Zaręczyny - po co i dlaczego?

Zagadnienia związane ze sferą uczuciową, a także z problemami dotyczącymi tematów miłosnych oraz kontaktów emocjonalnych z płcią przeciwną.

Moderator: modTeam

Awatar użytkownika
KocurekV
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 310
Rejestracja: 14 maja 2006, 13:52
Skąd: Heaven
Płeć:

Zaręczyny - po co i dlaczego?

Postautor: KocurekV » 23 mar 2007, 10:21

Ostatnio nurtuje mnie pewna myśl.
Po co tak naprawdę ludzie się zaręczają.
wiem wiem powiecie z miłości...ale czy aby na pewno?
Czy zaręczyny nie są po prostu "smyczą" dzięki której czujemy się pewniejsi?
Tak chyba było własnie w moim przypadku i może,a raczej na pewno nabralam do tego takiego sceptycznego podejścia.
Jak to jest waszym zdaniem.
Ostatnio dowiedziałam się,że znajomi którzy też się zaręczyli...zerwali zaręczyny :| kurde co się dzieje.
Gdzie miłość,wierność?Wiem,że powiecie,że to zależy od ludzi...ale czy aby przyapdkiem kiedyś nie było lepiej?Kurde jak słucham swojej babci to wszystko wydaje mi się lepsze.
Mówi,ze nie poznaje dzisiejszego świata.
Czy naprawdę stał się aż taki zły...?aż strach pomyśleć co bedzie za kilka lat.
Carpe diem!
Awatar użytkownika
Andrew
Weteran
Weteran
Posty: 12396
Rejestracja: 23 lis 2003, 14:38
Skąd: z domu
Płeć:

Postautor: Andrew » 23 mar 2007, 11:00

Zareczny to deklaracja wspólna iz zamierzają sie pobrać - wziasc ślub .
Oznajmia sie rodzicom o tym zamiarze i planuje termin slubu .
bez zareczyn mozna chodzic z sobą wiecznosc , a po co ? co zdeklarowac sie nie potrafi ?
poszukuje radia CEZAR - QUADRO unitry diora
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 23 mar 2007, 11:21

KocurekV pisze:Czy zaręczyny nie są po prostu "smyczą" dzięki której czujemy się pewniejsi?

bo ja wiem, chyba u mnie nie. są rzeczy przez które odeszła bym przed zareczynami, ale to te same przez które odeszla bym i po nich. Ja sie tam czuje od bardzo dawna pewnie, narzeczony daje mi te pewnośc, czuje ja kazdego dnia, ja staram sie by on ja tez czuł. W tym wzgledzie po zareczynach nic sie nie zmieniło u mnie
KocurekV pisze:Ostatnio dowiedziałam się,że znajomi którzy też się zaręczyli...zerwali zaręczyny :| kurde co się dzieje.

nic nowego, ludzie wiąza sie ze soba rozstaja na różnych etapach zycia. w sumie lepiej po zareczynach niz po slubie
KocurekV pisze:ale czy aby przyapdkiem kiedyś nie było lepiej?Kurde jak słucham swojej babci to wszystko wydaje mi się lepsze.

nie wiem czy było lepsze. Fakt może rzadziej sie ludzie rozstawali, ale czesciej byli bez milosci ze soba.
KocurekV pisze:Czy naprawdę stał się aż taki zły...?aż strach pomyśleć co bedzie za kilka lat.

ja nie jestem az tak złej mysli.
Awatar użytkownika
Martinoo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 290
Rejestracja: 18 lis 2006, 15:10
Skąd: Śląsk
Płeć:

Postautor: Martinoo » 23 mar 2007, 11:27

Nawet ze słów Dzindzer wynika ze zaręczyny to rzecz czysto umowna. Dla mnie to i tak jest tzw "mały udupiacz" (ślub to "duży udupiacz") bo przecież nie ma bajek a uczucia (czy jakkolwiek to nazwac) po pewnym czasie słabna i wygasaja a "udupiacz pozostaje"...

Zdaniem mnie, osoby potrzebujace zareczyn podswiadomei chca uwiazac partnera w obawie przed jego odejsciem..

Kocurek pisze:Gdzie miłość,wierność?Wiem,że powiecie,że to zależy od ludzi...ale czy aby przyapdkiem kiedyś nie było lepiej?Kurde jak słucham swojej babci to wszystko wydaje mi się lepsze.


Mam swoje zdanie na ten temat. Czasy sie zmieniły bo przpływ informacji i czestotliwosc spotykania osobników płci przeciwnej wzrosła kilkunastokrotnie. Kiedys wszystko toczyło sie wolniej bez telefonów komórkowych. Aczkolwiek babcia też pewnie nie dopowiada paru szczegółów :)

Czytajac, słuchajac, oglądając kształtujemy swoja świadomość i podświadomość. Wchłaniamy wzorce które nam pasuja. Kiedy dorośniemy będziemy według nich żyć. Jakie to wzorce sami sobie odpowiedzcie.
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 23 mar 2007, 12:39

Martinoo pisze:Kiedy dorośniemy

Nie wiem, jak Ty, Martinoo, ale ja chyba dorosłam już dawno. A Ty się jeszcze kształtuj w takim razie i gdy już dorośniesz przyjdź i powiedz, co sądzisz na temat zaręczyn <diabel>

KocurekV pisze:Po co tak naprawdę ludzie się zaręczają.

Każdy ma własne powody. jedni się zaręczą, bo tak wypada na przykład po 3 latach chodzenia ze sobą, inni uznają to za naturalną kolej rzeczy. Zakładam, że raczej nie z miłości, bo z miłości to się jest ze sobą, zaręczyny mogą się wtedy pojawić - ale nie muszą. Zaręczyny to zresztą formalność, wstęp do ślubu przecież, więc pytanie powinno brzmieć: po co ludzie się żenią / za mąż wychodzą.
Awatar użytkownika
Haro
Weteran
Weteran
Posty: 1368
Rejestracja: 24 wrz 2005, 19:49
Skąd: Wałbrzych
Płeć:

Postautor: Haro » 23 mar 2007, 12:43

Zareczyny sa kolejnym krokiem po "chodzeniu" ze soba...

Dla mnie to kolejny stopien ku zalozeniu rodziny.
Awatar użytkownika
Martinoo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 290
Rejestracja: 18 lis 2006, 15:10
Skąd: Śląsk
Płeć:

Postautor: Martinoo » 23 mar 2007, 12:55

pani_minister pisze:
Martinoo pisze:Kiedy dorośniemy

Nie wiem, jak Ty, Martinoo, ale ja chyba dorosłam już dawno. A Ty się jeszcze kształtuj w takim razie i gdy już dorośniesz przyjdź i powiedz, co sądzisz na temat zaręczyn <diabel>


Nie moge zakładac tego ze jak dorosne to bede chciał sie żenić. System który wchołnełaś, który sie w tobie zakorzenił i który uznałas za dobry ja odrzucam. Jakies alternatywy?, mam swoja wizje życia i mam nadzieje ja realizować... A to co oferuje mi "Twój system - nasz system"... zawsze mam go pod reką gdybym tak przypadkiem dorósł...
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 23 mar 2007, 13:25

Martinoo pisze:System który wchołnełaś, który sie w tobie zakorzenił i który uznałas za dobry ja odrzucam

A jaki ja wchłonełam? :| Słowem nie wspomniałam w tym topiku o moim osobistym nastawieniu do zaręczyn, więc będę wdzięczna za uściślenie, bo nie wiem, co właśnie odrzuciłeś. :D
Awatar użytkownika
Elspeth
Weteran
Weteran
Posty: 1525
Rejestracja: 15 lip 2004, 12:22
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: Elspeth » 23 mar 2007, 13:38

Dla mnie zaręczyny są jakby pokazaniem drugiej osobie "tak to Ciebie chcę za żonę/męża" "z Tobą chcę budować na skale". I wcale nie ma wydźwięku przynależności. "Dałem Ci pierścionek, powiedziałem swoje i teraz jesteś moja". Zaręczyny smyczą? W ten sposób patrząc wszystko może być smyczą trzymającą dwoje ludzi przy sobie. "Jak ze mną zamieszka będę mogła go kontrolować" itp pier.doły.
Oczywiście nie każdemu potrzebne do szczęścia zaręczyny czy ślub. Chociaż czasami dopóki coś się nie zdarzy, nie mamy świadomości, że to jest to czego potrzebujemy.
Non! Rien de rien... Non ! Je ne regrette rien !
Madison
Zaglądający
Zaglądający
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2007, 18:25
Skąd: stara szkoła
Płeć:

Postautor: Madison » 23 mar 2007, 13:56

Martinoo pisze:Nie moge zakładac tego ze jak dorosne to bede chciał sie żenić. System który wchołnełaś, który sie w tobie zakorzenił i który uznałas za dobry ja odrzucam. Jakies alternatywy?, mam swoja wizje życia i mam nadzieje ja realizować... A to co oferuje mi "Twój system - nasz system"... zawsze mam go pod reką gdybym tak przypadkiem dorósł...


Jestes mlody i Twoje przekonania moga zmienic sie jeszcze 10 razy. Znam ludzi z podobnymi przekonaniami do Twoich obecnych i po latach budzili sie "z reka w nocniku" - sami jak palce...
Powodzenia w zyciu
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 23 mar 2007, 14:04

Martinoo pisze:po pewnym czasie słabna i wygasaja a "udupiacz pozostaje"...

oraz oddupiacz w postaci separacji lub oddupiacz formalny w postaci rozwodu :)
Martinoo pisze:Zdaniem mnie, osoby potrzebujace zareczyn podswiadomei chca uwiazac partnera w obawie przed jego odejsciem..

zaręczyny to cos dla ludzi ktrzy cha slubu. Sa ludzie dla których naturalnym jest to, ze jak sa pewni, ze chca być zawsze razem to biora slub. Dla mnie slubu mogło by nie byc, nie potrzebuje go jakos specjalnie. Ślub jest wazniejszy dla mojego narzeczonego. Więc bedzie slub.
Martinoo pisze:Nie moge zakładac tego ze jak dorosne to bede chciał sie żenić.

ani tego, ze nie bedziesz chciał. Teraz mozesz nie chcec, mozesz sobie nie wyobrazac, ze zechcesz. Ja sobie nie wyobrazalam. Jednak wiedzialam, że to mi sie pozmieniac moze i sie pozmienialo
Madison pisze:Znam ludzi z podobnymi przekonaniami do Twoich obecnych i po latach budzili sie "z reka w nocniku" - sami jak palce...

a ja znam ludzi ktorzy slubu nie chcieli, którzy sa w bardzo szczesliwych zwiazkach juz wiele lat. wiec roznie w zyciu bywa :)
Awatar użytkownika
Elspeth
Weteran
Weteran
Posty: 1525
Rejestracja: 15 lip 2004, 12:22
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: Elspeth » 23 mar 2007, 14:13

Aha, jeszcze jedno

Ostatnio dowiedziałam się,że znajomi którzy też się zaręczyli...zerwali zaręczyny :| kurde co się dzieje.


Zerwanie zaręczyn to jeszcze pikuś. Po prostu stwierdzili, że niestety nie dadzą rady ze sobą żyć na codzień i się rozeszli. Chyba lepiej tak, niż żeby mieli podjąć taką decyzję zaraz po ślubie?
Ale generalnie coraz łatwiej przychodzi ludziom decydowanie np o rozwodzie. Coraz rzadziej chcą rozwiązać problemy jakie mają, wolą po prostu definitywnie się rozejść.
A czy kiedyś było lepiej? Nie wiem, może po prostu trudniej było przeprowadzić rozwód? Mniejsza akceptacja społeczna...
Non! Rien de rien... Non ! Je ne regrette rien !
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 23 mar 2007, 22:59

Ja tak jak Elspeth.
To taka kropka nad "i" jest jesli o chodzenie chodzi. Wiadomo juz wtedy ze jest to cos powaznego, oficjalnego. To nie jest tylko kwesti amiedzy 2 osob ami ale tez informacja pewna w strone rodziny.
Inaczej sie patrzy na dziewczyne mojego syna [ktora przeciez latwo moze zmienic] a inaczej na jego oficjalna narzeczona z ktora chce date uzgadniac.
Dl amnie to takie upewnienie tego rpzed soba samym i bliskimi ze chce sie juz zaczac tworzyc dorosly powazny zwiazek, rodzine.
Awatar użytkownika
Mysiorek
Weteran
Weteran
Posty: 5887
Rejestracja: 14 lip 2004, 11:22
Skąd: z wykopalisk
Płeć:

Postautor: Mysiorek » 23 mar 2007, 23:32

KocurekV pisze:Mówi,ze nie poznaje dzisiejszego świata.
Czy naprawdę stał się aż taki zły...?

Tak. Jest gówniany. Niby bogatszy o osiagnięcia techniki, ale coraz gorszy pod względem moralności.
pani_minister pisze:wstęp do ślubu przecież, więc pytanie powinno brzmieć: po co ludzie się żenią / za mąż wychodzą.

Dokładnie. PO CO są śluby?
KOCHAJ...i rób co chcesz!
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 24 mar 2007, 03:48

Slub to pobozne zyczenie chwili.
Awatar użytkownika
Imperator
Moderator
Moderator
Posty: 2789
Rejestracja: 22 mar 2004, 13:45
Skąd: znienacka
Płeć:

Postautor: Imperator » 24 mar 2007, 08:00

Elspeth pisze:Ale generalnie coraz łatwiej przychodzi ludziom decydowanie np o rozwodzie. Coraz rzadziej chcą rozwiązać problemy jakie mają, wolą po prostu definitywnie się rozejść.


Ludzie chcą rozwiązywać problemy. Tylko rozwiazanie widzą jedynie takie, że partner ustąpi. :D

Elspeth pisze:A czy kiedyś było lepiej? Nie wiem, może po prostu trudniej było przeprowadzić rozwód? Mniejsza akceptacja społeczna...

Kiedyś baba w głowie miała, że z chłopem musi żyć po kres dni. I chłop tak samo myślał i nie opuszczał swojej baby. Kłótnie, problemy były podobne jak dzisiejsze, tylko... jakoś żyli z tym. W jednych małżeństwach było lepiej, w innych gorzej.

Zerwanie zaręczyn to jeszcze pikuś. Po prostu stwierdzili, że niestety nie dadzą rady ze sobą żyć na codzień i się rozeszli. Chyba lepiej tak, niż żeby mieli podjąć taką decyzję zaraz po ślubie?

Lepiej towar odłożyć na półkę przed dojściem do kasy. Potem mogą być problemy z reklamacją. ;)

Ja np. zerwałem zaręczyny. Z kilku powodów. :| :|
Żyję tym co czuję, z życia biorę to, co mi smakuje.
Szukam i znajduję. Nie dołuję, kiedy mi brakuje.
Lubię, siebie lubię, co chcę robię i co myślę mówię.
Prostą idę drogą i niczego już nie boję się.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 24 mar 2007, 09:52

KocurekV pisze:Czy zaręczyny nie są po prostu "smyczą" dzięki której czujemy się pewniejsi?

Czasem tak. Mam taka znajoma, ktora tak trula facetowi o tych zareczynach (a nie byli ze soba nawet rok), ze w koncu ulegl i zareczyli sie jakies pol roku temu. Z tego co wiem, to miedzyczasie zrywali te zareczyny jakies 2 razy. Ona chce go utrzymac za wszelka cene, a pierscionek daje jej niby pewnosc.

Dla mnie zareczyny powinny sie juz laczyc z planowana data slubu. Taki nastepny duzy krok w związku, a nie "widzimisie".
Awatar użytkownika
Sun
Bywalec
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: 06 maja 2006, 14:49
Skąd: z bajki...
Płeć:

Postautor: Sun » 25 mar 2007, 14:01

KocurekV pisze:Po co tak naprawdę ludzie się zaręczają.


Każdy zaręczyny chyba odbiera inaczej. Osobiście uważam, że to jest takie "mocniejsze i głębsze" planowanie przyszłości razem. Żadna smycz. Po prostu takie czyste i proste słowa "Kocham Cię i chce być z Toba zawsze".
Do tego jednak trzeba dorosnąć. Kupić pierścionek to kazdy potrafi. Trzeba patrzeć w przyszłość i jakoś zaplanować wspólną przyszłosć - niekoniecznie od razu datę ślubu. :)
Zaręczyny chyba powinny iść w parze z większymi krokami - wspólnym mieszkaniem, wspólnymi planami, daniem do zrozumienia rodzinie, że to jest TA JEDYNA osoba. Jak to napisała moon:
moon pisze:Dla mnie to takie upewnienie tego przed soba samym i bliskimi ze chce sie juz zaczac tworzyc dorosly powazny zwiazek, rodzine.
Po zachodzie bywa najprzyjemniej...
Awatar użytkownika
Andrew
Weteran
Weteran
Posty: 12396
Rejestracja: 23 lis 2003, 14:38
Skąd: z domu
Płeć:

Postautor: Andrew » 26 mar 2007, 07:26

Martinoo pisze: "mały udupiacz" (ślub to "duży udupiacz") bo przecież nie ma bajek a uczucia (czy jakkolwiek to nazwac) po pewnym czasie słabna i wygasaja a "udupiacz pozostaje"...

.


