Muzyka w Muzeum - Noc Derwiszy

Dział, w którym można polecić ciekawe miejsce ze swojego (lub innego) miasta, restauracje, puby, kawiarnie, hotele, jakiś fajny zakątek - cokolwiek, co może się komuś przydać.
Także wszelkie inne rzeczy interesujące na tyle, że z czystym sumieniem polecić je można.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Czy lubisz szeroko pojętą muzykę orientalną?

nie znoszę tego szajsu!
0
Brak głosów
delikatne motywy we współczesnych utworach mogą być
0
Brak głosów
lubię pop orientalny
0
Brak głosów
słucham jazzu orientalnego
0
Brak głosów
słucham tradycyjnej muzyki orientalnej
0
Brak głosów
lubię muzykę orientalną we wszystkich formach
1
100%
nigdy nie słyszałem niczego takiego
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 1
Awatar użytkownika
tank girl
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 483
Rejestracja: 21 gru 2005, 06:47
Skąd: inąd
Płeć:

Muzyka w Muzeum - Noc Derwiszy

Postautor: tank girl » 24 wrz 2007, 17:07

Muzyka w Muzeum - Noc Derwiszy
28 września 2007 (piątek)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. ul. Kredytowa 1

wystąpią:

- SOL ET LUNA
- TAHRIR
- ALAMUT
- LALELI

Początek godz. 19:00, bilety 12 zł.

Koncert z cyklu "Muzyka w Muzeum" pod hasłem Noc Derwiszy, zorganizowany z okazji 800 rocznicy urodzin Dżalaladdina Rumiego - perskiego mistyka, muzyka, poety, założyciela zakonu Wirujących Derwiszy.


Występujące zespoły:

SOL ET LUNA

Duet, który tworzą Saba Krasoczko (śpiew, harmonium) oraz Mieczysław Litwiński (śpiew, skrzypce, cytra smyczkowa, setar).

Zespół występował w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Estonii, na Litwie i w Iranie. Duet związany jest również ze środowiskiem teatralnym nurtu alternatywnego: koncertował w Ośrodku Praktyk Teatralnych "Gardzienice" i w Teatrze Wiejskim "Węgajty", gdzie współtworzył spektakl "Upiorny Całun" wg "Dziadów" Mickiewicza.
Współpracują z teatrami tańca, pantomimą i filmem.

“Niezwykłość duetu Sol et Luna polega na ogromnej wszechstronności obojga wykonawców. Każde z nich mistrzowsko panuje nad swoim głosem, obdarzonym ogromną i wirtuozowską skalą" (The New York Times).

Mieczysław Litwiński - kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak o "wirtuozowskiej skali głosu" (The New York Times). Mieszkał i tworzył w Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach wschodniej i zachodniej Europy, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (m. in. w Carnegie Hall).

Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, "kompozytor roku" w ankiecie słuchaczy American Public Radio).

Śpiewał solo i w chórach - m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir.
oficjalna strona


TAHRIR

"Zespół Tahrir wziął się z chęci stworzenia grupy wokół, zamieszkałego w Polsce, irańskiego nejisty Mohammada Rasuli, który urzekł nas tym, jak śpiewa na swoim flecie."

Oprócz Mohammada Rasuli w zespole Tahrir grają muzycy znani z wielu innych projektów, gdzie zajmują się muzyką różnych kultur Wschodu: Marta Maślanka – santur, Robert Siwak – tombak, daf, Bartłomiej Pałyga – kemancze, sarangi, Rafał Mamiński – tar, rubab, tanbur.

Tahrir gra głównie perskie utwory klasyczne, ale nie stroni od muzyki afgańskiej czy ludowej, gdyż celem zespołu jest tworzenie muzyki żywej, energetycznej, która otworzy słuchaczowi szeroko oczy i uszy, a także skłoni do zadumy, wręcz kontemplacji dźwięku. Idąc więc za głosem Rumiego: "Słuchaj jak nej smutną baśń o tęsknocie opowiada."


ALAMUT

Jedna z ciekawszych artystycznie formacji muzycznych w Polsce. Rzadko koncertuje, jeszcze rzadziej udziela się publicznie. Posiada w swoim składzie znakomitych i uznanych muzyków, a przede wszystkim obdarzoną pięknym głosem wokalistkę. Zespół nie epatuje ideologią, nie odgraża się i nie mądrzy. Jest przede wszystkim spotkaniem, wspólną opowieścią, skupieniem i pochyleniem głowy w zachwycie nad barwami świata.

Koncerty zespołu często przybierają charakter transowego rytuału, w którym dramaturgia dawkowana jest stopniowo - od delikatnego wprowadzenia, przez kathartyczne, emocjonalne apogeum, po płynące, relaksacyjne zakończenie. Strukturę koncertu cechuje otwarta forma wypowiedzi muzyków, zbliżając repertuar do dokonań etnofreejazzu. Pomimo tak przyjętej formy, jest to przede wszystkim muzyka etniczna, choć obecne są w niej elementy jazzowej improwizacji, swingu i rockowej, gotyckiej energii.

Obecny skład zespołu tworzą: Asja - śpiew, Karol Czajkowski - gitary 6 i 12 str., Łukasz Wójcicki - bębny, didjeridoo, grzechotki, śpiew, Kuba Borysiak - klarnet, Wojciech Pulcyn - kontrabas, Alpago Polat – ney.


LALELI

Projekt osób zafascynowanych muzyką suficką, a szczególnie muzyką osmańskiej Turcji. Dzięki wielu podróżom, szczególnie do Istambułu, członkowie trio poznali wielu mistrzów tureckiej muzyki klasycznej i od nich uczyli się tradycyjnych sposobów gry. Fascynację tradycją osmańską podkreśla instrumentarium zespołu oparte na instrumentach klasycznych.

Skład zespołu: Anna Mamińska - rebab, surando, Rafał Mamiński – tanbur, rubab, Hubert Połoniewicz – ney tuecki, bendir, tabla.
I niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda, dla katów, szpiclów, tchórzy... :] (Zbigniew Herbert)

Wróć do „Warte polecenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości