Dziewczynka czy chłopiec?

Płeć dziecka jest w dużej mierze dziełem przypadku. Nie oznacza to jednak, że nie można próbować wpłynąć na naturę. Są sposoby zwiększające szansę na poczęcie córki bądź syna.

Na pewno słyszałeś o wielu niezawodnych ponoć metodach na poczęcie syna lub córki. Wbrew zapewnieniom ich zwolenników, nie wszystkie są skuteczne. Sprawdź, które naprawdę warto wypróbować.

Klasycznie czy nie?

Zdaniem niektórych, by mieć chłopca, należy kochać się pozycji klasycznej. Po stosunku kobieta powinna jeszcze przez chwilę leżeć z nogami uniesionymi do góry. Inni twierdzą, że syna łatwiej począć w pozycji na jeźdźca lub od tyłu.

Parom marzącym o dziewczynce zaleca się z kolei pozycję na boku. Statystyki nie potwierdzają skuteczności tej metody. Nie oznacza to jednak, że pozycja podczas stosunku jest bez znaczenia. Przy niektórych plemniki mają łatwiejszą drogę do celu. Jest tak np. wtedy, gdy leżąc na wznak, kobieta oplata nogami tułów partnera bądź kładzie klęczącemu przed nią partnerowi nogi na ramiona. Pozycję kolankowo-łokciową poleca się paniom z problemem tyłozgięcia macicy i mężczyznom ze słabym nasieniem.

Słodko lub słono

Bardzo popularna jest metoda dietetyczna. Zgodnie z jej zaleceniami, aby mieć córkę, przez kilka miesięcy przed poczęciem należy jeść dużo produktów mlecznych, słodkich oraz bogate w wapń i magnez (np. fasolę, kasze, warzywa liściaste, brokuły, orzechy). Narodziny syna ma zapewnić dieta bogata w sód i potas. Należy więc jeść cytrusy, pomidory, ziemniaki, banany.

Zdaniem lekarzy dieta nie ma wpływu na płeć dziecka. Przyszli rodzice muszą się jednak zdrowo odżywiać, bo od tego zależy ich kondycja, a więc i płodność. Oboje powinni się wysypiać, nie palić tytoniu, unikać alkoholu i narkotyków. Trzy miesiące przed planowaną ciążą powinno się zacząć zażywać kwas foliowy.

Jak wykonać test owulacyjny

Test owulacyjny pozwala wykryć w moczu wzrost stężenia hormonu lutenizującego (tzw. pik LH). Przysadka mózgowa jednorazowo wytwarza dużą dawkę tego hormonu, gdy zbliża się moment owulacji. Hormon lutenizujący powoduje ostateczne dojrzewanie komórki jajowej i jej uwolnienie. Pik LH występuje około 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Właśnie wtedy kobieta powinna wykonać test owulacyjny. Przeprowadza się go podobnie jak test ciążowy - wystarczy nanieść próbkę moczu na pasek testowy. Nie wystarczy jednak wykonać badania raz. Ponieważ pik LH jest zjawiskiem trwającym dość krótko, test należy powtórzyć kilkakrotnie (3-4 razy) w ciągu dnia.

Wyścig plemników

Według kolejnej metody, jeśli chce się mieć syna, trzeba się kochać w trakcie owulacji. By począć córkę, do stosunku musi dojść dzień, 4 dni przed owulacją. Dlaczego? Płeć dziecka zależy od rodzaju plemnika, który zapłodni komórkę jajową. Wszystkie jąjeczka zawierają chromosom X, natomiast plemniki - chromosom X lub Y. Jeżeli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzi się dziewczynka. Gdy zwycięży plemnik z chromosomem Y, na świat przyjdzie chłopiec. Medycyna i badania naukowe mówią tak: plemniki niosące chromosom Y są szybsze, lecz krócej zachowują zdolność zapłodnienia. Plemniki z chromosomem X są wolniejsze, ale za to bardziej wytrzymałe. Zdaniem lekarzy to najbardziej wiarygodna z naturalnych metod planowania płci dziecka. Oczywiście, nie daje ona całkowitej gwarancji, ale u części par się sprawdza.

Utrafić we właściwy czas

Jak określić termin owulacji? Do uwolnienia komórki jajowej dochodzi 12-16 dni (zwykle 14 dni) przed spodziewaną miesiączką. Mogą wtedy wystąpić pewne objawy, np. pobolewanie w dole brzucha, wzmożona ilość ciągnącego się śluzu. Wiele kobiet nie ma jednak takich symptomów. Problem pojawia się też, gdy miesiączka jest nieregularna. W takim wypadku kobieta potrzebuje skorzystać z testu owulacyjnego. Wykrywa on skok hormonu lutenizującego (czyli tzw. pik LH). Stężenie tego hormonu wzrasta w ciągu 24-48 godzin (średnio 36 godzin) przed owulacją.

Niestety, nawet jeśli występują charakterystyczne objawy lub wynik testu jest dodatni, nie musi wcale dojść do owulacji. Komórki jajowe dojrzewają w pęcherzykach. Zdarza się jednak, że pęcherzyk jest pusty. Może być też i tak, że pęcherzyk rośnie, lecz nie pęka. Wówczas komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Jeżeli po roku starań o dziecko kobieta nie zajdzie w ciążę, to powinniście wspólnie zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności.

Pokrewne artykuły

 • Schemat podróży plemnika

  Z chwilą ejakulacji około 350 mln plemników rozpoczyna swoją niebezpieczną podróż przez drogi rodne kobiety, padając ofiarą licznych przeszkód na swojej drodze. Z 500 plemników ciasno otaczających komórkę jajową tylko jeden zdoła pokonać jej otoczkę...

 • Pozycje erotyczne, opisy wybranych pozycji

  Wypróbowując nową pozycję nie musisz ślepo stosować się do wszystkich wskazówek. Jeżeli coś jest krępujące, niewygodne lub trudne, wprowadź pewne zmiany, tak by pozycja Wam obojgu najbardziej odpowiadała...

 • Cykl miesiączkowy

  Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, kończy zaś ostatniego dnia przed następną miesiączką...

 • Zapłodnienie

  W spermie mężczyzny mogą się znajdować miliony plemników, ale tylko jeden z nich ostatecznie zapłodni jajo. Do jajowodów dotrze już tylko około stu z nich, a mogą one przetrwać najwyżej 72 godziny. Chociaż zaledwie jeden plemnik jest potrzebny do zapłodnienia, obecność innych...