Pierdoły wypisujesz <aniolek> jakos moje uczucie mimo 26 lat dalej są jakie były i znajde Ci ludzi co są dłuzej , a uczucia sie nie zmieniły .
To jest tak -- kochasz kogoś , to mu to mówisz (wszak niby nie musisz )
a jak chcesz z kims byc -- to bierzesz slub !
poszukuje radia CEZAR - QUADRO unitry diora
Awatar użytkownika
KocurekV
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 310
Rejestracja: 14 maja 2006, 13:52
Skąd: Heaven
Płeć:

Postautor: KocurekV » 29 mar 2007, 18:22

Dzięki serdeczne za wszystkie opinie.
Tak jak w kazdym przpadku i sytuacji tak i w tej każdy ma swoje zdanie na ten temat.
Jedni piszą o zaręczynach jako udupiaczu,inni o pewności którą one daja,a jeszcze inni miłości.
Jedyny wniosek który mi się teraz nasuwa to taki,że zaręczyny poprzedzają slub,są kolejnym krokiem do tego,aby chciec być ze sobą.
Mówicie tutaj o pewności drugiej osoby.Nie wierzę w coś takiego.Można ufac drugiej osobie,wierzyć jej i tyle
Zdaje sobie sprawę,że jestem do tego sceptycznie nastawiona po tym co przeszłam i mam nadzieję,że moje nastawienie się zmieni.
Ale patrząc z perspektywy czasu on chciał mnie uwiązać.Chciał być pewny,że będę z nim cokolwiek by nie zrobił.Wiem zapytacie czemu się zgodzilam?Sama nie wiem...może bałam się,że jeśli się nie zgodzę to mnie zostawi :| zapłaciłam za to i teraz wiem,że nie warto robić czegos jeśli się nie jest pewnym swoich uczuć i decyzji.
Carpe diem!
Awatar użytkownika
szopen
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 459
Rejestracja: 17 cze 2004, 00:48
Skąd: Z domku :-)
Płeć:

Postautor: szopen » 29 mar 2007, 22:17

dla mnie zaręczyny to po prostu następny etap "chodzenia", taka deklaracja, że "nie jesteś moją kolejną dziewczyną" tylko jesteś osobą z którą chcę spędzić resztę życia. Przynajmniej dla mnie, a niedawno się oświadczyłem, a w święta będę miał oficjalne zaręczyny, z rodzinami i w ogóle, już zaczynam się stresowac ... :)
Cuda się zdarzają. Co potwierdzi każdy programista :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 30 mar 2007, 10:45

szopen pisze:a w święta będę miał oficjalne zaręczyny, z rodzinami i w ogóle, już zaczynam się stresowac ... :)

ja czegos takiego nie mialam i nie bede miala :)
Awatar użytkownika
natasza
Weteran
Weteran
Posty: 1339
Rejestracja: 12 kwie 2004, 11:48
Skąd: z sieci
Płeć:

Postautor: natasza » 30 mar 2007, 10:55

ja czegos takiego nie mialam i nie bede miala

Niech chcesz takiej formy zaręczyn, czy w ogóle ślubu? Mnie osobiście odstrasza taka forma zaręczyn, przy rodzicach, tak oficjalnie. Ani poszaleć, pozachowywać się jak chcę, nie dla mnie.
"Można być w kropli wody światów odkrywcą. Mozna wędrując dookoła świata przeoczyć wszystko."
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 30 mar 2007, 11:11

natasza pisze:Niech chcesz takiej formy zaręczyn, czy w ogóle ślubu?

ślub bedzie za jakies dwa lata, slub chce bo mój chce. dla mnie mogło by tego slubu nie byc. Mojemu sie marzy to bedzie slub. a takich oficjalnych zareczyn nie chciałam, to nie miałam.
natasza pisze:Mnie osobiście odstrasza taka forma zaręczyn, przy rodzicach, tak oficjalnie

no mnie wystraszyła i taka sztuczna mi sie wydawała.
Awatar użytkownika
szopen
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 459
Rejestracja: 17 cze 2004, 00:48
Skąd: Z domku :-)
Płeć:

Postautor: szopen » 02 kwie 2007, 20:21

no ja tam też uważam ze to troche sztuczne i w ogóle, no ale niech staruszkowie sie ucieszą :)poza tym będą mieli okazje żeby się poznac trochę, pogadać o weselu i w ogóle :) Dla mnie prawdziwe zaręczyny to były jak się oświadczałem, w grudniu,a te "oficjalne" to taki pic na wodę trochę :)
Cuda się zdarzają. Co potwierdzi każdy programista :)



pozdrawiam

Wróć do „Miłość, uczucia, problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 193 gości