Monitor LCD

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
yeti
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 137
Rejestracja: 04 sty 2007, 20:34
Skąd: Opole
Płeć:

Postautor: yeti » 26 kwie 2007, 20:56

Dla mnie LCD mają dwie podstawowe wady:
Są dwa rodzaje LCD: jeden w miarę dobrze oddaje kolory, ale jest bardzo wolny i koszmarnie drogi, drugi jest szybki, ale kolory są ,,umowne'' więc w ogóle nie nadaje się do grafiki a i do oglądania filmów raczej średnio. Mam znajomego fotografa, który jakieś dwa lata temu kupił sobie cyfrówkę i chciał kupić LCD, ale stwierdził, że na tych monitorach to z fotografią nie da się pracować i został przy porządnym CRT. Tak że właściwie to trzeba by mieć dwa różne monitory do różnych zastosowań.
Prawie wszystkie LCD są podświetlane świetlówkami, przez co mają ograniczony zakres regulacji jasności. Przy czym wszyscy fascynują się tym, że ma być jak najjaśniej, im jaśniej tym lepiej. Ja akurat dużo pracuję wieczorami i z tekstem. Często czuję się tak jakby mi miało oczy wypalić, a ciemniej ustawić się nie da.

Co do czerwonych oczu, to zależy od tego jaki się ma monitor. Ja za swój poprzedni CRT, 17", dałem ponad 2000 zł. Na zmęczenie oczu, nawet po długiej pracy, nie narzekałem.

Moim zdaniem jak komuś zależy na dobrym monitorze i ma na tyle miejsca, to powinien kupić sobie używaną 20 CRT wysokiej klasy. One teraz są za śmieszne pieniądze, a jak były nowe to kosztowały tyle, co pół samochodu (no, trochę przesadziłem :))
Jest dobrze i tak trzymać!
złotooka kotka
Weteran
Weteran
Posty: 1141
Rejestracja: 06 maja 2005, 15:26
Skąd: Lenenja
Płeć:

Postautor: złotooka kotka » 26 kwie 2007, 21:39

yeti pisze:ma na tyle miejsca

Ale nie ma. Musi byc LCD.
Te o umownych kolorach to z matryca TN. Takich w ogole nie biore do rozwazan. Patrze zwlaszcza na PVA. Wolniejsze, ale nie przesadzajmy.

Moze jak sie kiedys uda to strzele sobie tez konkretniejsze CRT. Na razie musi byc LCD do wszelkich dzialan, w tym grafika.
off// w razie potrzeby kontaktu pisac na zlotooka_kotka@o2.pl
ABT
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 18
Rejestracja: 13 lut 2007, 09:29
Skąd: krainy OZ:>
Płeć:

Postautor: ABT » 26 kwie 2007, 21:46

złotooka kotka pisze:Moze jak sie kiedys uda to strzele sobie tez konkretniejsze CRT. Na razie musi byc LCD do wszelkich dzialan, w tym grafika.

Z tymi kolorami to kaszana w LCD, bo nie ma praktycznie idealnie białego i idealnie czarnego. Są podobne. Ni jak sie tego programowo nie da podciagnac. Ich glowna zaleta, to taka, że są oszczedne dla oczu i energii :D
W dobrym CRT odswieznie gra głowna role, mniejsze jak 100Hz nie wchodzi w gre. Wtedy oczy nie bola..
userman

Postautor: userman » 26 kwie 2007, 23:37

Co do czerwonych oczu, to zależy od tego jaki się ma monitor. Ja za swój poprzedni CRT, 17", dałem ponad 2000 zł. Na zmęczenie oczu, nawet po długiej pracy, nie narzekałem.


hmm no ja nie dałem za kineskop 2k tylko 760 zł ale był najlepszy w swej klasie (samsung sm757mb) odświeżanie na 100hz i można było pracować godzinami.. niestety.. po 2 latach tak stracił ostrość ze nie mogę na niego patrzeć 3 minut.... był w serwisie niby coś podregulowali ale po 2 tygodniach to samo...;/ niestety nie poszedł drugi raz do serwisu jeszcze bo nie mam czasu żeby go zawieźć... ale monitor obraz miał cudny... na szczęście mam drugi monitor (LCD) Belinei i mogę normalnie pracować... fakt kolory nie te ale jak porównałem go z innymi LCD to się ucieszyłem bo mają dużo gorsze kolory... właściwe to ich nie maja... no ale do grafiki to się nie nadaje.. do grafiki czy fotografii na potrzeby stron www wystarcza - teraz wszyscy kupują LCD więc kolory nie grają tam roli za bardzo ale jeśli rozmawiamy o grafice i fotografii na potrzeby poligrafii to tylko kineskop....
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 27 kwie 2007, 01:53

Zaden profesjonalny grafik nie wezmie LCD a to chocby dlateog ze stosunkowo tani CRT bedzie mial lepsze kolory od LCD.
ABT pisze:W dobrym CRT odswieznie gra głowna role, mniejsze jak 100Hz nie wchodzi w gre. Wtedy oczy nie bola..
To masz chyba jakies dziwne oczy bo prog wynosi 75 Hz

Ogolnie jesli juz KONIECZNIE nie chcesz CRT (choc jesli chodzi o grafike t jest to dla mnie dziwne) to raczej skupilbym sie na firmach produkujacych monitory. I wybral przede wszystkim odpowiednia matryce.
ABT
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 18
Rejestracja: 13 lut 2007, 09:29
Skąd: krainy OZ:>
Płeć:

Postautor: ABT » 27 kwie 2007, 10:23

Maverick pisze:To masz chyba jakies dziwne oczy bo prog wynosi 75 Hz

Jaki próg? Przed wejsciem do domu? ;)O co z tym progiem chodzi? Ze niby wiecej sie nie da zapodac w minetor niz 75 Hz?
W dobrym kineskopie da sie, bez najmniejszego problemu. Problem moze byc tylko z wysoka rozdzielczoscia.
Maverick pisze:Ogolnie jesli juz KONIECZNIE nie chcesz CRT (choc jesli chodzi o grafike t jest to dla mnie dziwne) to raczej skupilbym sie na firmach produkujacych monitory. I wybral przede wszystkim odpowiednia matryce.

Chyba wszystko robia chinczycy, wiec sie nie wyzna.. ;>
Z tego co dawniej było, to super matryce mial IBM, teraz nie wiem, czy w ogole jeszcze takowe sprzedaja.
Awatar użytkownika
Eisenritter
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 443
Rejestracja: 04 sty 2006, 11:21
Skąd: Berlin
Płeć:

Postautor: Eisenritter » 28 kwie 2007, 22:54

Ogólnie rzecz biorąc, jestem wypalony.

Dokumentnie i kompletnie wypalony.

Powód? Monitory, niech je szlag, LCD.

A oto i cała historia. Monitor mojego kochania, 17" CRT z ekranem wypukłym niczym denko od butelki wymaga pilnej wymiany na coś, co jej będzie do pracy graficznej pasowało. Na domiar złego, mój zasłużony 19", na szczęście płaski, zaczyna solidnie szwankować - pewnie jeszcze trochę pożyje, ale czasami ekran jest w paski. Jej monitor musi się pojawić na biurku do października, mój... kiedy będzie, wtedy będzie. W każdym razie ja tak myślę, bo moje kochanie naciska, żeby mój był pierwszy. Troszczy się o mnie, jak nic.

Pomyślicie, że monitorów jest jak psów na rynku. Otóż nie, mili państwo. Większość to badziew i kaszana, która do pracy jako takiej się kompletnie nie nadaje. Fajnie przekłamane kolory, badziewne matryce, po prostu horror. Ja, głupi, myślałem, że łatwo pójdzie, a to normalnie jakaś paranoja. Przebiłem się przez kilkadziesiąt różnych testów, przegryzłem się przez n topików na forum.mva.pl (polecam, nota bene) i... i Dawna Ukraińska Powstańcza Armia. A oto dlaczego: bo albo monitor jest w całkiem całkiem cenie, ale nie ma parametrów lub odpowiedniego zakresu sterowania (przykładem brak kontroli gamma albo temperatury bieli), albo kosztuje jak jasna cholera. Najśmieszniejsze jest to, że trafiłem na dwa monitory, które idealnie by pasowały, ale jeden jest o 1" za duży i całe 900 zł za drogi (moje kochanie umarłoby na zawał, gdybym ją takim uszczęśliwił, ba, najpierw wysłałoby mnie do Krainy Wiecznych Łowów.. aczkolwiek panel jest świetny), drugi zaś... został wycofany pół roku temu z oferty, dzięki czemu produująca go firma również nie posiada półprofesjonalnych modeli, a jedynie pro lub masowe (no, prawie, ale to, co oni nazywają półprofesjonalne nie ma nawet spektrum temperaturowego). I co tu, durniu, masz zrobić? Nic tylko wyć, albo na bank napaść.

Niech szlag trafi cały ten biznes.
Siła charakteru i hart ducha są czynnikami decydującymi. Na sile charakteru opiera się żołnierska pewność siebie.
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 29 kwie 2007, 00:54

ABT pisze:Jaki próg? Przed wejsciem do domu? O co z tym progiem chodzi? Ze niby wiecej sie nie da zapodac w minetor niz 75 Hz?
W dobrym kineskopie da sie, bez najmniejszego problemu. Problem moze byc tylko z wysoka rozdzielczoscia.
Napisales ze mniejsze niz 100 Hz nie wchodzi w gre. No to napisalem ze wymaganym odswiezaniem jest 75 Hz zeby oczy nie bolaly. Choc mnie nawet przy 60 Hz nie bolaly ale 60 to juz za malo.

Eisenritter, a nie mozesz kupic CRT z kineskopem Trinitrona? Ja mialem kiedys taki http://allegro.pl/item188606316_monitor ... itron.html i sprawowal sie swietnie. A ten kosztuje 55 zl...
Awatar użytkownika
Eisenritter
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 443
Rejestracja: 04 sty 2006, 11:21
Skąd: Berlin
Płeć:

Postautor: Eisenritter » 29 kwie 2007, 01:13

Mav, z całym należnym szacunkiem, czytaj cały temat do diabła! Ma być LCD, m. in. z powodu braku miejsca, ale nie tylko. Ty mi tu z jakimiś monitorami bez gwarancji wyjeżdżasz, a mi jest potrzebny porządny, półprofesjonalny sprzęt. Z 10+ bitową tablicą kolorów i w miarę szybką matrycą. Z czym do gości?

A przy okazji właśnie dowiedziałem się dwóch ciekawych rzeczy: po pierwsze, high-endowe monitory NEC w segmencie biznesowym to nic innego, jak ich monitory graficzne - jedyną różnicą jest fakt, iż panele nie przeszły rygorystycznych testów, żeby mogły być zakwalifikowane do SpectraView. Poza tym różnic brak. Po drugie, oprogramowanie kalibracyjne NEC jest już darmowe i działa także z monitorami z segmentu biznesowego.
Siła charakteru i hart ducha są czynnikami decydującymi. Na sile charakteru opiera się żołnierska pewność siebie.
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 29 kwie 2007, 01:42

No jesli faktycznie polprofesjonalny to LCD jest polprofesjonalne. W pelni profesjonalne sa tylko CRT.
Awatar użytkownika
Eisenritter
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 443
Rejestracja: 04 sty 2006, 11:21
Skąd: Berlin
Płeć:

Postautor: Eisenritter » 29 kwie 2007, 10:54

Maverick pisze:No jesli faktycznie polprofesjonalny to LCD jest polprofesjonalne. W pelni profesjonalne sa tylko CRT.


Hmmm... a może tak o NEC SpectraView albo Eizo ColorEdge poczytajcie, towarzyszu adminie, a potem wypowiadajcie takie szerokie uogólnienia. Ja nie twierdzę że większość chłamu na TN się do czegokolwiek nadaje ale TN to nie wszystko.
Siła charakteru i hart ducha są czynnikami decydującymi. Na sile charakteru opiera się żołnierska pewność siebie.
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 29 kwie 2007, 11:08

Wiem ze sa MVA i PVA ale bolaczka monitorow LCD zawsze bedzie dazenie do koloru czarnego. Za to CRT czarny z definicji osiaga bezproblemowo.
I podaj mi jakis konkretny model bo nie wiem ktory z tych co podales jest najlepszy.
Awatar użytkownika
Eisenritter
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 443
Rejestracja: 04 sty 2006, 11:21
Skąd: Berlin
Płeć:

Postautor: Eisenritter » 29 kwie 2007, 11:38

Szczerze? Nie znam się na tym aż tyle, żeby ci odpowiedzieć wprost. Do czegoś takiego lepszy byłby specjalista, np. p. Konopka z MVA albo szef ZPK Mastiff, bo obydwaj siedzą w temacie LCD dość mocno. Niestety, zarówno SV jaki i CE są jeszcze poza moim zasięgiem, więc muszę się zastanowić nad czymś innym.
Siła charakteru i hart ducha są czynnikami decydującymi. Na sile charakteru opiera się żołnierska pewność siebie.
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 29 kwie 2007, 11:48

Aha, byc moze kiedys monitory LCD osiagna poziom CRT. To ze je wypra jest pewne bo CRT po prostu przestali produkowac ale jeszcze moim zdaniem nie osiagnely ich poziomu.
Chocby taki szczegol jak ilosc kolorow. Z chwila przesiadki na LCD pozegnalem sie z 32 bitowa paleta kolorow. Podobno ludzkie oko i tak widzi 24 bity tylko no ale.

Swoja droga ciekawe czy technologia LCD dogoni jakoscia obrazu CRT. Musieliby chyba jakies nowe matryce wymyslic bo istniejace sa coraz lepsze ale glownie w czasach reakcji. A to niespecjalnie dla grafikow jest wazne.
Awatar użytkownika
Eisenritter
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 443
Rejestracja: 04 sty 2006, 11:21
Skąd: Berlin
Płeć:

Postautor: Eisenritter » 29 kwie 2007, 13:28

No wiesz Mav, jak na razie to obecne matryce grafikom wystarczają. 16,77 milionów kolorów i standard sRGB to już teraz norma w studiach graficznych.

A ja tym czasem zastanawiam się dalej. Uczciwie powiem, że coraz bardziej mi się jedne 21 cali Neca podoba, ale drogie jest jak cholera. Może jak poczekam, to cena trochę spadnie.
Siła charakteru i hart ducha są czynnikami decydującymi. Na sile charakteru opiera się żołnierska pewność siebie.

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 277 gości