badania przed zajściem w ciąże

Forum służące do wymiany opinii i doświadczeń na tematy związane z antykoncepcją i ciążą.

Moderator: modTeam

Elwira83
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 13
Rejestracja: 30 sie 2006, 11:14
Skąd: Z Polski
Płeć:

badania przed zajściem w ciąże

Postautor: Elwira83 » 04 sty 2008, 20:26

Chciałabym w najbliższym czasie zajść w ciaże :] przeczytałam w jakimś poradniku że trzeba najpierw zrobic takie badania:
Podstawowa analiza laboratoryjna moczu i krwi.
Badanie poziomów hormonów tarczycy,
Badanie na obecność antygenu Hbs, świadczącego o nosicielstwie wirusa zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki ),
Badanie na obecność przeciwciał groźnego wirusa cytomegalii.
Badań na obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie - chorobie przenoszonej przez koty domowe, ponieważ jest ona szczególnie groźna dla płodu, a u ludzi i zwierząt najczęściej przebiega bezobjawowo.
wymazy z szyjki macicy ( cytologia i czystość pochwy )
USG narządu rodnego i piersi
podstawowe badania hormonalne określające poziomy hormonów kobiecych.

Nie chce żeby to była wpadka,a skoro mam taką możliwośc to chcialam się przygotować, w zwiazku z tym mam takie pytanie!!
czy któraś z was robiła może takie badania? czy można wykonać je za darmo?i czy to nie jest przesada :?
Awatar użytkownika
papewa
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 90
Rejestracja: 09 lip 2007, 20:30
Skąd: z domciu:)
Płeć:

Postautor: papewa » 14 sty 2008, 18:36

Elwira83 pisze:Nie chce żeby to była wpadka,a skoro mam taką możliwośc to chcialam się przygotować, w zwiazku z tym mam takie pytanie!!
czy któraś z was robiła może takie badania? czy można wykonać je za darmo?i czy to nie jest przesada


ja bym radzila zrobic badanie na toksoplazmoze i cytologie a reszte sobie podaruj,bo problemy z tarczyca byloby widac juz teraz,nie ma powodiow do bezsensownych badan,kobiety rodza zdrowe dzieciatka nawet ja kdo 3msc nie wiedza ze sa w ciazy i biora tabletki anty... i nieczytaj tych ksiazeczek o prawidlowym przebiegu ciazy bo odrazu odechce ci sie dziecka.za to badanie na toksoplazmoze trzeba placic ale to sa groszowe sprawy,gora 50zl.bo mialam robic ale niezdarzylam.
Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem
Awatar użytkownika
Marissa
Weteran
Weteran
Posty: 1864
Rejestracja: 30 maja 2006, 11:46
Skąd: XxX
Płeć:

Postautor: Marissa » 15 sty 2008, 19:56

papewa pisze:ja bym radzila zrobic badanie na toksoplazmoze i cytologie a reszte sobie podaruj,bo problemy z tarczyca byloby widac juz teraz,nie ma powodiow do bezsensownych badan,

Od kiedy badania są bezsensowne?
Ciąża bardzo obciąża organizm kobiety (powinnaś o tym wiedzieć) i chyba warto się przebadać przy planowanej ciąży, prawda? Chociażby takie nadciśnienie nie jest dobre dla ciąży...
Awatar użytkownika
papewa
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 90
Rejestracja: 09 lip 2007, 20:30
Skąd: z domciu:)
Płeć:

Postautor: papewa » 15 sty 2008, 21:13

Marissa pisze: chyba warto się przebadać przy planowanej ciąży, prawda? Chociażby takie nadciśnienie nie jest dobre dla ciąży...


oczywiscie masz racje ale te badania to dodatkowy stres i nie wszystkie sa konieczne
Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem
złotooka kotka
Weteran
Weteran
Posty: 1141
Rejestracja: 06 maja 2005, 15:26
Skąd: Lenenja
Płeć:

Postautor: złotooka kotka » 15 sty 2008, 21:47

papewa pisze:dodatkowy stres

Od kiedy badania to stres :| Rozumiem jakbys powiedziala, ze koszty, ale stres?

papewa pisze:kobiety rodza zdrowe dzieciatka nawet ja kdo 3msc nie wiedza ze sa w ciazy i biora tabletki anty...

A inne maja niesamowite problemy ze zdrowiem, zagrozona ciaze lub ronia. Jesli sie dziecko planuje to warto zadbac o zdrowie, wyleczyc to z czym ma sie problem (w tym zeby!), sprawdzic co w ciazy moze sie posypac, zbadac czy przeciwskazan nie ma, polykac dluzsza chwile przed kwas foliowy etc. Zeby pozniej nie musiec sobie wyrzucac, ze sie zaniedbalo i jakies problemy sa.

Co do tego jakie badania - najlepiej isc do ginekologa-poloznika, powiedziec, ze sie ciaze planuje. I on na pewno juz zleci wszystko co trzeba.
off// w razie potrzeby kontaktu pisac na zlotooka_kotka@o2.pl
Awatar użytkownika
Marissa
Weteran
Weteran
Posty: 1864
Rejestracja: 30 maja 2006, 11:46
Skąd: XxX
Płeć:

Postautor: Marissa » 15 sty 2008, 21:59

papewa pisze:ale te badania to dodatkowy stres i nie wszystkie sa konieczne

Jaki stres? Jakie badania które zleca ginekolog prowadzący przyszłą ciążę nie są wg Ciebie potrzebne?
misiek
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 118
Rejestracja: 06 cze 2004, 17:19
Skąd: z Polski
Płeć:

Kwas foliowy

Postautor: misiek » 31 sty 2008, 00:33

Polecam przed zajściem w ciążę kilkutygodniową kurację tabletkami z kwasem foliowym.
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 25 sie 2008, 08:23

misiek pisze:Polecam przed zajściem w ciążę kilkutygodniową kurację tabletkami z kwasem foliowym.
obecnie stosuję antykoncepcje....chcemy postarać sie o dziecko....czy najpierw mam odstawić tabletki a dopiero potem zacząć przyjmować kwas foliowy?
Awatar użytkownika
Rebeca2006
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 392
Rejestracja: 07 kwie 2006, 21:14
Skąd: z tąd :)
Płeć:

Postautor: Rebeca2006 » 07 wrz 2008, 23:02

agata, Zakończ spokojnie opakowanie tabletek. Często płodność powraca dopiero z którymś cyklem po odstawieniu. Najlepiej by było poradzić się lekarza.
"Możesz iść szybciej niż niejeden chciałby biec,
możesz tak, tak po prostu znów zapomnieć się,
nowy dzien zawsze daje nowe życie,
słuchaj, zaufaj sobie jeszcze raz "
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 08 wrz 2008, 08:37

Rebeca2006 pisze:agata, Zakończ spokojnie opakowanie tabletek. Często płodność powraca dopiero z którymś cyklem po odstawieniu. Najlepiej by było poradzić się lekarza.
jestem pod stałą opieką lekarza.... ostatnio własnie mówił mi o tym kwasie foliowym tyle że w natłoku tych wszytskich informacji zapomniałam, czy mówił że mam najpierw skończyć brać tabletki a potem dopiero zaczynać brać kwas, czy mogę to połączyć :)
Awatar użytkownika
Miltonia
Weteran
Weteran
Posty: 1359
Rejestracja: 17 paź 2004, 22:45
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Miltonia » 08 wrz 2008, 09:38

Mozesz polaczyc. Kwas filiowy powinno sie zaczac brac co najmniej na 4 tygodnie przed zajsciem w ciaze, a potem w trakcie ciazy. A ze nie wiesz kiedy zajdziesz, zacznij brac teraz.

Zwykle po odstawieniu pigulek owolucja zaczyna sie od razu jak glupia, wiec nie ryzykuj.
Przyjmowanie kwasu w niczym nie zaszkodzi, zwykle i tak mam jego niedobor.
"a miłość tylko jedną można wszędzie spotkać
przed grzechem i po grzechu zostaje ta sama"
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 08 wrz 2008, 11:51

Miltonia pisze:Zwykle po odstawieniu pigulek owolucja zaczyna sie od razu jak glupia, wiec nie ryzykuj.
a jesli dotąd przed braniem tabletek owulacji zazwyczaj nie było to po ich odstawieniu moze sie pojawic....?
Klara
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 sty 2006, 15:00
Skąd: S-c
Płeć:

Postautor: Klara » 17 lis 2008, 13:08

a czy od odstawienia tabletek do zajścia w ciąze nie trzeba zrobić jakiejś przerwy?
mnie się wydawało ze kilka miesięcy, ale prawde mówiac nie pytałam lekarza więc nie wiem a mnie to ciekawi
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 17 lis 2008, 14:10

Klaro, z regulu lekarze zalecają zrobienie przynajmniej 3 miesiecznej przerwy między odstawieniem tabletek, a staraniami o dziecko, tak aby organizm sie trochę zregenerował!
Klara
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 sty 2006, 15:00
Skąd: S-c
Płeć:

Postautor: Klara » 17 lis 2008, 14:48

więc moge odstawić tabletki i w tej przerwie brać kwas i wszystko powinno być ok.
z ciekawości pytam bo ciąże planuje dopiero za 12-18 miesiecy
agata
Weteran
Weteran
Posty: 1636
Rejestracja: 12 lut 2004, 14:31
Skąd: wielkopolska
Płeć:

Postautor: agata » 17 lis 2008, 14:54

jak najbardziej kwas foliowy wskazany jest już przed ciąża! a co do tej przerwy między odstawieniem tabletek a staraniami, wielu lekarzy wskazuje na to by ją zastosować, ponieważ w okresie po odstawieniu tabletek mozliwa jest podwyższona płodoność, co może zaowocować ciążą blizniaczą, a to większe obciązenie, dla organizmu, możliwość wystąpienia problemów z jej donoszeniem i ewentualne przedterminowe rozwiązanie.
Renumf
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2020, 16:16
Skąd: Poznań
Płeć:

Re: badania przed zajściem w ciąże

Postautor: Renumf » 17 sie 2020, 16:17

Najlepsze badania będziecie wstanie wykonać z pewnością w instytucie mikroekologii.
tanda
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 76
Rejestracja: 07 gru 2021, 10:49
Skąd: Wrocław
Płeć:

Re: badania przed zajściem w ciąże

Postautor: tanda » 24 paź 2022, 12:46

A kiedy się już uda, to polecam zrobić sobie USG 4D. Zadzwoń do Multimedu. Robiłam to w Wawie. Wizyta na godzinę, nie czekałam nawet minuty na wejście. A efekt? To niesamowite. Wygląda to wspaniale. Jeśli byłaś na USG 3D, to pewnie też byłaś pod wrażeniem, a to już totalnie inna półka. Ja byłam w ciężkim szoku i od tamtej pory każdemu polecam zrobienie tego samego badania.

Wróć do „Antykoncepcja oraz ciąża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości