Wynik cytologii

Dział poświęcony wszelkim tematom i zagadnieniom związanym ze zdrowiem bądź też z szeroko rozumianą urodą.

Moderator: modTeam

Awatar użytkownika
Daisy
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 99
Rejestracja: 05 gru 2005, 13:34
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Wynik cytologii

Postautor: Daisy » 26 wrz 2008, 11:45

Odebralam dzis wyniki cytologii i okazalo sie , ze trzeba ja powtorzyc... jakies pasma leukocytow... nie wiem co to znaczy? I dlaczego ona nie wyszla?
"Największą karą dla kłamcy jest nie to, że ktoś mu nie wierzy,
ale to, że on sam nie potrafi uwierzyć nikomu."
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 03 paź 2008, 16:50

No leukocyty świadczą o jakiejś infekcji, zapalnym stadium, wiem że w cytologii to się jakieś poziomy rozróżnia, ale nic więcej mi o tym nie wiadomo.
Awatar użytkownika
asiulenka091089
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2008, 20:04
Skąd: Wrocław
Płeć:

Postautor: asiulenka091089 » 03 paź 2008, 19:59

tu masz co nieco:)

cytologia jest badaniem ginekologicznym przeprowadzanym w wyniku wykrycia raka szyjki macicy, przebiega bez bolesnie ponieważ do części pochwowej szyjki macicy zostaje wprowadzona metalowa lub plastikowa szpatułka i profesjonalnych szczotek na której jest wymaz czyli śluz. później wymaz trafia do laboratorium i czeka się ok 2 tyg na wynik. wynik jest przedstawiany według klasyfikacji Papanicolau (czyli na grupy I,II,III,IV,V) najgorsze to III,IV,V. TU przedstawiam grupy:

Grupa I - komórki powierzchownych warstw nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy, komórki gruczołowe z kanału szyjki oraz pojedyncze komórki zapalne.
Grupa II - w rozmazie obok komórek stwierdzanych w grupie I-szej widać liczne komórki zapalne, komórki nabłonkowe wykazujące zmiany zwyrodnieniowe oraz komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. Grupa ta obejmuje bardzo szerokie spektrum zmian i dlatego winno się okreslić charakter zmiany na podstawie stwierdzonego obrazu morfologicznego, np. zapalenie czy proces regeneracyjny (reparacyjny). W przypadku zapalenia wprawny cytolog potrafi określić czynnik wywołujący zapalenie. W większości takich przypadków należy zaproponować badanie kontrolne po przeprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego. W grupie II-giej nie stwierdza się komórek dysplastycznych czy nowotworowych. Grupa II-ga bardzo często występuje u pacjentek z nadżerką.Grupa III - W rozmazie widać komórki z cechami dysplazji. Ponieważ określenie to obejmuje szerokie spektrum zmian, a ponadto w zależności od ich nasilenia i wieku pacjentki postępowanie lecznicze jest zróżnicowane, cytolog powinien każdorazowo określić jakiemu nasileniu dysplazji odpowiada stwierdzony obraz cytologiczny - małemu, średniemu czy dużemu. Jest to istotne między innymi dlatego, że zmiany o charakterze dysplazji małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć bez śladu po leczeniu przeciwzapalnym. Dalsze postępowanie diagnostyczne (np. pobranie wycinków z szyjki macicy) i lecznicze (np. elektrokonizacja szyjki) wdraża się wówczas, gdy zmiany utrzymują się przez kilka miesięcy mimo zastosowanego leczenia.
Grupa IV - w rozmazie stwierdza się komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego.
Grupa V - w rozmazie stwierdza się komórki nowotworowe odpowiadające rakowi płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy lub innemu nowotworowi złośliwemu szyjki lub trzonu macicy.

cytologia takze pozwala dojrzec bakterie,grzyby,pierwotniaki i wirusy np.Candida albicans(grzyb)
Badanie cytologiczne powinna miec przeprowadzone kazda kobieta ktora ma za soba stosunek płciowy, przed tym badaniem powinno sie odbyc z pacjentem wywiad np pytanie:o wiek, ciaze,poronienia itp...Materiału cytologicznego nie powinno się pobierać od kobiet dość obficie krwawiących, a pacjentka w ciągu 48 godzin poprzedzających pobranie materiału powinna zaniechać współżycia oraz nie wykonywać irygacji pochwy. W przypadku stosowania preparatów dopochwowych materiał należy pobrać dopiero w 3-4 dni po zakończeniu stosowania leku.

mam nadzieje,ze cos pomoglam:)
KoChAm...
Stormy

Postautor: Stormy » 03 paź 2008, 22:55

asiulenka091089 pisze:mam nadzieje,ze cos pomoglam:)

i to jak :)
Awatar użytkownika
asiulenka091089
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2008, 20:04
Skąd: Wrocław
Płeć:

Postautor: asiulenka091089 » 04 paź 2008, 13:34

super:)
KoChAm...

Wróć do „Zdrowie i uroda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 240 gości