stediril 30

Forum służące do wymiany opinii i doświadczeń na tematy związane z antykoncepcją i ciążą.

Moderator: modTeam

Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 03 sty 2006, 15:50

Wśród spożywanych płynów bardzo duży wpływ na wchłanianie leków ma nie tylko mleko, ale także soki owocowe, herbata, kawa oraz napoje zawierające kofeinę, jak napoje typu cola czy płyny energizujące, np. Red Bull. Soki owocowe, szczególnie z owoców cytrusowych, ze względu na zawartość kwasów organicznych posiadają na ogół odczyn kwaśny, co może być przyczyną rozkładu niektórych preparatów w przewodzie pokarmowym. Ponadto obecny tam kwas cytrynowy może adsorbować niektóre leki, i utrudniać ich wchłanianie. Na przykład szczególnie wrażliwym preparatem na działanie kwasu cytrynowego jest Erytromycyna - często zapisywana w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych.

Z kolei napoje takie jak kawa czy herbata mogą dość silnie upośledzać wchłanianie żelaza. Szczególnie wyraźnie reakcja ta zaznacza się po wypiciu herbaty, która zawiera znaczne ilości taniny - związku tworzącego z żelazem trudno wchłaniające się kompleksy. Uwaga ta kierowana jest szczególnie do osób leczących się z powodu niedokrwistości, gdyż popijanie preparatów żelaza herbatą, może nie wywoływać określonych efektów terapeutycznych, wydłużać czas leczenia oraz narażać na niepotrzebne koszty wykonywania dalszych badań diagnostycznych. Najbezpieczniejszym więc i najpewniejszym rozwiązaniem będzie popijanie wszystkich leków zwykłą wodą.

Kontynuując aspekt wchłaniania preparatów farmaceutycznych należy również wspomnieć, iż proces ten może ulegać zakłóceniu nie tylko pod wpływem naturalnych składników pożywienia, ale także różnych substytutów żywności. Typowym przykładem jest np. interakcja pomiędzy olestrą a witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Olestra to poliester sacharozy - związek który w smaku, zapachu i właściwościach przypomina normalny tłuszcz. Coraz częściej substancję tę stosuje się jako zamiennik tłuszczu spożywczego, co pozwala zredukować nadmiar spożywanych kalorii i ograniczyć spożycie niekorzystnych kwasów tłuszczowych nasyconych. Ma to mniej więcej podobny charakter jak zastępowanie cukru słodzikiem. Jak się okazuje obecność Olestry w produktach żywnościowych lub stosowanie jej w zabiegach kulinarnych może ograniczyć wchłanianie niektórych witamin, szczególnie witaminy A i E - których przyjmowanie cieszy się coraz większą popularnością.

Wiele osób stosuje na co dzień także suplementację innymi witaminami, takimi jak witamina C, B-complex czy kwas foliowy, a także minerałami. Preparaty te zażywane są nie tylko w celu poprawy wyników sportowych, ale także szeroko stosowane w profilaktyce chorób nowotworowych i układu krążenia. Przyjmując różnego typu suplementy należy mieć na uwadze, że witaminy oraz jony niektórych metali mogą osłabiać działanie wielu antybiotyków poprzez tworzenie z nimi nierozpuszczalnych kompleksów. Tutaj na uwagę zasługują szczególnie reakcje z Tetracykliną i jej pochodnymi.

ze strony : http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=4&art=22
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 03 sty 2006, 17:02

Yasmine pisze:taniny

A nie teiny? :|

Yasmine pisze:. Soki owocowe, szczególnie z owoców cytrusowych, ze względu na zawartość kwasów organicznych posiadają na ogół odczyn kwaśny, co może być przyczyną rozkładu niektórych preparatów w przewodzie pokarmowym. Ponadto obecny tam kwas cytrynowy może adsorbować niektóre leki, i utrudniać ich wchłanianie.

Ale tabletki sa tak małe że nie ma strachu. W 2 sekudny si enie rozpuszczaja. I generalnie na dobra sprawe nawet ich by popijac nie trzeba bylo [jak nie mam czym to nie popijam]. Minutka i sa w brzuszku przeciez ;)

Tysiace kobiet popija czym popadnie i dzieci nie maja. Nie panikujmy ;)

[ Dodano: 2006-01-03, 17:03 ]
Poza tym nie znosze zwykłej wody [no chyba ze ide sie opalac]. Fuj.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 03 sty 2006, 17:49

moon pisze:A nie teiny?

a wiesz, ze nie wiem ;P


moon pisze:W 2 sekudny si enie rozpuszczaja. I generalnie na dobra sprawe nawet ich by popijac nie trzeba bylo [jak nie mam czym to nie popijam]. Minutka i sa w brzuszku przeciez

Wiem, wiem. Wystarczy troche sliny i juz polkniete. Tylko, tyle sie naczytalam o tych sokach (szczegolnie grejfrotowych), ze popijam tylko woda.


moon pisze:Poza tym nie znosze zwykłej wody [no chyba ze ide sie opalac]. Fuj.

ja bez zwyklej, niegazowanej wody nie umiem przezyc ani dnia :).
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 04 sty 2006, 04:11

Yasmine, w tym co napisalas nic nie pisze o tabletkach anty.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 04 sty 2006, 07:55

Maverick pisze:Yasmine, w tym co napisalas nic nie pisze o tabletkach anty.

wiem,ale ogolnie o lekach.
O tabletkach tez czytalam, ale nie umiem znalezc w tej chwili tej strony. Jak znajde to podam.
Jehanne
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 18
Rejestracja: 29 sie 2013, 15:09
Skąd: skądś tam
Płeć:

Postautor: Jehanne » 03 sty 2014, 22:10

Właśnie biorę stediril, płacę coś z 8 złotych bo jako antykoncepcja nie są refundowane, wcześniej brałam mercion po 20 i czułam się ch*jowo

Wróć do „Antykoncepcja oraz ciąża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości