Nierówne popędy płciowe

Niewiele partnerów jest zdecydowanie niedopasowanych pod względem seksu, ale czasem ich popędy płciowe mogą zacząć się różnić i będą potrzebowali fachowej pomocy. Popęd płciowy jest zróżnicowany, nie tylko w przypadku poszczególnych osób. Wiek człowieka również jest istotny.

Doświadczenie fizyczne uczy, że wszyscy w jednakowym stopniu interesujemy się seksem, ale niektórzy wyrażają to łatwo, a inni mają wiele różnych zahamowań. Nietrudno tego dowieść w praktyce. Ludzie którzy zgłaszają się na terapię seksualną lub małżeńską, skarżąc się na kiepskie życie płciowe, często stają się bardzo aktywni w ciągu kilku tygodni, przez prostą zmianę spojrzenia na siebie, na seks lub jedno i drugie.

Kiedy rozpatruje się kwestię popędu płciowego pojawia się problem niemożności porównywania potrzeb seksualnych. Jedyną osobą z którą możemy się porównać jesteśmy my sami, ponieważ nie istnieje żadna "norma" praktyk seksualnych. Duża liczba czynników wpływa na popęd płciowy danej osoby i każdy lub wszystkie razem, mogą dojść do głosu w jakimś okresie życia.

Utrata popędu seksualnego

W dzisiejszych czasach często narkotyki są przyczyną obniżonego popędu. Środki przeciwbólowe, tabletki nasenne, lekarstwa na obniżenie ciśnienia krwi i przeciw anginie - wszystkie one powodują problemy.

Tematy z forum:

Depresja to najpospolitsza choroba emocjonalna i psychiczna, a jednym z jej najwcześniejszych objawów jest brak zainteresowania seksem. Niektóre poważne choroby fizyczne obniżają popęd płciowy, niewielu ludzi z silną gorączką infekcyjną ma ochotę na miłość. Bolesne i chroniczne choroby także mają wpływ na potrzeby seksualne.

Seks a emocje

Pospolitą przyczyną utraty popędu jest ochłodzenie uczuć, "odkochanie się", czasem stan ten kojarzy się z kiepskim epizodem miłosnym, w którym wszystko było nie tak jak chcieliśmy. Jakiekolwiek niepowodzenie w seksie może szczególnie u mężczyzny sprawić, że nie będzie mieć ochoty angażować się ponownie.

Zmiana podejścia do seksu jednego z partnerów lub obojga często w krótkim czasie może zaradzić nierównym potrzebom seksualnym.

Całkiem jasne jest, że któraś z tych przyczyn może dotknąć w jakimś czasie daną osobę lub partnerów. Czasem powodem tego jest kilka czynników. Praktycznie można powiedzieć, że w każdym długotrwałym związku popędy płciowe jednostek muszą ulegać wahaniom i nie zawsze będą zgrane ze sobą. Na przykład kobiety bywają wyjątkowo "sexi" w pewnych fazach swojego cyklu miesięcznego. Jeśli chwile te występują równocześnie z podobnym nastrojem mężczyzny, wszystko pójdzie dobrze. Ale jeśli on jest zmęczony, zestresowany lub chory "najlepszy" czas kobiety w tym miesiącu będzie "stracony". Jeśli kilka dni później on czuje się dobrze, ale ona przechodzi fazę "bez seksu", wtedy mężczyzna może narzekać, że są niedopasowani.

Seks przed małżeństwem

Naprawdę poważne niedopasowanie nie powinno pojawić się w związku o dobrych podstawach, szczególnie jeśli para współżyła seksualnie przed ślubem. Okres zalotów dostarcza partnerom okazji do uczenia się i wspólnego działania. Zakochani nie powinni ukrywać swoich oczekiwań, ponieważ to umożliwi podjęcie świadomego wyboru osoby na całe życie. Nawet jeśli słuchają rozsądku i są ostrożni, to i tak czasem możliwa jest zmiana podejścia do seksu.

Rozwiązania problemu

Jeśli sądzicie, że jesteście niedopasowani, pierwsze pytanie jakie powinniście sobie zadać brzmi: czy kiedykolwiek byliście dopasowani? W przypadku, gdy odpowiedź jest przecząca, istnieje kilka możliwości zaradzenia temu.

 • Po pierwsze - ten kto ma większe potrzeby erotyczne, szuka ujścia dla energii seksualnej gdzie indziej.
 • Po drugie - para może zwrócić się do terapeuty po fachową pomoc.
 • Po trzecie - para może podjąć decyzję o rozstaniu.

Wielu ludzi wybiera tę pierwszą możliwość, ale później tego żałuje ponieważ seks rzadko bywa jedynym elementem romansu. Zwykle wiążemy się z tą drugą osobą emocjonalnie, a to może być poważnym zagrożeniem dla oficjalnego związku. Należy pamiętać też, że istnieje ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.

Pary wiele mogą zrobić same, jeśli będą gotowe opowiedzieć o swoich zahamowaniach i reagować na wzajemne potrzeby. Często potrzebna jest tu pomoc odpowiedniego terapeuty. Większości ludzi niedopasowanym seksualnie można pomóc. Wiele par przywiązuje zbyt dużą wagę do swoich doznań seksualnych, zamiast rozwiązać poważniejsze, bardziej kontrowersyjne problemy związku.

Dojrzałe traktowanie seksu

Niektóre pary uważają seks za marginalną dziedzinę pożycia małżeńskiego, często nieświadomie odrzucając wszelkie przejawy swej aktywności seksualnej. Ci którzy tak postępują, powinni zacząć poważnie traktować seks i odnowić swoje zainteresowanie nim. Mogą spędzać więcej czasu na wspólnym robieniu różnych rzeczy niekoniecznie związanych z samym seksem. Mogą też wyjechać w podróż z elementami romantyzmu, lub tak zorganizować sobie dzień, żeby móc wcześniej pójść do łóżka.

Dobrze zgrane pary są świadome swoich potrzeb i nastrojów i doskonale wyczuwają, czy partner jest zainteresowany seksem, czy nie. Taka para chętnie wykorzystuje różne pieszczoty, a kiedy ogarnia ją nastrój, przeżywa pełny stosunek seksualny.

Pokrewne artykuły

 • Erotomania

  Nazwanie kogoś erotomanką lub erotomanem oznacza, że dana osoba ma większy popęd seksualny lub choćby odnosi więcej sukcesów u płci przeciwnej, niż wypowiadający się człowiek. Ściśle mówiąc, erotomania została zdefiniowana jako nadmiernie wysoki popęd płciowy, zaspokajany często przypadkowo...

 • Natura motyla

  Dla zdecydowanej większości ludzi seks jest niezbędny do życia. Każdy wie, że początek nowego związku jest najbardziej podniecający. Nowo zrodzone pożądanie właściwie nie zna granic - umiejętności techniczne kochanka nie mają wielkiego znaczenia. Kiedy wszystkie nerwy drżą z podekscytowania, doznaje się niezwykłych wrażeń...

 • Twój popęd seksualny

  Sprawdź, jak wielką masz ochotę na seks!...