Bog wpierw stworzyl czlowieka, a potem kobiete?

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: modTeam, ksiezycowka

Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7681
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Bog wpierw stworzyl czlowieka, a potem kobiete?

Postautor: Maverick » 25 sty 2010, 10:27

Optymistyczną przepowiednię dla męskiej części ludności świata ogłosili naukowcy ze słynnego Instytutu Technologicznego Massachusetts (ITM): przewidywanego przez naukę "wymierania" mężczyzn w następstwie zmniejszenia się chromosomu Y nie będzie.

Jak poinformował londyński dziennik "Times", wniosek taki wyciągnięto na podstawie najnowszych badań porównawczych chromosomu Y człowieka i najbardziej podobnego do niego pod względem budowy genetycznej zwierzęcia - szympansa.

Powinien "zejść do zera"

Dokonane przez grupę naukowców pod kierunkiem prof. Davida Page'a odkrycie, całkowicie zmienia wyobrażenie o tym chromosomie, który określa płeć przy powstawaniu żywego organizmu i występuje tylko u mężczyzn.

Kilkadziesiąt lat temu podano, że chromosom Y w miarę ewolucji szybko zmniejsza swoje rozmiary. W kołach naukowych zaczęto nawet mówić o ewolucyjnym, biologicznym "wygasaniu" i upadku męskiej części ludzkości.

Jednocześnie przeprowadzono obliczenia, które wstrząsnęły całym naukowym światem. Według nich, chromosom Y który pojawił się 300 milionów lat temu, przy utrzymującej się dynamice jego "usychania", powinien "zejść do zera" za 125 tysięcy lat. Po upływie tego okresu nauka przewidziała zniknięcie z powierzchni Ziemi ostatniego mężczyzny.

Zapewnia przetrwanie gatunku

Jednakże najnowsze badania ITM ustaliły, że chromosom Y nie jest szczątkowym materiałem, a na odwrót - określa i ukierunkowuje genetyczny rozwój ludzkości.

Specjaliści amerykańscy wykryli, że między chromosami Y współczesnego człowieka i szympansa występuje 30 proc. różnic, chociaż wszystkie inne części DNA różnią się u tych dwóch gatunków biologicznych tylko w 2 procentach. Naukowcy wyciągnęli przy tym wniosek, że właśnie dzięki mężczyźnie, a dokładniej dzięki znajdującemu się w jego organizmie chromosomowi Y, ludzkość okazała się zdolna do szybkiej ewolucji biologicznej, przystosowując się do zmian otaczającego środowiska i warunków społecznych.

W rezultacie naukowcy wyciągnęli wniosek, że chromosom Y nie jest szczątkowym i wymierającym elementem genomu człowieka, ale strukturą genetyczną, zapewniającą jego przetrwanie jako gatunku biologicznego.

INTERIA.PL/PAP
http://facet.interia.pl/ciekawostki/pop ... 28614,4822

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 226 gości