia proces wypuszczenia przez jajnik jajeczka.

W rezultacie lek działa poprzez opóźnienie owulacji. Antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze jest skuteczna. Na 100 kobiet, które zastosują ellaOne w przybliżeniu dwie zajdą w ciążę. EllaOne jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegnięcia zajścia w ciążę. W przypadku bycia w ciąży nie spowoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

 • Stosowany do 5 dni od chwili odbycia stosunku seksualnego
 • 98% skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi
 • Może być zastosowany na każdym etapie cyklu menstruacyjnego
 • Najwyższa skuteczność osiągana w przypadku zażycia pigułki w ciągu 24 godzin od momentu współżycia

Uwaga!

Pamiętaj, że antykoncepcja po stosunku nie zadziała jeżeli już jesteś w ciąży.

Możesz zastosować EllaOne na przykład:

 • W przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia.
 • Jeśli doszło do pęknięcia, zsunięcia się lub wypadnięcia prezerwatywy u któregoś z partnerów lub w przypadku, gdy zapomniano ją zastosować.
 • Jeśli stale stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami.

EllaOne należy zastosować niezwłocznie po odbyciu stosunku płciowego oraz w ciągu maksymlanie 5 dni (120 godzin) po stosunku. Jest to uwarunkowane przeżywalnością spermy do 5 dni w organizmie po odbyciu stosunku płciowego. EllaOne jest odpowiednia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, w tym osoby młodociane.

Zdjęcia:


Możliwe efekty uboczne

Istnieje możliwość wystąpienia kilku efektów ubocznych po zastosowaniu EllaOne. Należą do nich mdłości, lekkie zawroty głowy, senność, trudności z koncentracją, niewyraźne widzenie.

Tematy z forum:

Przeciwwskazania do stosowania

Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Pełna lista przeciwwskazań znajduje się w ulotce leku dołączonej do opakowania. Przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chronią wyłącznie prezerwatywy. Lek EllaOne nie zapewnia ochrony przed zarażeniem wirusem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, klykciny kończyste, rzeżączka, zapalenie wątroby typu B i kiła).

EllaOne ulotka
(informacje dla pacjenta)

 • format: PDF
 • ilość stron: 6 str.
 • rozmiar pliku: 140 kb

Ulotkę EllaOne pobrano razyFormat JPG - 4 strony , łącznie 4 pliki JPG, 0.91 MB

Uwaga!

Sprzedaż leków wydawanych na receptę lekarską (pierścień antykoncepcyjny Nuvaring do takich należy) przez osoby prywatne oraz firmy nie posiadające odpowiedniego zezwolenia jest ZABRONIONE I NIELEGALNE. Poniższy formularz służy do wymiany opinii, doświadczeń i uwag dotyczących krążków antykoncepcyjnych, a nie do zamieszczania ofert kupna lub sprzedaży.

Komentarze dotyczące EllaOne:
wpisów: 14 na 1 stronach

Mariolka • Lasek O. - Data: poniedziałek, 03 października 2016 22:19:19
Pamiętajcie dziewczyny, że EllaOne jest tylko w razie "awarii" Tego się nie bierze jak witaminy!

Nieszka • beatkamarci@onet.pl • Warszawa - Data: czwartek, 22 września 2016 21:57:26
Ja to się jednak pilnuję z łykaniem tabletek - od kilku miesięcy biorę limetic (karmię piersią) i nie zdarzyło mi się zapomnieć. Biegunek i wymiotów szczęśliwie też nie miewam :)

Anka 30 - Data: wtorek, 23 lutego 2016 12:37:19
to też informacja z amerykańskiej ulotki:Watson Pharma (under license from HRA Pharma) (May 2, 2012). "Prescribing information: Ella; 12.1 Mechanism of action" (PDF). Silver Spring, Md.: FDA Center for Drug Evaluation and Research (CDER). pp. 4–5.alterations to the endometrium that may affect implantation may also contribute to efficacy... - "zmiany endometrium, które mogą wpływać na implantację, mogą przyczyniać się do skuteczności" Ale czytałam, że zwykłe tabletki antykoncepcyjne też mogą mieć taki efekt, gdy zawiedzie hamowanie owulacji

Magdusia - Data: wtorek, 16 lutego 2016 16:37:48
Podręczniki do famakologii i ginekologii podają, że oprócz zahamowania owulacji, pigułka "po"może też dokonać zmian w błonie śluzowej macicy, które uniemożliwią zagnieżdżenie zarodka.

Olka - Data: piątek, 29 stycznia 2016 16:21:51
Do Mel: Proszę bardzo, oto link: http://agnieszka.com.pl/plastry_antykoncepcyjne_lisvy.php

Mel - Data: środa, 20 stycznia 2016 23:16:34
Hej, piszę w nowym poście, żeby administrator strony przeczytał. Na rynku są nowe plastry o nazwie Lisvy, może jakaś "recenzja" by powstała, albo chociaż jakiś artykuł, co różni je od plastrów Evra itd. Pozdrawiam

mala - Data: poniedziałek, 18 stycznia 2016 19:28:37
Zoska, ja mialam taka sytuacje, wzielam inna tabletke ale o tym samym dzialaniu i w ciazy nie jestem

Wanda • Gryfów Śląski - Data: poniedziałek, 18 stycznia 2016 12:27:02
Miałam konieczność przyjąć tą pigułkę. Zakup jej nie stwarza w tej chwili żadnych problemów chociaż nie jest dostępna od ręki w każdej aptece. Cena jest wysoka, ale jeśli nie ma się innego wyjścia to dobrze, że jest możliwość jej zakupu.

Zapobiegliwa • jafret0290@speak.com - Data: czwartek, 14 stycznia 2016 11:08:05
Tabletka "po" rzeczywiście powinna być stosowana tylko awaryjnie, trzeba jeszcze znaleźć ginekologa który przepiszę taką tabletkę.

Zoska • zofija.nastreczko@wp.pl • Zawonia - Data: środa, 13 stycznia 2016 11:42:08
Szukam informacji o dziewczynach które wzięły tabletkę a sytuacja awaryjna zdarzyła im się w dzień okoloowulacyjny. Czy któraś pomoże? :-?

Marzena • Katowice - Data: środa, 13 stycznia 2016 10:48:30
Ja zażyłam EllaOne, co prawda stosunek był 2 dni po zakończeniu okresu, jednak niestety zsuneła się prezerwatywa pozostając w pochwie, Ja się przestraszyłam ze jednak może dojść do zapłodnienia i ok 16 godzin po stosunku zażyłam tabletke. Po tej sytuacji już nie mam zaufania do prezerwatyw i pomimo że po antykoncepcji w tabletkach nie czuję sie najlepiej to przechodzę na nie 8-)

Instruktorka • PL - Data: środa, 13 stycznia 2016 10:44:48
Od 2015 roku w aptekach dostępna jest tabletka ellaone bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia. Właśnie dlatego, aby w sytuacjach awaryjnych skrócić czas od niezabezpieczonego stosunku (lub w przypadku gdy inny rodzaj antykoncepcji zawiedzie) do przyjęcia środka. Tabletka po działa najskuteczniej, jeśli zostanie przyjęta możliwie szybko, w ciągu pierwszych 24 h.

Ewka • Warna - Data: wtorek, 12 stycznia 2016 11:36:12
Ja kiedyś też w sytuacji awaryjnej musiałam wziąć ellaone. Na szczęście do ciąży nie doszło i żadnych skutków ubocznych nie miałam.

Justyna • Warszawa - Data: piątek, 08 stycznia 2016 15:02:23
Ja wzięłam tabletkę ellaOne sześc godzin po stosunku .Nie wymiotowałam, trochę krecilo mi się w głowie. Mam nadzieje, że tabletka zadziała, bo dzieci to my mamy już wystarczającą ilość. Czekanie jest najgorsze, można zwariować!

Pokrewne artykuły

 • Przebieg cyklu miesiączkowego

  Od momentu pierwszej menstruacji w organizmie kobiety zachodzą powtarzające się zmiany nazywane cyklem miesiączkowym (lub menstruacyjnym). Jeden cykl trwa średnio 28 dni...

 • Najczęstsze pytania o antykoncepcję

  Praktycznie każda kobieta w jakimś momencie życia szuka idealnego sposobu zapobiegania ciąży. Ale nawet, gdy już go wybierze, zwykle ma mnóstwo pytań o to, czy jest bezpieczny i jak go właściwie stosować, żeby działał naprawdę skutecznie. Najlepiej na wszystkie wątpliwości odpowie...

 • Najpopularniejsze pigułki antykoncepcyjne

  Doustne pigułki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży oraz jedną z najpopularniejszych metod planowania rodziny stosowanych przez kobiety. Pigułki nadają się dla większości kobiet w wieku rozrodczym...

 • Seks bez obaw - poradnik antykoncepcji

  Zawarte w tym poradniku artykuły dotyczą problemu fizjologii zapłodnienia oraz metod zapobiegania ciąży...

 • Plaster antykoncepcyjny Lisvy

  Plastry Lisvy to złożony hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci tzw. systemu transdermalnego - plaster, o powierzchni 11 cm2 zawiera 2,1 mg gestodenu i 550 µg etynyloestradiolu, które stopniowo uwalnia do organizmu kobiety przez okres 7 dni...