Pierwszy seks, kiedy go zacząć?

Większość z was (młodych ludzi) ma mieszane odczucia na temat seksu i czasu jego rozpoczęcia, a sprzeczne wiadomości jakie docierają do was z różnych źródeł, jeszcze bardziej fałszują te opinie. Seks odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ przyczynia się do scalenia związku. Bez wątpienia jest to najpełniejszy sposób okazywania sobie uczuć.

Z jednej strony jakaś część opinii publicznej uważa, że uprawianie seksu przez nastolatki jest czymś bardzo nieprzyzwoitym i że miłość fizyczna powinna mieć miejsce wyłącznie w związku małżeńskim. Tak też nakazuje Kościół. Z drugiej strony z telewizji, filmów, reklam, internetu, piosenek i kolorowych gazet docierają opinie, że nie ma powodów, dla których nastolatki nie miałyby tego robić, a seks w ich wieku jest zjawiskiem normalnym.

Zamieszanie wprowadzają często rodzice, którzy z jednej strony niby uczą przyzwoitości i przestrzegania zasad moralnych, a z drugiej jednak dość liberalnie podchodzą do kontaktów seksualnych zarówno w małżeństwie, jak i poza nim. Cóż więc dziwnego, że młodzi ludzie nie mają klarownej opinii, co się powinno robić, a czego nie, skoro najwyraźniej nawet ich rodzice nie potrafią jasno określić własnego stanowiska w tych sprawach.

Z pewnością każdemu młodemu człowiekowi u progu rozpoczęcia życia seksualnego, zdarza się znaleźć pod presją o charakterze zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Przede wszystkim koleżanki albo koledzy ze szkoły zachowują się w sposób, który zdecydowanie ci się nie podoba, a mimo to ulegasz im, choćby tylko dlatego, że nie chcesz wydać się gorszy. Niektórzy chłopcy koniecznie chcą się dowiedzieć, jak to jest z tym seksem i mają ochotę „zbadać” to sami, a jednocześnie panicznie boją się ośmieszenia. Dziewczyny natomiast obawiają się złej reputacji, kiedy w gronie znajomych staną się powodem plotek. Co gorsza, bardzo trudno znaleźć rzetelne informacje, które rozwiałyby wątpliwości. Nie każdy młody chłopak i dziewczyna ma przecież starszą, doświadczoną, życzliwą i szczerą przyjaciółkę czy przyjaciela, do którego można się zwrócić o radę czy wyjaśnienia.

Może usiądziesz na chwilę spokojnie i zastanowisz się, po co istnieje coś takiego jak seks. Pytanie to może się wydać naiwne i oczywiste, a jednak większość z nas miewa pewne problemy z udzieleniem odpowiedzi. Kiedy potem poważnie zastanowisz się, jak seks bywa traktowany, łatwiej będzie ci sformułować własny pogląd na ten temat.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu współżycia musisz uzależnić od rodzaju twojego związku z partnerem.

Seks w podstawowym sensie służy przetrwaniu gatunku. Dzięki niemu człowiek nie znikł jeszcze z powierzchni Ziemi. Ponadto seks jest dla ludzi czymś bardzo przyjemnym, co chce im się robić, dzięki niemu mają dzieci, zostaje więc zachowana ciągłość rodzaju ludzkiego. W znaczeniu społecznym i rodzinnym seks wytwarza wyjątkowo ścisłe i trwałe więzi w parach, doprowadzając do powstania rodziny i daje ludziom radość wspólnego rodzenia i wychowywania dzieci.

Dla wielu par seks odgrywa bardzo ważną rolę w ich małżeństwie, ponieważ przyczynia się do scalenia związku. Bez wątpienia jest to najpełniejszy sposób okazywania sobie uczuć. Najbardziej przekonującym argumentem za jest fakt, że w miłości fizycznej w całej pełni odbijają się wzajemna troska, miłość i przywiązanie. Właśnie dlatego ludzie tak bardzo pragną seksu. Poprzez seks poznaje się kochaną osobę jeszcze lepiej, głębiej, najbardziej intymnie, a to ma znaczenie dla par niezależnie od tego, czy są małżeństwem, czy nie.

Seks, zwłaszcza udany, staje się przyjemnością pod wieloma względami: może podniecać, wzruszać, poruszać, dodawać otuchy, a nawet pocieszać. Oto autentyczne, pozytywne powody, dla których warto uprawiać seks.

Kiedy zacząć

Nie istnieją kryteria pozwalające ustalić odpowiedni wiek do rozpoczęcia współżycia. Nikt nie potrafi tego powiedzieć. Nie ma też dwóch osób, które miałyby takie samo zdanie na ten temat. Decyzja o inicjacji zależy więc wyłącznie od Twojej subiektywnej oceny.

Musisz jednak wziąć pod uwagę pewne czynniki. Pierwszym z nich jest prawo. Istnieje ustalona prawnie granica wieku, poniżej której współżycie seksualne uznawane jest za przestępstwo. W Polsce jest to 15 lat. Jeżeli więc podejmiesz współżycie płciowe przed ukończeniem 15 lat, będziesz łamać prawo. Osobiście uważam, że mało kto może sprostać wszystkiemu, co wiąże się ze współżyciem seksualnym poniżej tego wieku.

Inny podstawowy warunek do spełnienia zanim pierwszy raz będziesz się z kimś kochać, to zdobycie pewności, że nie ma najmniejszego ryzyka zajścia w nie planowaną ciążę. Innymi słowy, musicie wspólnie zastanowić się nad tą kwestią, razem zapoznać się ze wszystkimi metodami antykoncepcji i wybrać tę, która jest dla was odpowiednia a jednocześnie najbardziej skuteczna.

Należy też być całkowicie pewnym, że nie grozi ci choroba weneryczna ani AIDS. Rozpoczęcie współżycia łączy się z problemem dojrzałości obojga partnerów. Żadne z Was nie może czuć się gorsze, mniej ważne od drugiego. Musisz gruntownie zrozumieć, czego oczekuje od ciebie twój partner i wiedzieć, co myśli. Niezbędny jest wzajemny szacunek. Seks może być dla Was bardzo ważny, ale pozostawcie też miejsce. na inne sprawy czy zajęcia, zarówno wspólne, jak i indywidualne.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu współżycia musisz uzależnić od rodzaju twojego związku z partnerem. Zacznij współżyć tylko z kimś, kogo autentycznie kochasz, na kim ci zależy, kogo szanujesz i tylko pod warunkiem, że on to samo czuje do ciebie i tak samo cię traktuje. Inaczej nie sposób uznać was za gotowych do współżycia. I jeszcze jedno: seks nigdy nie jest udany jeżeli któreś z was nie ma pewności czy naprawdę chce się kochać.

Pokrewne artykuły

 • Chodzenie z dziewczyną, początek uczucia

  Zwykłe koleżeńskie chodzenie ze sobą należy odróżnić od związku na poważnie, takiego, w którym uczucia i plany na przyszłość są precyzyjne...

 • Seks przedmałżeński

  Jak ważny jest seks przed ślubem? Czy jest on tylko krótkotrwałą przyjemnością, czy też fundamentem trwałego szczęścia? Wielu młodych ludzi czuje się zmuszonych do podjęcia współżycia w swoich związkach jeszcze zanim stają się do tego gotowi. Często później żałują tej decyzji...

 • Problemy pierwszego razu

  Mając na uwadze sporadyczne kłopoty z dopełnieniem pierwszego stosunku, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Zwykle błony dziewicze wysoko zarośnięte lub sitkowate mogą stanowić przeszkodę przy pierwszym stosunku, szczególnie gdy wchodzi w grę mężczyzna...

 • Dowód miłości, bezsensowne dążenie młodych

  Niejednokrotnie w artykułach podkreślałam, że kontakty płciowe zarezerwowane są tylko dla ludzi dorosłych i dojrzałych. 15-, 16-latki mają jeszcze czas na seks. W tym wieku powinno wystarczyć ci trzymanie się za ręce, patrzenie w oczy, delikatne pieszczoty, rozmowy, zwierzenia, flirt...

 • Od jakiego momentu jest się zakochanym

  Zastanawiasz się, kiedy to już nie jest zwyczajne podrywanie drugiej osoby, a zaczyna się zakochanie. Najpierw zadaj sobie pytanie czym jest miłość, co to jest stan zakochania, a potem sprawdź jak jest w Twoim przypadku. Może już jesteś zakochany, ale tego nie widzisz...